Aptauja: 64% Latvijas iedzīvotāju neapzinās viedierīču ekrāna izstarotās zilās gaismas kaitīgumu

0 Komentāru
Aptauja: 64% Latvijas iedzīvotāju neapzinās viedierīču ekrāna izstarotās zilās gaismas kaitīgumu
PUBLICITĀTES FOTO

Vairums jeb 64% aptaujāto respondentu nezina, kas ir viedierīču ekrāna izstarotā zilā gaisma, vai nepievērš tai uzmanību, liecina tehnoloģiju uzņēmuma “Huawei” veiktās aptaujas ar mērķi noskaidrot Latvijas iedzīvotāju izvēles kritērijus, iegādājoties jaunu viedierīci, dati.

Jautājot respondentiem, vai, pieņemot lēmumu par viedierīces iegādi, tiek ņemta vērā ekrāna izstarotās zilās gaismas intensitāte, tikai 14% atbildēja, ka cenšas izvēlēties ierīci ar pēc iespējas mazāku ekrāna izstarotās zilās gaismas intensitāti, taču 16% tas nav galvenais izvēles kritērijs.

Padziļinātāk vērtējot respondentu atbildes vecuma grupās, lielākā daļa jauniešu vecumā no 18 līdz 29 gadiem jeb 54% ir norādījuši, ka nepievērš uzmanību zilās gaismas ietekmei, taču visvairāk jeb piektā daļa respondentu vecuma grupā no 40 līdz 50 gadiem ir norādījuši, ka nezina, kas ir zilā gaisma un tās iespējamās sekas.

“Atšķirību vecuma grupās var skaidrot ar to, ka gados jaunāki cilvēki biežāk darbojas ar dažādām viedierīcēm un biežāk tās izmanto brīvajos brīžos, un, lai arī apzinās zilās gaismas ietekmi, izvēlas to ignorēt. Turpretī cilvēki vecuma grupā no 40 līdz 50 gadiem mēdz mazāk patērēt dažādas viedierīces, tāpēc arī neapzinās to starojuma ietekmi. Bieži vien, izvēloties jaunas viedierīces, pircēji neapsver, ka zilās gaismas intensitāte var būt ierobežota jau pašā ierīces ekrānā, tāpēc labprātāk investē resursus šobrīd populārajās zilo gaismu bloķējošajās brillēs,” spriež “Huawei” produktu apmācību vadītājs Latvijā Mikus Tillers, norādot, ka tehnoloģiju ražotāji nepārtraukti meklē risinājumus, kā apvienot jaunu funkciju piedāvājumu ar to drošību lietotājiem. Arī zilās gaismas intensitātes samazināšana tiek ņemta vērā jaunu viedierīču izstrādē.

Uzņēmumā atgādina – saskaņā ar pētījumiem viedierīču izstarotās zilās gaismas intensitāte var ietekmēt lietotāja bioloģisko pulksteni, kas nosaka darba un koncentrēšanās spējas dienas laikā un ietekmē darbu efektīvu izpildi. Bieža laika pavadīšana pie viedierīču ekrāniem apgrūtina spēju aizmigt un pasliktina miega kvalitāti visas nakts garumā.

Mikus Tillers, “Huawei” produktu apmācību vadītājs Latvijā

“Zilās gaismas ietekme uz mūsu veselību ir plaši apspriests temats tieši pēdējos pāris gadus, jo pandēmijas apstākļos neapzināti pavadām vairāk laika pie viedierīču ekrāniem – mācību vai darba nolūkos, kā arī atpūtas brīžos. Neizpratne par zilās gaismas ietekmi uz veselību ir skaidrojama ar to, ka bieži tās izraisītās sekas skaidrojam ar citiem iemesliem – nogurumu, garām darba stundām vai grūtībām koncentrēties – taču patiesībā visas šīs pazīmes var izraisīt pārlieku ilgs zilās gaismas starojums.”

Digitālā pasaule sniedz gan jaunas iespējas, gan izaicinājumus, taču vienmēr prātā ir jāpatur, kā tas ietekmēs mūsu veselību. Lai radītu ierīces, kas ir ne tikai izcili produktivitātes asistenti, bet arī veselīgu ieradumu veicinātāji, tehnoloģiju izstrādātāji jau tagad ievieš risinājumus, lai mazinātu izstarotās zilās gaismas ietekmi.

Aptauju par ierīču lietošanas paradumiem Latvijā, pēc tehnoloģiju uzņēmuma “Huawei” pasūtījuma, veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju “Norstat” 2021. gada jūlijā un tajā piedalījās 534 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 50 gadiem.

0 Komentāru