39% lietotāju Latvijā baidās no novērošanas caur tīmekļa kameru

0 Komentāru
39% lietotāju Latvijā baidās no novērošanas caur tīmekļa kameru
FOTO: LETA

42% lietotāju Eiropā, kas piedalījās IT drošības programmu izstrādes kompānijas Kaspersky Lab un B2B International kopīgajā pētījumā, norādīja, ka viņi ir nobažījušies par izspiegošanas iespēju, izmantojot ierīces tīmekļa kameru. Latvijā par to raizējas 39% respondentu.

Piektā daļa aptaujāto eiropiešu (21%) baiļojas tik ļoti, ka pat aizlīmē vai aizklāj sava datora objektīvu. Turklāt 5% aizlīmē arī mobilo ierīču kameras. Latvijas iedzīvotāju vidū datoru tīmekļa kameras aizsedz 17% aptaujāto, bet mobilo ierīču – 1,5%.

Viņu satraukums ir samērā pamatots, jo tīmekļa kameras patiešām bieži kļūst par efektīvu instrumentu kibernoziedznieku rokās. Tīmekļa kameras uzlaušanai var būt dažādi mērķi. Pirmkārt, šādā veidā noziedznieki var atklāt kādus dienesta noslēpumus vai nozagt finanšu pakalpojumu akreditācijas datus.

Atsevišķu lietotāju bezrūpība viņiem atvieglo šo uzdevumu: piemēram, katrs piektais aptaujātais Latvijā pastāstīja, ka pieraksta savas tiešsaistes pakalpojumu paroles uz papīra, bloknotā vai uz piezīmju līmlapiņām, ko glabā blakus datoram. Ar mūsdienu kvalitatīvajām tīmekļa kamerām rodas iespēja izlasīt šos pierakstus.

Otrkārt, uzbrucēji var iegūt privātas fotogrāfijas šantāžai vai savai izklaidei. Piemēram, 2014. gada maijā Eiropols atklāja veselu novērošanai ar tīmekļa kameru izmantojamu ļaunprogrammatūru veidotāju, izplatītāju un lietotāju tīklu. Izmeklēšana aizsākās pēc tam, kad tika apcietināts nīderlandiešu hakeris, kurš bija inficējis ar šo programmu 2000 sieviešu datorus cerībā iegūt viņu intīmās fotogrāfijas.

“Tīmekļa kameras objektīva aizsegšana nav visefektīvākā aizsardzības metode. Šis pasākums ļauj uz laiku izvairīties no novērošanas, bet nenovērš noklausīšanos ar iebūvēto mikrofonu, kā arī attēla pārtveršanu brīžos, kad kamera tiek atsegta saziņai,” stāsta Kaspersky Lab antivīrusu eksperts Sergejs Ložkins.

0 Komentāru