“Tas tiešām ir tāds maģisks darbs!” Jaunās zinātnieces stāsta par savu ikdienu

Pievienot komentāru

Pirmdien, 11. februārī, visā pasaulē svin Starptautisko dienu sievietēm un meitenēm zinātnē. To iedibinājusi Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO), lai izceltu sieviešu ieguldījumu zinātnes jomā.

Jaunā zinātniece Ilze Dimante pēc vidusskolas vēlējās mācīties kaut ko interesantu un atrada to bioloģijā. Tagad viņa ir mikrobioloģijas doktore un Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātes pētniece.

Ilze Dimante
LU Bioloģijas fakultātes pētniece

Tā zinātnes atmosfēra ir tā kā mākslas atmosfēra, tur idejas virmo. Ir ļoti gudri cilvēki un būt tajā ir tāda liela balva, un tas tiešām ir tāds maģisks darbs, ko var darīt.

Šis būs jau trešais gads, kad tieši 11. februārī visā pasaulē svin Starptautisko dienu sievietēm un meitenēm zinātnē. Jaunā zinātniece stāsta, ka šī noteikti ir piemērota diena, lai brauktu uz skolām un pastāstītu, parādītu to, cik zinātne ir interesanta, daudzpusīga un paši zinātnieki var būt stilīgi, daudz ceļo un ir iespējams arī nopelnīt.

“Tā diena ir tāpēc, lai parādītu vairāk sievietēm, – jā, meitenēm un arī ģimenēm ir iespējams veidot karjeru šeit un arī varbūt arī un sākt to audzināšanā jau ģimenē, ka neiedalās puišu un meiteņu darbi, bet visi var darīt visu. Man pašai arī ir piecus gadus veca meitiņa,” bilst Dimante.

Arī jaunā zinātniece Anda Fridrihsone, topošā doktore, kas Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā strādā astoņus gadu, stāsta, ka ir ļoti priecīga, ka izvēlējusies zinātnes nozari, un norāda, ka mūsdienās šāda starptautiskā diena sievietēm zinātnē nepieciešama, lai akcentētu sieviešu nozīmi un lomu zinātnē, jo joprojām ir valstis, kur sievietes tiek mudinātas neizvēlēties zinātnes karjeras virzienu.

Anda Fridrihsone
Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta pētniece

Polimēra laboratorijā mēs strādājām ar poliuretāna materiāliem, ko iegūstam no atjaunojamām izejvielām. Tieši Latvijas kontekstā mēs vairāk koncentrējamies uz rapšu eļļu kā izejvielu. Man pētījums ir tieši dzīves cikla analīze šiem poliuretāna materiāliem.

Latvijā iespējams dažādās zinātnes nozarēs arī ir zināms vīriešu un sieviešu īpatsvars, tomēr abas jaunās zinātnieces norāda, ka Latvija var lepoties ar daudz labām sievietēm zinātniecēm, kas guvušas atzinību. Arī pašas zinātnieces guvušas zinātņu akadēmijas pārstāvju atzinību, iegūstot “Loreal” un UNESCO stipendiju sievietēm zinātnē, kas Latvijā darbojas jau 15 gadus.

“Tas ir liels novērtējums un ļāva iekšēji vairāk novērtēt sevi un darbu,” norāda Fridrihsone.

Savukārt Dimante pauž: “Vērtē pēc publikācijām, pēc zinātniskās kvalifikācijas un piešķir trīs zinātniecēm, un tas deva tādu novērtējumu, kā arī tā naudiņā arī ļoti palīdzēja. Un pievērsa arī uzmanību manai tēmai.”

Pašlaik arī pati Ilze Dimante ir šīs stipendijas komandas koordinatore. Balva ir 6000 eiro, kas ir atbalsts zinātnes karjeras nodrošināšanai, tā paredzēta gan pētījuma īstenošanai, gan arī sadzīviskām lietām, piemēram, Ilzei bijusi iespēja algot auklīti brīžos, kad tas bijis nepieciešams, un, esot mamma, varējusi attīstīt arī savu karjeru. Pašlaik Latvijā stipendiju ieguvušas jau 42 zinātnieces.