Tālo planētu pētīšanai radīts jauns teleskops

0 Komentāru
Tālo planētu pētīšanai radīts jauns teleskops
REUTERS / SCANPIX

Nobela prēmijas godalgoti zinātnieki Ženēvas observatorijā Šveicē vēlas vērst skatus dziļi Visumā. Astronomi gatavojas sākt apstrādāt datus, kas tiks iegūti no spēcīga teleskopa, ar kura palīdzību tiks pētītas zvaigznes un planētas ārpus mūsu Saules sistēmas.

Ženēvas observatorijas darbinieki cer iegūt jaunas atbildes par to, kā veidots Visums.

Komandu vada divi zinātnieki, kuri 1995. gadā saņēma Nobela prēmiju. Viņi pirmie atklāja citplanētu jeb eksoplanētu – tā ir planēta, kas ārpus mūsu Saules sistēmas riņķo apkārt Saulei līdzīgai zvaigznei. Kopš tā laika ir atklāti vairāki tūkstoši tālo planētu.

Turpinot plašā Visuma izpēti, zinātnieki gatavojas jauna teleskopa nogādāšanai orbītā. Plānots, ka tas notiks šogad ar raķetes “Sojuz” palīdzību. Teleskops tiks nogādāts Zemes zemākajā orbītā, aptuveni 700 kilometru augstumā.

Foto: REUTERS / SCANPIX

Teleskops, kas nosaukts par “planētu mednieku”, ir aprīkots tikai ar vienu instrumentu – spēcīgu kameru jeb fotometru. Tas mērīs gaismu brīdī, kad citplanēta šķērsos savu zvaigzni. Pateicoties smalkajam mērinstrumentam, tiks iegūta vērtīga informācija par planētas izmēru. Un tas ļaus izdarīt secinājumus arī par planētas sastāvu.

Zinātnieki cer, ka ar pētījumiem izdosies atklāt arī tādas tālās planētas, uz kurām varētu būt iespējama dzīvība.

Tiek uzskatīts, ka ir izdevies identificēt vairāk nekā 4000 tālo planētu, kas atrodas ārpus mūsu Saules sistēmas. Nupat vienai tādai planētai vārdu ir devusi Latvija. Planēta nosaukta par Staburagu, bet tās zvaigznei dots Liesmas vārds.

0 Komentāru