Septiņas Baltijas valstu zinātnieces saņem īpašu stipendiju

Pievienot komentāru

Svinīgā ceremonijā godinātas septiņas Baltijas zinātnieces, kuru darbs atzīts par izcilu. Viņas darbojas dažādās jomās, sākot ar bioloģiju un beidzot ar inženierzinātni.

Sākotnēji šī balva dibināta Latvijas zinātnieču atbalstam, bet laika gaitā laureātu saraksts papildināts ar pētniecēm visā Baltijā.

Svinot “L`ORÉAL Baltic” “Sievietēm zinātnē” 15. stipendijas gadadienu Latvijā, šogad piešķirtas septiņas stipendijas – katra 6 000 eiro apmērā. Suminātās pētnieces darbojas dzīvības, vides, zinātņu, fizikas un inženierzinātnes jomā. Žūrijai bija jāizvērtē 41 pieteikums, un galvenais atlases kritērijs bija zinātniskā izcilība, – publicēto darbu nozīmība, dalība starptautiskās konferencēs un saņemtās atzinības par pētniecisko darbu.

No Latvijas stipendiju saņēma trīs zinātnieces. Starp laureātēm ir doktorantūras studente un pētniece Materiālu un konstrukciju institūtā Laura Dembovska.

“Mana disertācijas darba tēma ir sārmu aktivizētie materiāli, kas piemēroti augsttemperatūras apstākļos līdz 1000 grādiem. Šī tēma ir aktuāla, lai saražotu šādus materiālus, izmantojam aluminātcementa bāzes materiālus un saražojam blakus produktu C02. Izmantojot šo produktu, varam domāt zaļi,” stāsta Dembovska.

Savukārt Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadošā pētniece Marina Makrecka-Kūka atzinību saņēma par pētījumu par veselīgu novecošanu.

“Pamēģināju pastrādāt industrijā kā farmaceits, tad sapratu, ka pietrūkst jaunatklājuma izjūtas. Nonācu laboratorijā, kur esmu 11 gadus. Katru dienu principā ir atklājums. Atrast kaut ko jaunu, kas var palīdzēt citiem cilvēkiem,” norāda Makrecka-Kūka.

No Igaunijas un Lietuvas suminātas četras zinātnieces. Tartu Universitātes doktorante Kārina Parta pēta gaisa mitrināšanas un apūdeņošanas ietekmi uz nokareno bērzu ektomikorizas kolonizētājiem. Tas vajadzīgs, lai saprastu vides izmaiņu ietekmi uz ekosistēmu.

“Mani vienmēr ir interesējusi bioloģija, un kā viss dzīvais funkcionē. Taču mans galvenais dzinulis ir rūpes par dabu, tāpēc cenšos darboties dabas aizsardzības nozarē,” stāsta Parta.

15 gadu laikā atzinību par savu ieguldījumu zinātnē ir saņēmušas 45 Latvijas zinātnieces. Šīs stipendijas iedibinātāja ir Vaira Vīķe-Freiberga. 2004. gadā, viesojoties Parīzē UNESCO un firmā “L’Oreal”, viņa spēja vienoties, ka šīs organizācijas dibina tieši Latvijai paredzētu balvu.