RTU pētnieki pēta jaunus, elastīgus ģeneratorus

Pievienot komentāru

Drēbes, kas uzlādē mobilo tālruni un plāksteris ar elektrisko lauku, kas paātrina kaula lūzuma sadzīšanu – pie šīm un vēl citām teju fantastiskām lietām jau vairākus gadus strādā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki.

Pētījumi vēl sākotnējā stadijā, taču pētnieku darbs jau ir guvis atzinību gan zinātniskā žurnālā, gan arī ieguvis Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinību.

Nanoģeneratoru pagatavošana, ko attīsta RTU pētnieki, sākas ar īpašā nanopolimēra uzklāšanu. Rotējot, tas vienmērīgi uzklājas uz virsmas un tiek nostiprināts iegremdējot jau citā šķīdumā, visbeidzot uzklātā kārta tiek nožāvēta.

“Iekārta, kas nodrošina vienādu spēku ar kādu saspiežam, atraujam. Vārdu sakot, kontrolētus, visiem vienādos apstākļos,” viens no universitātes pētnieku grupas, Kaspars Mālnieks skaidro kāpēc plāksnītes ar nanopārklājumu tiek ievietotas kustīgajā iekārtā, kas tās saspiež un atrauj. Tādējādi tiek imitēts process, kura laikā rodas elektriskā strāva.

“Katrs materiāls tiek testēts pie vieniem parametriem, tad attiecīgi skatāmies, kurš materiāls dod lielākās vērtības,” stāsta Mālnieks.

Savukārt datora monitorā redzami lasījumi, kas parāda rezultātu.

Līdz šim veiktie testi liecina, ka ir iespējams izveidot materiālus, kas ir pietiekami elastīgi, izturīgi un var radīt ievērojami daudz elektroenerģijas.

Pētnieki tādus ģeneratorus nodēvējuši izmantojot grieķu vārdu – tribos, kas nozīmē berze. Tātad, triboelektriskie ģeneratori ir tādas iekārtas, kas kustību, berzi un pat skaņu var pārvēst elektroenerģijā.

“Tā pati elektrifikācija, kad velkam džemperi nost, tad sprakšķ. Viss tas mehānisms nav pilnībā noskaidrots, un triboelektriskie ģeneratori darbojas tieši tādā veidā,” pētnieks Andris Šutka vienkāršotā veidā izskaidro, ko viņi pēta. Pētnieki norāda, ka virzienu ir ļoti daudz, kuros iespējams virzīties. Visplašākais jauno materiālu pielietojums varētu būt radot elastīgus ģeneratorus.

“Principā tā ideja ir tāda, ja viss darbojas, tad ar to, ar dažādām berzēm apģērbā vai kur citur vai interjerā var radīt enerģiju, ar ko būtu iespējams izmantot mobilo ierīču uzlādei,” saka Šutka.

Ir iespēja arī radīt gumijai līdzīgu vielu – ģeneratoru, kas lokoties un staipoties ap sevi rada elektrisko lauku. Tā varētu telefonus lādēt arī bez vadiem, bet vēl interesantāk, – iespējams pagatavot plāksterus, kas ar elektriskā lauku palīdzību spētu veicināt, piemēram, kaulu lūzumu dzīšanu. Medicīniski tas jau ir pierādīts.