RTU atklāj unikālu robotu – simulatoru

Pievienot komentāru

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) otrdien atklāts unikāls robots – simulators. Šāda iekārta ir vienīgā Ziemeļeiropā, ar to būs iespējams veikt pētījumus virtuālās realitātes, medicīnas un citās jomās. Nākotnē to varētu izmantot lidaparātu pilotu un sportistu treniņiem.

Robotizētās sistēmas galvenā sastāvdaļa ir liela izmēra robota roka. Tās celtspēja ir 600 kilogramu, un tai klāt piestiprinātajā un speciāli sagatavotajā virtuālās realitātes kabīnē iespējams atrasties arī cilvēkam.

Šāda simulatora sistēma – KUKA robots – patlaban ir vienīgā ne tikai Baltijā, bet visā  Ziemeļeiropā. Pašlaik šādi roboti, kurus biežāk izmanto industriālajā rūpniecībā, ir tikai četru valstu pētniecības iestāžu rīcībā.

“Šis robots ir unikāls ar to, ka mēs cilvēku novietojam robota rokas galā. Robots ir papildināts ar īpašu kabīni, kurai ir sfēriska virsma, un iekšā mēs varam ar diviem projektoriem veidot arī attēlu. Būtībā mēs vienā sistēmā savienojam gan virtuālo attēlu, gan kustību reālā telpā, kad robots pārvietojas,” skaidro RTU rektors Leonīds Ribickis.

Robots RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes zinātniekiem, kā arī industrijai turpmāk pavērs jaunas un plašas pētījumu iespējas. Piemēram, mehānisku sistēmu datoru modelēšanas un virtuālās realitātes izstrādes jomās. Pētījumi iespējami arī medicīnā, izzinot cilvēka un tehnoloģisko iekārtu mijiedarbību. Iekārtā var pētīt, piemēram, kā potenciālie lidmašīnu piloti rīkojas kritiskās situācijās, kad lēmums jāpieņem pāris sekunžu laikā.

Robotu var izmantot arī dažādiem simulāciju treniņiem. Tam var uzstādīt ne tikai kabīni, bet arī divriteni, pilota krēslu vai ko citu. Iespējams panākt, ka cilvēks jūt vibrācijas, vēju vai temperatūras maiņu. Šādi iespējams radīt sajūtu, ka cilvēks sēž, piemēram, lidaparātā un to vada, vai arī sportists – kamaniņbraucējs – lielā ātrumā traucas lejup pa trasi.

Iekārta RTU rīcībā nonākusi gan ar Eiropas fondu atbalstu, gan sadarbojoties ar Dīsburgas–Esenes universitāti Vācijā. Rīgas Tehniskā universitāte paredz, ka par jauno robotu interesi izrādīs arī tuvāko Eiropas valstu pētnieki, un tas ļaus RTU stiprināt savas pētniecības iespējas arī starptautiskā mērogā.