Rīgas lidostā apskatāma izstāde par Latvijas zinātnieku sasniegumiem

0 Komentāru

Mēneša garumā Lidostas “Rīga” apmeklētājiem būs iespēja uzzināt par mūsdienu Latvijas zinātniekiem un viņu sasniegumiem.

Latvijas zinātnes mēnesim veltītu izstādi – “Zināt! Tas ir Latvijas dabā” – rīko Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) savā Biznesa informācijas centrā lidostas telpās.

Izstādē tiek portretēti 12 zinātnieki, kas katrs pārstāv savu zinātnes jomu. Turklāt katram interesentam ir iespēja ielūkoties zinātnieka videostāstā. Lejuplādējot aplikāciju, var burtiski atdzīvināt izstādē apskatāmos portretus, lai iepazītu viņu pētījumus.

Kārlis Agris Gross pirmajā brīdī šķiet šefpavārs. Patiesībā godalgots materiālzinātnieks. Rīgas tehniskās universitātes vadošais pētnieks, kurš pamatā pēta kristālus. Viņš pierādījis, ka saistība zinātnei ar itāļu saldējumu dželato ir ļoti cieša.

Kārlis Agris Gross
materiālzinātnieks

Mēs pamatā esam iegājuši ēdiena pasaulē, un tur tieši dželato izstrādājumā ir mazi kristāli. Šie mazie kristāli ir tik ļoti būtiski, lai būtu tā pareizā izjūta mutē.

Zinātnieka vaļasprieks šobrīd jau pāraudzis ražotnē Siguldā, un produkcija ne bez panākumiem teju kā novērtējuši smalko ēdienu degustētāji pasaules lielākajā ēdienu konkursā Anglijā.

Savukārt vēsturnieks Gatis Krūmiņš norāda, ka ar šīs izstādes palīdzību viņi mēģina iedvesmot ikvienu – iet un darīt, jo galvenais ir ambīcijas.

Gatis Krūmiņš
vēsturnieks, Vidzemes Augstskolas rektors

Ko es gribu teikt visiem zinātniekiem – vairs pasaulē nav svarīgi, kur tu esi, daudz svarīgāk ir, ko tu dari. Es, piemēram, pārstāvu varētu teikt mazu augstskolu, kas atrodas reģionā – Vidzemes augstskolu, bet, ja tu strādā starptautiski, ar starptautisku ambīciju – nevienam neinteresē, vai tava universitāte ir topos, vai nav. Viņi mūs aicina un atsaka top universitātēm pasaulē. Tas ir arī Stenfordas universitātes piemērs, kur es biju. Ja mēs strādājam starptautiski aktuāli, starptautiski konkurētspējīgi nav jāuztraucas, no kuras vietas, no kuras institūcijas, no kuras valsts nākam. Mums ir visas durvis vaļā.

LIAA direktors Andris Ozols ir gandarīta, ka uz aģentūras piedāvāto atbalstu zinātnisko ideju komercializācijai interese ir ļoti liela.

Ozols pauž: “Tā kā mums šis “Magnetic Latvia” biznesa centrs ne tikai vilina tūristus un skaidro par investīciju un biznesa iespējām, bet arī par tehnoloģiju iespējām. Mēs gribam, lai par valsti tā pēcgarša, kas rodas, ir kā par gudru valsti. Un te bez zinātnes nekā.”

Turpmākā mēneša garumā lidostas “Rīga” apmeklētājiem būs iespēja uzzināt par mūsdienu Latvijas zinātniekiem un viņu sasniegumiem, tostarp par hidrobioloģes Solvitas Strāķes pētījumiem, kas gādā, lai mēs dzīvotu līdzās tīrai Baltijas jūrai.
Solvita Strāķe
hidrobioloģe

Tagad jau ir daudz nevalstiskās organizācijas, kas saka, ka Baltijas jūra ir briesmās, jūra ir bezskābekļa vide, tai draud klimata pārmaiņas. Tad mans uzdevums ir dot zinātnisku pamatojumu, vai šī problēma ir tik liela, kā mēs domājam, varbūt tā ir mazāka, lai tai būtu kāds zinātnisks izskaidrojums.

Hidrobioloģes uzdevums ir arī svešzemju sugu pētīšana, kas ienāk Baltijas jūrā. Tie ir tā saucamie bezbiļetnieki, kas var degradēt jūras vidi.

0 Komentāru