Pieņemta ES regula, kas paredz attīrīt apkures katlu dūmus

2 komentāri

Svins, kadmijs, arsēns, dzīvsudrabs un vēl vairāki smagie metāli katru dienu nonāk mūsu plaušās. Lielu daļu minētā piesārņojuma rada apkures katli. Tādēļ izmešu apjoma ierobežošanai pieņemta Eiropas Savienības (ES) direktīva, kas apkures katlu ražotājiem liek uzstādīt filtrēšanas iekārtas.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieki izveidojuši jaunu dūmu attīrīšanas sistēmu, kas teju divkārt apsteidz regulas prasības. Viens no pētniekiem Vladimirs Kirsanovs norāda, ka dūmgāzes tiek attīrītas ar ūdens palīdzību.

“Putekļi pielīp klāt ūdens pilieniem, viņu masa palielinās, un tie kļūst pārāk smagi un nosēžas apakšā,” saka Kirsanovs.

Atsevišķā tvertnē ar dūmos noķertajām daļiņām sajauktais ūdens neiet zudumā, pēc neilga laika tas atkal ir derīgs dūmgāzu attīrīšanai. “Pelni nosēžas, un tālāk tas pats ūdens bez piemaisījumiem aiziet atpakaļ uz augšu un tiek iesmidzināts,” bilst Kirsanovs.

Dūmgāzu attīrīšana ar ūdens palīdzību nav pilnīgi jauna ideja. Taču lielākās pūles un laiks tika ieguldīts, meklējot precīzi, kāda izmēra ūdens pilieniem jābūt noteiktā temperatūrā, lai izsmidzinātais ūdens paveiktu darbu.

Kirsanovs skaidro, ka viņi ir panākuši pat divreiz labāku rezultātu nekā noteikts direktīvā: “Rezultāti liecina, ka līdz 80% varam samazināt cieto daļiņu daudzumu, kas ir pilnīgi pietiekami.”

ES direktīva jau tagad darbojas, bet pagaidām dūmgāzu attīrīšana tiek prasīta lielas jaudas katliem. Taču ar katru gadu stājas spēkā prasības, kas attiecas uz arvien mazākas jaudas apkures katliem, līdz beidzot 2021. gadā prasības attieksies arī uz privātmāju apkures sistēmām.

Siltuma sistēmu institūta direktore Dagnija Blumberga norāda, ka pat šķietami mazapdzīvotās vietās apkures sezonā gaiss var būt ļoti netīrs, kas pēc regulas ieviešanas uzlabosies. Tāpēc tagad viņu galvenais uzdevums ir atrast apkures katlu ražotāju, kas uzstādīs Latvijā radīto filtrēšanas sistēmu.

“Mums gribētos, ka tas ir lielāks katlu ražotājs, tāds, kas Eiropā atpazīstams. Tāpēc ar cerībām skatāmies uz Vācijas pusi, uz Lietuvas katlu ražotājiem. Ja būs izsole, tad uzvarēs lielākā summa,” norāda Blumberga.

Kā vienu no svarīgām priekšrocībām filtrēšanas sistēmas radītāji uzskata to, ka viņu iekārta vēl arī paaugstina apkures katla efektivitāti. Filtrējot dūmgāzes, ūdens uzsilst, un šis siltums arī tiek izmantots telpu apkurē.

2 komentāri