Pētījums: valstīs ar plašu tuberkulozes vakcīnu programmu, mirstība no Covid-19 ir zemāka

15 komentāri
Pētījums: valstīs ar plašu tuberkulozes vakcīnu programmu, mirstība no Covid-19 ir zemāka
REUTERES / SCANPIX

Valstīs, kurās ir plaša tuberkulozes jeb BCG vakcīnu programma, koronavīrusa izraisītu nāves gadījumu skaits ir zemāks nekā valstīs, kas to neizmanto, liecina ASV Džona Hopkinsa universitātes veikts pētījums.

BCG vakcīna izgudrota pirms gadsimta un veido imunitāti tuberkulozei, taču pētījums liecina, ka tai ir arī citi ieguvumi iedzīvotāju veselībai. Pētījumā atklāts, ka cilvēkiem, kuri saņem vakcīnu, ir uzlabojusies imūnsistēma un spēja sevi pasargāt no citām infekciju slimībām, tai skaitā, iespējams, arī Covid-19.

”Mēs atklājām, ka valstis bez vispārējās BCG vakcinācijas politikas, piemēram, Itālija, Nīderlande, ASV, ir skartas smagāk salīdzinājumā ar valstīm ar universālu un gadiem ilgu BCG vakcinācijas politiku,” norādījuši pētījuma autori.

Viens no pētījuma autoriem, Ņujorkas Tehnoloģiju institūta pētnieks Gonzalo Otazu, paudis, ka tuberkulozes vakcīna spējot radīt plašu aizsardzību pret dažādām elpceļu infekcijām.

”Mēs aplūkojām datus – valstis, kuras nekad nav ieviesušas universālu BCG vakcīnu, smagi cieta no Covid-19 un šajās valstīs nāves gadījumu skaits uz vienu iedzīvotāju ir liels,” norādījis Gonzalo.

Piemēram, Itālija, kas ir valsts ar vislielāko no Covid-19 izraisīto nāves gadījumu skaitu – tas pārsniedzis 17 tūkstošus – nekad nav bijusi vispārēja tuberkulozes vakcinācija.  Savukārt Japānai, kurā oficiāli zināmi tikai 63 koronavīrusa izraisīti nāves gadījumi, vispārēja tuberkulozes vakcīnu politika ir jau kopš pagājušā gadsimta vidus.

Pētnieki arī salīdzinājuši Irānu ar Japānu – divas valstis, kuras ir piemērojušas universālu BCG vakcināciju, taču tas noticis dažādos laikos.

Japāna vispārējo BCG vakcinācijas politiku sāka jau 1947. gadā, kamēr Irānā tā tika ieviesta vien 1984. gadā.  “Valstīs, kurās ir novēlota universālās tuberkulozes politikas uzsākšana, bija augsta mirstība, kas saskan ar domu, ka BCG aizsargā vakcinētus vecāka gadagājuma cilvēkus,” uzskata pētījuma autori.

Tāpat pētnieki secinājuši, ka valstīs ar plašu tuberkulozes vakcīnu politiku, ir mazāks kopējais ar koronavīrusu saslimušo skaits.

Arī Latvija ir starp tām valstīm, kur tuberkulozes vakcīnas tiek veiktas ikvienam. Visiem jaundzimušajiem vakcīnu veic dzemdību nodaļā otrajā līdz piektajā dzīves dienā, liecina Slimību un profilakses kontroles centra informācija.

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!