NASA palaidīs zondi uz Sauli, kas zvaigznei pietuvosies tik tuvu, cik vēl nekad

0 Komentāru
NASA palaidīs zondi uz Sauli, kas zvaigznei pietuvosies tik tuvu, cik vēl nekad
Foto: Reuters/Scanpix

Jau šajā nedēļas nogalē ASV Nacionālā Aeronautikas un kosmosa pārvalde jeb NASA plāno palaist zondi uz Sauli. Tas ļaus cilvēcei aplūkot mūsu zvaigzni tik tuvu, kā vēl nekad.

NASA šo kosmosa kuģi nosaukusi par Pārkera Saules zondi. Tās misija ir vēsturiska – nokļūt tik tuvu Saulei, cik cilvēku radīti objekti vēl nav bijuši.

Zonde pietuvosies Saulei aptuveni 6,5 miljonu kilometru attālumā. Lai arī tas šķietami ir tālu, salīdzināmās mērvienībās šī misija būs liels sasniegums.

Ja iedomājamies, ka Zeme un Saule būtu uz metru garas nūjas, tad šajā misijā zonde atradīsies četru centimetru attālumā no Saules, norāda NASA.

Zinātnieki cer, ka pusotru miljardu ASV dolāru vērtā misija ļaus atklāt kaut dažus no Saules noslēpumiem. Viens no mērķiem ir izprast, kāpēc Saules atmosfēra ir daudz karstāka nekā virsma.

“Mēs esam pieraduši pie apziņas, ka gadījumā, ja es eju prom no ugunskura, kļūst vēsāks. Bet tā nav uz Saules. Ja mēs no Saules virsmas, kas ir aptuveni 10 000 grādu karsta, strauji nokļūstam ārējā atmosfēras slānī, mēs ātri sastapsimies ar temperatūru, kas mērāma miljonos grādu. Tas ir fundamentāls jautājums, kā strādā ne tikai mūsu Saule, bet visas zvaigznes Visumā,” komentē NASA zinātnieks Alekss Jangs.

Tāpat zinātnieki iecerējuši izprast solāros vējus un vētras, kas ļautu tās paredzēt. Laikapstākļiem uz Saules mēdz būt negatīva ietekme uz kosmosa kuģiem, komunikāciju starp tiem un Zemi, kā arī tie var radīt bīstamus apstākļus astronautiem. Ekstrēmās situācijās tie pat var ietekmēt elektrotīklus uz zemes.

Pārkera Saules zondi aizsargās karstuma vairogs, kas spēj izturēt pat 1370 grādus. Pietuvojoties Saulei, kosmosa kuģis sasniegs ātrumu teju 700 000 kilometru stundā.

Šī zonde ir vien nelielas automašīnas izmērā, taču tā ļaus piekļūt Saulei septiņas reizes tuvāk nekā jebkurš kosmosa kuģis iepriekš.

Pārkera Saules zondi plānots palaist sestdien no Floridas, ASV. Vistuvāko attālumu no Saules tā sasniegs 2024. un 2025. gadā.

0 Komentāru