Nacionālās operas apmeklētāji izrāžu titrus varēs lasīt mobilajā aplikācijā

2 komentāri
Nacionālās operas apmeklētāji izrāžu titrus varēs lasīt mobilajā aplikācijā
EDIJS PĀLENS, LETA

Latvijas Nacionālajā operā izrāžu baudītāji zālē eksperimentālā kārtā varēs sēdēt ar ieslēgtiem mobilajiem tālruņiem. Taču nevis, lai rakstītu īsziņas vai pat zvanītu kādam, bet gan tāpēc, lai varētu ar jaunas lietotnes starpniecību lasīt titrus tam, ko svešvalodās dzied operas mākslinieki.

Daudzi sociālajos tīklos jau norādījuši, ka mobilajam tālrunim operas zālē nav vietas, kamēr citi saka, – tā opera top vieglāk uztverama.

Operas izrādēs ierasti uz skatuves dzirdama itāļu, franču, krievu valoda un var būt vēl virkne citu svešvalodu. Jau 2000. gadā operā tika ieviests titru ekrāns. Arī toreiz bija virkne sašutušu opermīļu, kuri uzskatīja, ka titru ekrāna ieviešana pazudinās nacionālo operu.

Līdzīga reakcija ir arī šajā reizē, norāda operas direktors Zigmārs Liepiņš. Cilvēki, kuri seko operas attīstībai, norāda, ka ieslēgtam tālrunim operas zālē nav vietas, tas spīd un skan, traucē baudīt izrādi. Taču realitātē jaunā lietotne uzlabos operas apmeklētāju ērtību, jo turpmāk, sēžot zāles jebkurā vietā, būs iespēja lasīt titrus.

“35% no zāles neredz, tās ir ložas, balkonā otrajā, tur ir lustra priekšā… Ja tu kādā brīdī gribi redzēt, par ko ir runa, tad apskaties. Drīzumā būs arī vairākas valodas izvēles,” bilst Liepiņš.

Lietotne “OPERA titri” lejupielādējama bez maksas, tā ir pieejama jau šobrīd un darbojas, izmantojot mobilo internetu. Svarīgi, ka lietotnē teksts ir uz melna fona, kas nozīmē, ka gaisma no ekrāna ir niecīga.

“Android” tālruņos ieslēdzot operas titru lietotni skaņa atslēdzas automātiski, bet “iPhone” modeļos īpašniekiem pašiem jāatceras izslēgt skaņu. Interesanti, ka, klausoties operas tiešraidi, piemēram, radio tiešraidē arī būs iespējams lasīt titrus un sekot operas asins stindzinošajiem sižeta pavērsieniem.

Arī citās valstīs operas apmeklētāju dzīvē ienāk informācijas tehnoloģijas, gan titri, gan arī paskaidrojumi par izrādi ir lasāmi mobilajā tālruni izrādes laikā.