Mūžībā aizgājušā Stīvena Hokinga spilgtākie citāti un dzīves mirkļi

0 Komentāru

76 gadu vecumā miris britu leģendārais zinātnieks Stīvens Hokings. Pieminot mūžībā aizgājušo zinātnieku, britu raidorganizācija “BBC” publicējusi viņa spilgtākos citātus, kā arī atskatās uz Hokinga dzīves mirkļiem. 

Jau vēstīts, ka Hokingam 22 gadu vecumā tika atklāta amiotrofā laterālā skleroze, kas ir smaga neārstējama slimība. Ārsti viņam deva vien pāris gadus, ko dzīvot, taču viņš nodzīvoja līdz pat 76 gadu vecumam, kļuva par trīs bērnu tēvu un iegāja vēsturē kā grāmatas “Īsi par laika vēsturi” autors un ar saviem pētījumiem teorētiskajā kosmoloģijā un kvantu gravitācijā.

Smagā slimība pilnībā paralizēja zinātnieka ķermeni un liedza ar balss palīdzību sazināties ar ārpasauli, tāpēc lielāko daļu savas dzīves Hokings pavadīja īpaši aprīkotā ratiņkrēslā un komunicēja ar speciālu balss atskaņotāju.

No sarunām par visumu līdz ikdienai slavas “ēnā” – pāris spilgtākie Stīvena Hokinga citāti

  • 2011. gada intervijā ar “The Guardian” Hokings atzina, ka nebaidās no nāves, bet vispirms ir daudz lietas, ko vēlas paveikt: “Es jau 49 gadus esmu dzīvojis ar pāragras nāves iespēju. Es nebaidos no nāves, bet es arī nesteidzos nomirt. Ir tik daudz lietu, ko pirms tam vēlos paveikt.”
  • Par melnajiem caurumiem: “Einšteins kļūdījās, kad teica, – Dievs nespēlējas ar spēļu kauliņiem. Pievēršot uzmanību melnajiem caurumiem – Dievs ne tikai spēlējas ar metamajiem kauliņiem, bet viņš tos dažkārt met tur, kur tos neredzam.”
  • Hokinga domas par to, kādēļ eksistē visums: “Ja mēs atradīsim tam atbildi, tas būs cilvēka prāta triumfs, jo tad mēs iepazītu Dieva prātu.”
  • Par biznesu: “Es vēlos, lai manas grāmatas tiktu pārdotas lidostu grāmatnīcās.”
  • Pārdomas par slavu: “Slavas sliktā puse ir tāda, ka es tieku atpazīts jebkurā vietā pasaulē. Es nevaru uzvilkt parūku un saulesbrilles, – mani nodod ratiņkrēsls.”
  • Par eitanizāciju: “Cilvēkam būtu jābūt tiesīgam izvēlēties, kā beigt savu dzīvi. Bet es domāju, ka tas būtu kļūdaini. Lai arī cik grūta ir dzīve, mēs vienmēr var kaut ko darīt un gūt panākumus. Tur, kur ir dzīvība – tur ir cerība.”
  • Par iespēju cilvēcei kādreiz gūt kontaktu ar citplanētiešiem: “Es domāju, ka tas būtu katastrofāli. Viņi droši vien būtu krietni attīstītāki nekā mēs. Vēsture pierāda, ka kontakts attīstītāku un primitīvāku sugu starpā nav izvērsies labi. Es domāju, ka mums šajā gadījumā vajadzētu būt piezemētiem.”

Vienlaikus BBC atklāj faktu, ka Hokings mūžībā devies izcilā zinātnieka Alberta Einšteina dzimšanas dienā – 14. martā. Izcilais zinātnieks Einšteins dzimis 1879. gadā.

0 Komentāru