“Šobrīd mūs vienkārši gāž riņķī”; 3D printēti sejas vairogi sargā Latvijas ārstus no Covid-19

3 komentāri

Mūs vienkārši gāž apkārt, – tā īsumā situāciju raksturo sejas vairogu idejas autori. Aizvadītajā nedēļā hakatonā jeb tehnoloģiju maratonā radītā ideja par iespēju ātri radīt līdzekļus, kas cilvēkus pasargātu no Covid-19 inficēšanās, nu ir kļuvusi teju neaizstājama.

3D printeru troksnī uzņēmuma ”Baltic 3D” pārstāvis Didzis Dejus rāda, kā notiek sejas vairogu detaļu printēšana.

“Mūs vienkārši gāž riņķī šobrīd, tie apjomi nāk no dažādām vietām, no tādiem uzņēmumiem, par kuriem mēs nekad nebūtu iedomājušies, ka sejas maskas ir nepieciešamas,” stāsta ”Baltic 3D” līdzīpašnieks Didzis Dejus.

Vēl pagājušajā ceturtdienā, piedaloties tehnoloģiju maratonā, viņi demonstrēja spēju ātri radīt noderīgu lietu cīņā ar koronavīrusu. Bet dažas dienas vēlāk sejas sargi jau piegādāti lielākajām slimnīcām Latvijā.

“Mediķi ir numur viens prioritāte, otrā vietā ir pakalpojumu sniedzēji, bez kuriem dzīve apstājas. Mēs runājam par pārtikas ražošanu, aptiekām, apkalpojošiem dienestiem,” norāda Didzis Dejus.

Kopš sākotnējā prototipa ir veikti vairāki uzlabojumi, taču pamata dizains ir izrādījies pareizs. Svarīgākais šā vairoga uzdevums ir pasargāt seju no pieskārieniem un noturēt vīrusu ārpus maskas.

“Tā, kas ir ārstu vajadzība, ārstiem neder šis caurums. Lietojot masku, liecoties pie pacienta, ir jāpanāk, ka tas vīruss nekur netiek iekšā. Tāpēc esam strādājuši pie tā, lai tas viss ir noslēgts,” stāsta Didzis.

Maska tiek veidota tā, lai to būtu viegli un ātri salikt, kā arī lai tā būtu viegla un labi turētos uz galvas, kas acīmredzot ir izdevies labi.

Pat jaudīgākie 3D printeri nespēj saražot lielus apjomus, tāpēc tiek meklēti veidi, kā palielināt ražošanu. “Šobrīd jāpārceļ ražošana no 3D printēšanas jau uz lielākas jaudas ražošanas iekārtām,” norāda Dejus.

Laikā, kad daudzas valstis ir paziņojušas, ka medicīnas preces vairs neeksportēs, Didzis un viņa kolēģi ne tikai Rīgā ražo sejas vairogus, bet arī koordinē darbu Liepājā, Ventspilī un Rēzeknē.