Komentāri

Liela daļa Latvijas izgudrotāju nāk klajā ar inovatīviem risinājumiem, bet sevi nenodrošina pret ideju zadzējiem. Arī vairāki izgudrojumu autori šonedēļ notiekošajā inovāciju izstādē Rīgā visiem izrāda savus projektus, bet starptautiskos patentus vēl nav pieteikuši. Kādas zinātnieku un izgudrotāju idejas bija apskatāmas?

Individuālie izgudrotāji un zinātniskie institūti Latvijā spēj radīt izgudrojumus un inovācijas, bet bieži vien nespēj atrast investorus, kas šos prototipus pārvērstu pelnošā biznesā. Šajās dienās Rīgā notiekošā izgudrojumu izstāde bija kā cerība, ka turīgi cilvēki vai uzņēmumi saskatīs potenciālu. Piemēram, Latvijā izgudrotas mākslīgās peldošās salas, kuras ar ūdens viļņu spēku salu apgādā ar elektrību.

“Uz šīs salas cilvēki varēs atpūsties, veidot peldošos “hoteļus”, un par to ir izrādījuši interesi Arābu Emirāti,” teic Latvijas izgudrojumu fonda valdes loceklis Rimis Vaitkus.

Starp pieredzes bagātiem zinātniskajiem institūtiem ir arī vidusskolēns.  Āgenskalna ģimnāzijas 12.klases audzēknis Artis radījis kanalizācijas cauruļu tīrīšanas robota prototipu. “Nakts vidū izdomāju, ka vārētu būt robots, kas pārvietojas tikai ar vibrācijām, jo šāds robots neapstājas no netīrumiem. Citos robotos saķeras netīrumi rotējošās detaļās, un tie pārstāj kustību,” viņš saka.

Savukārt studenta Mārča robotu ar pretēji vērstu vītņu dzinējspēku varētu ielaist graudu glabātuvēs, lai ierokas metriem dziļi graudu mitruma noteikšanai. Un ne tikai. “Varētu ienirt kā autonoms robots lielos dziļumos un ievākt kādus nepieciešamos datus vai arī grūti pieejamās alās, kur cilvēks nevar ieiet,” teic jaunais izgudrotājs.

Izgudrotāju rokās otro dzīvību ieguvis arī vecais VEF radio aparāts. “Aprīkots ar mūsdienu lietiņām, aprīkot ar bluetooth uztvērēju un pastiprinātāju, jaudīgiem akumulatoriem, lai ņemtu līdzi laukā, kvalitatīvi skaļruņi, krāsainas uguntiņas. Uzlādē mājās, paņem līdzi, ieslēdz mobilajā kādu dziesmu,” piebilst izgudrotājs Mihaels Makarovs.

Bet lietussargs ar LED gaismiņām tumšā laikā izgaismo ceļu divu metru rādiusā.”Tas ir no drošības viedokļa ļoti labs, jo palīdz autovadītājiem redzēt pašu lietotāju, un arī pašam lietotājam noderīgs, jo lietus laikā var ļoti labi redzēt šķēršļus,” par savu izgudrojumu saka Artis Pumpurs.

Daži uz izstādi atnesuši paštaisītus priekšmetus, kas gan reāli šobrīd nestrādā, bet dzīvo vien izgudrotāju prātos. Cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar iemigšanu, bet apnicis lietot medikamentus, radīts šāds izgudrojums – ausu masāžas ierīce. Tā palīdzot labāk iemigt. Tikmēr dizaina studentei Kristīnei ir praktisks mēbeļu risinājums maziem dzīvokļiem.

Jaunā izgudrotāja Kristīne apzinājusies – mēbeļu lielražotājiem šī varētu būt interesanta ideja, bet vēlas to paturēt kā savu biznesu. Taču pretstatā viņai, ir liela daļa Latvijas izgudrotāju, kuri savus inovatīvos risinājumus nepatentē.

Ideju zādzība ir ļoti plaša, it īpaši, kad atbrauc uz Latviju no citām valstīm, domājot, ka Latvija ir mazāk svarīga, tāpēc Latvijā ir labāk patentēt to ideju, un pēc tam uzreiz domāt par risinājumu Eiropā.

Katru gadu Latvijas Patentu valdē tiek iesniegts reģistrēt  no 120 līdz 150 dažādu inovāciju. Tas maksā aptuveni 2000-us eiro. Daudzi gan šaubās, vai maz vērts ir patentēt, daudziem jaunajiem izgudrotājiem tā ir liela naudas summa, jo var gadīties tā, ka šāds izgudrojums jau pastāv, bet jāsamaksā vienalga.

Foto

Video

Lasi vēl