Latvijas skolēni iegūst godalgas Eiropas fizikas olimpiādē

Pievienot komentāru

Četri skolēni no Latvijas šogad izcīnījuši godalgas Eiropas fizikas olimpiādē. Konkurenci jauniešiem veidoja teju 300 skolēnu no 53 pasaules valstīm.

Eiropas fizikas olimpiāde šosezon bija augstākā līmeņa starptautiskās sacensības skolas vecuma fizikas entuziastiem. Latviju olimpiādē pārstāvēja pieci Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas audzēkņi.

Covid-19 ieviesto ierobežojumu dēļ olimpiāde divu dienu garumā norisinājās attālināti, un organizatori dalībniekus vēroja tiešsaistē. Pirmajā dienā skolēniem bija jārisina teorētiski uzdevumi, bet otrajā – jāveic eksperimenti.

“Praktiskās daļas uzdevumi bija jārisina datorā. Tas, manuprāt, pat bija ļoti labs risinājums tai problēmai, ka nevarēja notikt īsti praktiskie darbi, jo, izmantojot tās datorsimulācijas, bija iespēja veikt pat tādus mērījumus, kurus būtu grūti veikt praktiski, bet kuri ir nozīmīgi,” stāsta Rolands Lopatko, kurš olimpiādē ieguva sudraba godalgu.

Daudzas starptautiskās fizikas olimpiādes šogad tika atceltas, tādēļ šajā piedalījās dalībnieki no visas pasaules, ne tikai Eiropas. Konkurenci jauniešiem veidoja teju 300 skolēnu no vairāk nekā 50 citām valstīm. Rolands Lopatko un Ričards Knipšis ieguva sudraba medaļas, bet Edgars Rūdolfs Vītiņs un Jānis Pudāns – bronzas. Atzinību par dalību saņēma arī Viesturs Spūlis.

Sākotnēji bija plānots, ka olimpiāde notiks Rumānijā, un jaunieši neslēpj, ka labprāt būtu devušies pēc jauniem iespaidiem. Viņuprāt, tas arī bijis viens no grūtākajiem uzdevumiem – nosargāt sacensību garu, esot mājās.

“Saglabāt to olimpiāžu atmosfēru, kad mēs sēžam tepat Latvijā, gandrīz vai skolā. Vairs nav tāda uztraukuma kā parasti, un var zust laika izjūta. Tas bija tas grūtākais aspekts no tā visa. No vienas puses, būšana Latvijā laikam palīdz tāpēc, ka ir vairāk ierastāki apstākļi, bet, no otras puses, varbūt tas, ka es esmu kaut kur ārzemēs, citur man pat palīdzētu sakoncentrēties un tiešām tā iejusties olimpiādē,” saka Rūdolfs.

Olimpiādes dalībnieku darbus laboja starptautiski vērtētāji. Darbu labošanā šogad piedalījās arī Jānis Hūns, kurš vēl pagājušajā gadā pats bija dalībnieks fizikas olimpiādē, kas norisinājās Izraēlā.

Arī viņš atzīst, – klātienē šī fiziķu pulcēšanās radot daudz neaizmirstamu iespaidu.

“Ja tas notiek tiešsaistē, tad daudzi skolēni droši vien neuztver to tik nopietni, neuztver to kā tik svarīgu. Daudzi latviešu skolēni tā ir teikuši,” bilst Hūns.

Savas turpmākās studijas pēc skolas absolvēšanas puiši, visticamāk, saistīs ar matemātiku vai citām eksaktajām zinātnēm. Vai ar fizikas palīdzību centīsies kāpt arī pa karjeras kāpnēm, viņi vēl nav izlēmuši.