Latvija rosina apvienot astoņu valstu zinātniekus vienotā projektā

1 komentārs

Latvijas Zinātņu akadēmijai (LZA) ambiciozi plāni, – tā centīsies veidot konsorciju ar astoņiem citiem līdzīgiem zinātniskajiem centriem Baltijas reģionā.

Kopīgiem spēkiem šāda pārrobežu zinātniskā apvienība varētu labāk pretendēt uz daudzmiljonu finansējumu zinātnei no Eiropas fondiem. Vērienīgā projekta virzīšanā piedalās arī eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Eiropas Komisijas (EK) izvirzītais mērķis līdz 2050. gadam kļūt par pasaulē pirmo klimatneitrālo kontinentu paredz mobilizēt milzu naudas līdzekļus – nevis miljonus vai miljardus, bet vienu triljonu eiro. Daļu no tā paredzēts investēt visprogresīvākajā pētniecībā un inovācijā. LZA saredz iespēju iegūt miljoniem eiro, taču saprot, – Latvijai vienai pašai ir mazas izredzes. Tāpēc LZA uzņēmusies iniciatīvu vienā spēkā saķēdēt Baltijas jūras reģiona astoņas valstis. Tās kopā startētu konkursos uz Eiropas Savienības fondu iegūšanu.

“No izglītības un zinātniskajiem pētījumiem rodas šie prototipi, paraugi, pētījumi un patenti, kas tiek pārcelti industrijā, lai valsts var pelnīt,” norāda LZA prezidents Ojārs Spārītis.

Mākslīgais intelekts, robotika, resursu taupīšanas un pārstrādes tehnoloģijas, enerģētikas, transporta un loģistikas inovācijas būšot Baltijas jūras reģiona valstu apvienotā projekta virzieni. Taču mērķis nav tikai Eiropas Savienības (ES) finansējuma iegūšana, bet radīt pārliecību jebkurā uzņēmējā, ka ir vērts ieguldīt naudu zinātniekos.

“Specializācija katrai zemei dotu iespēju piesaistīt privātos un arī banku līdzekļus, un dotu iespēju papildināt mūsu valsts zinātnes budžetu ar to, ko mums nav iedevusi valsts. Tādējādi nāktu investīcijas, kas ļautu gan ražotājiem pasūtīt pie zinātniekiem noteikti mērķētus pētījumus, gan ļautu zinātniekiem strādāt daudz mērķtiecīgāk pie tādiem atklājumiem un patentiem, kas ātrāk ir komercializējami un nonāktu tirgū,” skaidro Spārītis.

Baltijas jūras reģiona valstu, tostarp Vācijas, zinātņu akadēmiju prezidentu tikšanās sadarbības sākšanai plānota Rīgā februāra beigās. Lai projektam piešķirtu svarīguma pakāpi, LZA par patronesi uzaicinājusi eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu. Viņa akcentē, – ar šā brīža finansējumu no Latvijas valsts budžeta mūsu pētnieki nespējot radīt inovācijas.

“Latvijā, man ir kauns, man ir skumjas, ka Latvija nav uzdevumu augstumos. Man ir kauns raudzīties uz to niecīgo finansējumu zinātnei un pētniecībai, kāds tiek atvēlēts Latvijā. Te mēs skaidri redzam, ka ieguldījums tieši šajā laukā, kādu, piemēram, ir veikuši mūsu kaimiņi igauņi, ir atmaksājies,” saka Vīķe-Freiberga.

Ar finansējuma piesaisti plānots katrā no valstīm veidot zinātniski tehnoloģiskās laboratorijas, kurās radīt arī inovāciju prototipus. Risināmo jautājumu lokā, – kam piederēs tiesības uz izgudrojumu patentiem.
1 komentārs