Latvijā ražo 3D ģipsi lūzumu ārstēšanai – to izmēģinājuši jau 100 pacientu

3 komentāri

Ja gadījies salauzt roku vai kāju, ar Latvijā radītu jaunu un praktisku ierīci var izdrukāt trīsdimensiju fiksācijas līdzekli jeb ģipsi.

Jau 100 pacientu ir izmēģinājuši izprintētā ģipša priekšrocības. Tā ražotāji šogad plāno iekarot arī ārvalstu tirgu.

Pie fiksatora jeb ģipša lūzumu ārstēšanai var tikt ar 3D printera palīdzību. Sākumā lauzto vietu ar īpašu viedtālruņa aplikāciju medicīnas iestādē noskenē, tas aizņem nepilnu minūti.

Sigvards Krongorns
“CastPrint” līdzdibinātājs

Tā bilde anonimizēta atnāk pie mums, balstoties uz bildes parametriem un traumas diagnozi, mēs izgatavojam individuālo fiksatoru.

Biznesa ideja radās nejauši. Viss sākās ar to, ka Sigvarda kolēģis Jānis Oliņš salauza elkoni. Abi strādāja par auditoriem, un, tā kā vēlējās nodarboties ar ko citu, atcerējās, cik neērti Jānim bija savulaik staigāt ar parasto ģipsi. Kļuva arī skaidrs, ka šī niša ir tukša. Taču sākumā nebija viegli pārliecināt ārstus izmantot 3D ģipsi.

Jānis Oliņš
“CastPrint” līdzdibinātājs

Visi zina, ka esošais risinājums strādā, kāpēc eksperimentēt un taisīt kaut ko jaunu? Tomēr, intervējot ārstus, uzzinājām, ka standarta ģipsis nemaz nav tik labs ādai, kā pirmajā brīdī var likties. Sapratām, ka ir vieta, ko uzlabot un ir jēga darīt to, ko esam sākuši.

Pirmie ģipši tika radīti pērnā gada martā. Nepilnā gada laikā ir uztaisīti 100 3D fiksatori rokām un kājām. Viens ģipsis var printēties no trīs līdz 20 stundām, atkarībā no tā izmēra. Taču tas nenozīmē, ka pacientam tik ilgi jāpaliek bez fiksatora, jo uzreiz pēc lūzuma uzliek parasto ģipsi un tikai pēc 10 dienām, kad tūska pazūd, var likt inovatīvo 3D ģipsi.

Traumatologs-ortopēds Visams Rafaels saviem pacientiem iesaka izmantot šādu inovatīvo risinājumu lūzumu ārstēšanai. Viņš bija viens no tiem ārstiem, kas saprata šā ģipša priekšrocības.

“Tā ir mūsu nākotne. Ļoti ērti un viegli… Pacienti pārsteigti, ka tāds ir, ļoti maz par to zina, bet viņi pēc tam zvana un saka, ka tik forši, īpaši to iesaku bērniem,” saka Rafaels.

Tikmēr medicīnas uzņēmums “CastPrint” jau iekaro arī ārvalstu tirgus. Tuvāko divu mēneši laikā plāno uzsākt eksportu uz Somiju, Spāniju un Portugāli. NV, IR, LNT