“Lattelecom” kā bonusu saviem produktiem aktīvi reklamē bezmaksas antivīrusu, kas iekļauts “melnajā sarakstā” ASV un Lietuvā

7 komentāri

Pēdējā laikā sociālajos tīklos daudz diskusiju izraisījusi uzņēmuma “Lattelecom” reklāmas kampaņa, kurā pircējiem tiek piedāvāts bezmaksas bonuss – “Kaspersky Lab” antivīrusu programma.

Šā uzņēmuma vadītājs Jevgeņijs Kasperskis padomju laikā mācījies Valsts drošības komitejas skolā, un viņa firmu vajā skandāli – ASV specdienesti pauduši aizdomas, ka šīs programmas Krievijas specdienesti var izmantot spiegošanai.

Arī Lietuvā šis antivīruss iemantojis līdzīgi nelāgu slavu.

“Kaspersky Lab” 21 gadu strādā informācijas drošības jomā, to izmanto vairāk nekā 400 miljoni lietotāju un 270 000 korporatīvo klientu. Uzņēmuma reputācija gan ir pretrunīga.

Pērn ASV Iekšzemes drošības ministrija lika valdības aģentūrām trīs mēnešu laikā pārtraukt izmantot antivīrusu un drošības programmatūras, kas iegādātas no “Kaspersky Lab”, jo tās var radīt riskus ASV nacionālajai drošībai.

ASV specdienestu pārstāvjiem ir aizdomas, ka šīs programmas var izmantot spiegošanai, jo “Kaspersky Lab” ir saites ar Krievijas slepenajiem dienestiem.

Krievijā ir likums, kas ļauj izlūkdienestiem iegūt informāciju no ”Kasperky Lab”. Šis fons izbrīnījis sociālo tīklu lietotājus – kādēļ “Lattelecom”, kurā 51% akciju pieder Latvijas valstij, tik aktīvi reklamē ar Krieviju saistīto antivīrusa firmu?

“Lattelecom” pārstāvis Pāvels Degtjarevs TV3 Ziņām uzsver, ka konkrētais antivīruss Latvijā nav aizliegts un līdz šim sevi pierādījis kā uzticams un ērts.

“Šī kampaņa ir tapusi sadarbībā ar vadošajiem portatīvo datoru ražotājiem, vai mums ir kādi speciāli nosacījumi no “Kaspersky” – tā īsti nav. Antivīruss ir piedāvājuma neatņemama sastāvdaļa. Taču, neviens nepiespiež izmantot. Mēs dodam līdzi kodu, kuru var izmantot, bet var arī neizmantot. Tā ir brīva pircēja izvēle,” norāda Degtjarevs.

Pērn Lietuvas valdība paziņoja, ka “Kaspersky” programmatūra rada potenciālu apdraudējumu Lietuvas drošībai – Aizsardzības ministrija aicināja īpaši svarīgas informācijas un valsts informācijas resursu operatoriem nomainīt pret citu, drošu programmatūru. Latvijas kiberuzraugi uzsver, ka konkrētu pierādījumu par antivīrusa bīstamību nav, taču katram pašam jāpieņem lēmums, vai šo produktu izmantot, un jāņem vērā ģeopolitiskā situācija.

Varis Teivāns
“CERT.LV” vadītāja vietnieks

Joprojām “CERT.LV” rīcībā nav informācijas, kas apliecinātu, ka “Kaspersky” produkti apzināti apdraudētu lietotāju drošību, tas ir plašāks un politisks jautājums. Ir jāskatās ne tikai “Kaspersky”, bet arī jebkādu produktu izmantošana no valsts, kas piekopj agresīvu politiku. Var uzskatīt, ka katrs nodokļu rublis var tikt izmantots bruņojuma ražošanai, tas ir plašāk jāskata.

“Lattelecom” gan steidz bažas noraidīt, uzsverot, ka “Kaspersky” kļūst arvien eiropeiskāks, un attālinās no Krievijas.

“”Kaspersky” regulāri tiek iekļauts labāko antivīrusu risinājumu topā, lai kliedētu bažas, “Kaspersky” pārceļ datu centrus no Krievijas uz Šveici, nodrošinot atvērtību un caurskatāmību,” saka Degtjarevs.

Jāpiemin, ka līdzīgu taktiku – reģistrēt biznesu Eiropā – piekopj arī pretrunīgi vērtētā taksometru aplikācija “Yandex”, kas arī cieši saistīta ar Krievijas varas iestādēm un var piekļūt Eiropas iedzīvotāju datiem, kas aplikāciju lejuplādē. “Yandex” gan reģistrēta Nīderlandē.

“Kaspersky” radītājs ir ar interesantu dosjē, cieši saistīts ar čeku.

Jevgeņijs Kasperskis, kurš ir kompānijas akciju kontrolpaketes īpašnieks un ģenerāldirektors, 1987. gadā absolvēja PSRS Valsts drošības komitejas Augstākās skolas tehnisko fakultāti, iegūstot inženiera – matemātiķa specialitāti. No 1987. līdz 1991. gadam strādāja PSRS Aizsardzības ministrijas daudzprofilu zinātniski pētnieciskajā institūtā, vēlāk iesaistījās privātbiznesā.

Pērn starptautiskā konferencē Kasperskis atzina, ka atsevišķos gadījumos uzņēmums sadarbojas ar valsts iestādēm, taču tas esot liels retums.

“Pats slepenākais kas mums ir, varētu būt informācija par kiberuzbrukumiem, kas veikti pret klientiem. Mums jāpalīdz klientiem, mēs nedodam datus nevienam. Ja nu vienīgi izmeklētājiem, kas konkrētajā brīdī strādā pie konkrētas lietas,” norādīja Kasperskis.

Latvijas valsts iestādes ir instruētas, kurus antivīrusus ir vēlams, kurus nav vēlams izmantot. Uz jautājumu, vai “Kasperksy” ir iekļauts tā sauktajā melnajā sarakstā, “CERT.LV” pieklājīgi izvēlējās neatbildēt.

TOP komentāri

 • Valdis Šķesters
  +2 +1 -1

  Valdis Šķesters

  Daļu par čekistu tēmu nekomentēšu sīkāk, jo ar šo tematu pasaulē jau pirms 10 gadiem ir tikuši skaidrībā: Kasperskis nekad nav bijis KGB vai citus specdienestu darbinieks (https://www.theregister.co.uk/2008/02/15/kaspersky_profile_mixup/). Materiālā vienpusēji pasniegta informācija ar izkropļojumiem, kas varētu būt elementāras nezināšanas dēļ. Lai gan, vai tad žurnālistiem nav jānoskaidro fakti un tie korekti jāpasniedz? Pie info, ka Kaspersky Lab pārceļ nozīmīgu infrastruktūru uz Šveici, TV3 nez kāpēc pārlec uz biznesa reģistrāciju ārzemēs. Tā ir aplama interpretācija, jo 1. Kaspersky Lab jau sen ir starptautiska uzņēmumu grupa ar holdingu Lielbritānijā, R/D centriem Krievijā, Izraēlā, Īrijā un analītiķu komandu, kas izkaisīta desmitos valstu; 2. uzņēmums realizē savu Starptautisko caurredzamības iniciatīvu, kas paredz novietot mākoņstruktūru un programmatūras salikšanu no pirmkoda datu centros Šveicē un nodot to trešās puses auditora uzraudzībā. Daļēji tas tiek darīts, lai nelabvēļiem zustu jebkādas iespējas nomelnošanai, daļēji, lai pielāgotos kibertelpas balkanizācijai/militarizācijai un turpinātu atmaskot jebkurus kiberspiegus. TV3 neko nesaka, piemēram, par oktobra beigās izskanējušo Beļģijas premjera Šarla Mišela paziņojumu, ka viņa valsts neatbalstīs vēršanos pret Kaspersky Lab. Tāpat nekas nav pateikts, ka Kaspersky Lab ir milzīgs portfelis ar valsts līmeņa spiegu kampaņu pētījumiem, daļa no kuriem ir pieejama publiski. Tur var atrast Black Energy (tiek pierakstīts Kremlim), kas ticis izmantots uzbrukumos Ukrainas enerģētikas infrastruktūrai; Turla (tiek pierakstīts Kremlim), kas no Kaspersky Lab puses atklāts arī Latvijā un daudzus daudzus citus. Uzskaitījumus es varētu turpināt stundām, jo esmu rūpīgi pētījis Kaspersky Lab konfliktu ar zināmām struktūrām. Tāpēc viemēr man ir jautājums tiem, kas klūp virsū Kaspersky Lab. Kāpēc un kādas motivācijas vadīti jūs nostājaties specdienestu spiegu programmu rakstītāju pusē?
 • Arturs Kasuba
  +2 +1 -1

  Arturs Kasuba

  Tads cirks...senjau tas Kasperskijs ir asv pilsons un agents..bet atliek tevi kautka sasaistit ar krieviju, tas var darit ko grib..
 • @AntiVirusLV
  +3 +1 -2

  @AntiVirusLV

  Mūsuprāt, Lattelecom piedāvā Kaspersky Lab antivīrusu tāpēc, ka tas ir labākais aizsardzībā, par ko gan ir izpelnījies īpašu nepatiku no valsts līmeņa spiegošanas/sabotāžas programmatūras radītāju (specdienestu) puses, ko arī var uzskatīt par savdabīgu Kaspersky Lab produktu ārkārtējās efektivitātes apliecinājumu.

  Ļoti skumji, ka informācija Latvijas auditorijai tiek pasniegta tendenciozi, vienpusēji un šur tur pilnīgi aplami. Kaspersky Lab ir zināms kā uzņēmums, kura pamatprincips ir atklāt visu ļaunprogrammatūru neatkarīgi no tās izcelsmes un mērķa. Tas attiecas arī valstu radīto spiegošanas/sabotāžas programmatūru, kuras izpētē un apkarošanā, būsim pieticīgi, Kaspersky Lab ir viens no līderiem pasaulē.

  Konfliktu ar ASV, jeb precīzāk ar šīs valsts dienestiem, kas rada un izmanto spiegošanas/sabotāžas programmatūru, izraisīja kiberspiegošanas kampaņas Equation Group (https://en.wikipedia.org/wiki/Equation_Group) atklāšana 2015. gadā. Saskaņā ar Kaspersky Lab izpētes datiem šī kampaņa bija ilgusi 14 gadus un spiegošanas programmatūra tika atklāta desmitu valstu vēstniecībās, uzņēmumos, institūcijās utt. Konflikts eskalējās līdz virknei reputāciju graujošu publikāciju ASV medijos un uzņēmuma produktu izmantošanas aizliegšanai valsts institūcijās. Divus mēnešus pēc aizlieguma direktīvas izdošanas ASV Iekšzemes drošības departamenta pārstāve jautājumu krustugunīs bija spiesta atzīties, ka pierādījumu medijos publicētajai anonīmo avotu informācijai iestādes rīcībā nav. Uz indikāciju vai apstiprinājumu neesamību ir norādījuši analītiķi no Gartner un IDC, Eiropas Komisija, Vācijas Federālais informācijas drošības birojs (BSI), Eiropols, Beļģijas premjerministrs un daudzi citi.

  Kaspersky Lab ir arī tas uzņēmums, kas pirmais pasaulē ir noziņojis daudzas ar Kremļa darbībām saistāmas kiberspiegošanas programmas, tajā skaitā tādas, kuras uzņēmuma drošības programmatūra ir arī fiksējusi un atvairījusi Latvijā.

  Neskatoties uz specdienestu iniciēto kampaņu pret viņu spiegošanas rīku atklājēju, Kaspersky Lab nav mainījis un negrasās mainīt savu ilggadējo nostāju detektēt visu ļaunprogrammatūru neatkarīgi no tās izcelsmes un mērķa. Lai aizsargātu šo savu pozīciju, kas noteiktiem kibertelpas dalībniekiem nepatīk, uzņēmums ir uzsācis savu Starptautisko caurredzamības iniciatīvu, kuras realizācijas finālā uzņēmuma produktu izlaidei un infrastruktūrai jāatrodas autoritatīvas trešās puses uzraudzībā neitralitātes citadelē Šveicē. Šobrīd notiek Kaspersky Lab Eiropas klientu mākoņa infrastruktūras migrācija uz datu centriem Cīrihē! Šī iniciatīva, kura varētu kļūt par impulsu vai paraugu jaunam caurredzamības standartam IT industrijā, tiek īstenota, konsultējoties ar tādiem regulatoriem, kā piemēram Apvienotās Karalistes National Cyber Security Centre (NCSC).

  Pagājušajā gadā Kaspersky Lab ieņēmumi pieauga par 8% salīdzinājumā ar ieņēmumiem 2016. gadā, bet Gartner Peer Insights uzņēmumu (tajā skaitā multimiljardu), iestāžu un institūciju atsauksmju apkopojumā Kaspersky Lab jau otro gadu pēc kārtas ir saņēmis balvu “Lietotāju izvēle” (Customer’s Choice).

  TV3, cerams, ka šis vēstījums liks jums paskatīties uz notiekošo kibertelpā un pasaulē plašāk. Visam minētajam varam piestādīt apstiprinošu papildus informāciju.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl