“Lattelecom” kā bonusu saviem produktiem aktīvi reklamē bezmaksas antivīrusu, kas iekļauts “melnajā sarakstā” ASV un Lietuvā

7 komentāri

Pēdējā laikā sociālajos tīklos daudz diskusiju izraisījusi uzņēmuma “Lattelecom” reklāmas kampaņa, kurā pircējiem tiek piedāvāts bezmaksas bonuss – “Kaspersky Lab” antivīrusu programma.

Šā uzņēmuma vadītājs Jevgeņijs Kasperskis padomju laikā mācījies Valsts drošības komitejas skolā, un viņa firmu vajā skandāli – ASV specdienesti pauduši aizdomas, ka šīs programmas Krievijas specdienesti var izmantot spiegošanai.

Arī Lietuvā šis antivīruss iemantojis līdzīgi nelāgu slavu.

“Kaspersky Lab” 21 gadu strādā informācijas drošības jomā, to izmanto vairāk nekā 400 miljoni lietotāju un 270 000 korporatīvo klientu. Uzņēmuma reputācija gan ir pretrunīga.

Pērn ASV Iekšzemes drošības ministrija lika valdības aģentūrām trīs mēnešu laikā pārtraukt izmantot antivīrusu un drošības programmatūras, kas iegādātas no “Kaspersky Lab”, jo tās var radīt riskus ASV nacionālajai drošībai.

ASV specdienestu pārstāvjiem ir aizdomas, ka šīs programmas var izmantot spiegošanai, jo “Kaspersky Lab” ir saites ar Krievijas slepenajiem dienestiem.

Krievijā ir likums, kas ļauj izlūkdienestiem iegūt informāciju no ”Kasperky Lab”. Šis fons izbrīnījis sociālo tīklu lietotājus – kādēļ “Lattelecom”, kurā 51% akciju pieder Latvijas valstij, tik aktīvi reklamē ar Krieviju saistīto antivīrusa firmu?

“Lattelecom” pārstāvis Pāvels Degtjarevs TV3 Ziņām uzsver, ka konkrētais antivīruss Latvijā nav aizliegts un līdz šim sevi pierādījis kā uzticams un ērts.

“Šī kampaņa ir tapusi sadarbībā ar vadošajiem portatīvo datoru ražotājiem, vai mums ir kādi speciāli nosacījumi no “Kaspersky” – tā īsti nav. Antivīruss ir piedāvājuma neatņemama sastāvdaļa. Taču, neviens nepiespiež izmantot. Mēs dodam līdzi kodu, kuru var izmantot, bet var arī neizmantot. Tā ir brīva pircēja izvēle,” norāda Degtjarevs.

Pērn Lietuvas valdība paziņoja, ka “Kaspersky” programmatūra rada potenciālu apdraudējumu Lietuvas drošībai – Aizsardzības ministrija aicināja īpaši svarīgas informācijas un valsts informācijas resursu operatoriem nomainīt pret citu, drošu programmatūru. Latvijas kiberuzraugi uzsver, ka konkrētu pierādījumu par antivīrusa bīstamību nav, taču katram pašam jāpieņem lēmums, vai šo produktu izmantot, un jāņem vērā ģeopolitiskā situācija.

Varis Teivāns
“CERT.LV” vadītāja vietnieks

Joprojām “CERT.LV” rīcībā nav informācijas, kas apliecinātu, ka “Kaspersky” produkti apzināti apdraudētu lietotāju drošību, tas ir plašāks un politisks jautājums. Ir jāskatās ne tikai “Kaspersky”, bet arī jebkādu produktu izmantošana no valsts, kas piekopj agresīvu politiku. Var uzskatīt, ka katrs nodokļu rublis var tikt izmantots bruņojuma ražošanai, tas ir plašāk jāskata.

“Lattelecom” gan steidz bažas noraidīt, uzsverot, ka “Kaspersky” kļūst arvien eiropeiskāks, un attālinās no Krievijas.

“”Kaspersky” regulāri tiek iekļauts labāko antivīrusu risinājumu topā, lai kliedētu bažas, “Kaspersky” pārceļ datu centrus no Krievijas uz Šveici, nodrošinot atvērtību un caurskatāmību,” saka Degtjarevs.

Jāpiemin, ka līdzīgu taktiku – reģistrēt biznesu Eiropā – piekopj arī pretrunīgi vērtētā taksometru aplikācija “Yandex”, kas arī cieši saistīta ar Krievijas varas iestādēm un var piekļūt Eiropas iedzīvotāju datiem, kas aplikāciju lejuplādē. “Yandex” gan reģistrēta Nīderlandē.

“Kaspersky” radītājs ir ar interesantu dosjē, cieši saistīts ar čeku.

Jevgeņijs Kasperskis, kurš ir kompānijas akciju kontrolpaketes īpašnieks un ģenerāldirektors, 1987. gadā absolvēja PSRS Valsts drošības komitejas Augstākās skolas tehnisko fakultāti, iegūstot inženiera – matemātiķa specialitāti. No 1987. līdz 1991. gadam strādāja PSRS Aizsardzības ministrijas daudzprofilu zinātniski pētnieciskajā institūtā, vēlāk iesaistījās privātbiznesā.

Pērn starptautiskā konferencē Kasperskis atzina, ka atsevišķos gadījumos uzņēmums sadarbojas ar valsts iestādēm, taču tas esot liels retums.

“Pats slepenākais kas mums ir, varētu būt informācija par kiberuzbrukumiem, kas veikti pret klientiem. Mums jāpalīdz klientiem, mēs nedodam datus nevienam. Ja nu vienīgi izmeklētājiem, kas konkrētajā brīdī strādā pie konkrētas lietas,” norādīja Kasperskis.

Latvijas valsts iestādes ir instruētas, kurus antivīrusus ir vēlams, kurus nav vēlams izmantot. Uz jautājumu, vai “Kasperksy” ir iekļauts tā sauktajā melnajā sarakstā, “CERT.LV” pieklājīgi izvēlējās neatbildēt.