Komentāri

Labas ziņas Latvijas izgudrotājiem! Atbalstot inovatīvus zinātniekus un uzņēmējus, Patentu valde nākamgad iecerējusi pilnībā apmaksāt 40 izgudrojumu patentmeklējumus un iegūt starptautiski atzītu ekspertu atzinumus.

No 120 līdz 150 dažādu izgudrojumu, jauninājumu un risinājumu vidēji tik daudz vietējo patentu pieteikumu ik gadus tiek iesniegti Latvijas patentu valdē. Tie, kuri var atļauties, veic Eiropas vai visas pasaules mēroga patentmeklējumu, kas būtībā ir iešana cauri garam patentu sarakstam, lai meklētu vai Latvijā radītais izgudrojums ir tiešām unikāls, norāda patentu valdes eksperte.

Foto

Šis pakalpojums maksā aptuveni 2000 eiro, kas daudziem individuālajiem izgudrotājiem vai jauniem, nelieliem uzņēmumiem ir liela nauda. Bieži vien tas ir liels finansiāls slogs – uzzināt sava izgudrojuma unikalitāti un vai ir vērts to patentēt.

Vieni no aktīvākajiem patentu saņēmējiem Latvijā ir lielākās universitātes. Līdere ir Rīgas Tehniskā universitāte, tai seko Latvijas Universitāte un Latvijas Lauksaimniecības universitāte.

RTU speciāliste Irīna Boiko norāda, ka izgudrojuma realizēšanai, attīstīšanai līdz ražošanai patentmeklējumam ir izšķiroša nozīme. “Kad tu mēģini veikt sarunas ar komercuzņēmumiem, piedāvā licenci nopirkt vai arī patentu nopirkt, tad viņiem tas jautājums ļoti uztrauc, vai bija veikts patentmeklējums, kādi tur ir rezultāti, ja pat ir runa par Latvijas patentu.”

Atbalstot Latvijas izgudrotājus Latvijas patentu valde no nākamā gada 40 izgudrojumiem patentmeklējumus Eiropā un visā pasaulē veiks bez maksas. Patentu valdes eksperte norāda, ka atbalsts paredzēts Latvijas jaunajiem izgudrotājiem, mazajiem uzņēmumiem un arī bezpeļņas pētniecības centriem.

40 vietējo patentmeklējumu izmaksas segs Latvijas Patentu valde no naudas, kas iegūta reģistrējot ārvalstu patentētos izgudrojumus Latvijas teritorijā.

Video

Lasi vēl