Tehnoloģijas aizvien straujāk spēj aizstāt cilvēkus – kāda būs darba tirgus nākotne?

Pievienot komentāru

Neaizstājamu cilvēku nav, – par šo seno patiesību mūsdienās liek pārliecināties jaunās tehnoloģijas. Tās arvien straujāk aizstāj cilvēkus darba tirgū.

Nesen veikta aptauja liecina, ka teju desmitā daļa nodarbināto Latvijā jau tagad izjūt, ka viņus darbā izkonkurē mašīnas. Savukārt nodarbinātības speciālisti mierina, ka tehnoloģiju pilnveidošanās nozīmē pārmaiņas, taču – bez garām bezdarbnieku rindām.

Asociētais profesors, radiologs Kārlis Kupčs skaidro, kā invazīvās radioloģijas mediķi glābj pacienta veselību un pat dzīvību.

“Mēs redzam pacientu ar galvas smadzeņu artērijas nosprostojumu. Izbrauc cauri trombam un iebīda speciālu ķērāju, trombu izvelk ārā, – tā kā kanalizācijā tīra caurules….Mediķi ar trombu nosprostojumiem nespētu tikt galā, ja nebūtu mūsdienu tehnoloģijas, kas, pirmkārt, ļauj radiologiem ieraudzīt, kurš asinsvads un kurā vietā ir nosprostots,” stāsta Kupčs.

Radiologs tehnoloģiju ienākšanu medicīnā un tieši radioloģijā salīdzina ar tehnoloģijām pasažieru lidmašīnās.

“Tās gan var pacelties, lidot un nolaisties pašas bez cilvēka palīdzības, bet vai jūs vai mēs kāpsim lidmašīnā, kur nebūs pie stūres dzīvs cilvēks? Kaut kas līdzīgs ir arī medicīnā,” norāda Kupčs.

Mākslīgā intelekta veiktos izmeklējumus pašlaik tik un tā ir jāpārbauda mediķim un jāuzņemas atbildība, to apliecinot ar savu parakstu. Dators arī pielaiž kļūdas.

Tehnoloģiju un automatizācijas radītā konkurence darba tirgū satrauc un pat jau ietekmē trešo daļu aptaujāto cilvēku.

20% prognozē, ka tehnoloģijas tuvāko piecu līdz desmit gadu laikā ietekmēs viņu nodarbinātību, bet 8% aptaujāto norāda, ka jau tagad izjūt mašīnu elpu pakausī. Tikmēr divas trešdaļas pašapzinīgi norāda, ka viņi par šo tematu nesatraucas.

Biznesa attīstības vadītājs Kristaps Kolosovs norāda, ka viltus drošībā jūtas pārsvarā 30 līdz 35 gadus veci vīrieši. Taču tas nepārsteidz. Tas, kas pievērš uzmanību, ir mazais skaits cilvēku, kuri izprot tehnoloģiju radītās pārmaiņas.

Nodarbinātības eksperts prognozē, ka tehnoloģijas pārņems, ja tā var teikt tradicionālos darbus, taču tas nenozīmē, ka pieaugs bezdarbnieku rindas. Parādīsies jaunas darba vietas, kas balstītas cilvēku savstarpējā, tiešā komunikācijā.

“Vai mums jāmācās pielāgoties mašīnām, es domāju, ka nē. Es domāju, ka nākotnē radīsies jaunas pozīcijas, kurās būs vairāk pievienotās vērtības produkcijai, kas ir pakalpojuma formā vairāk,” min “CV market” biznesa attīstības vadītājs Kristaps Kolosovs –

 

E-talons aizstāj konduktoru, lielveikalu automātiskās kases aizstāj kasieri, pie šādas tehnoloģiju konkurences jau sen esam pieraduši. Tagad pienākusi kārta finanšu nozarē strādājošajiem, gan grāmatvežiem, gan brokeriem un citiem. Drīzumā teju nebūs profesijas, kuru tehnoloģijas atstās bez ievērības.