ES cer mākslīgā intelekta attīstībā konkurēt ar Ķīnu un ASV

0 Komentāru

Mākslīgais intelekts vairs nav daļa zinātniskās fantastikas, un Eiropai jākļūst par līderi mākslīgā intelekta jomā. Rīgā sācies plašs tā saukto “lielo datu” un mākslīgā intelekta samits, kurā pulcējas nozares līderi no visas Eiropas.

Lai mērķus sasniegtu, Eiropas Savienība (ES) atvēlējusi četrus miljardus eiro, kurus mākslīgā intelekta attīstībai varēs saņemt arī Latvijas zinātnieki un uzņēmēji.

Samita mērķis ir apzināt “lielo datu” un mākslīgā intelekta jomas, kurās Eiropa var kļūt par globālo līderi. Samitā piedalās Eiropas vadošie industrijas un akadēmiskā sektora pārstāvji, lai veicinātu starpnozaru sadarbību un vienotos par kopīgu Eiropas stratēģiju “lielo datu” un mākslīgā intelekta jomā.

Eiropa ir sapratusi, ka arvien svarīgāk par šīm jomām jādomā, lai spētu konkurēt ar citām lielvalstīm. Taču katra ES valsts pati par sevi nav pietiekami spēcīga, tādēļ dalībvalstīm spēki jāapvieno.

Lai Eiropas ambīcijas izdotos īstenot, no 2020. gada Eiropas Komisija katru gadu ieguldīs miljardu eiro Eiropas mākslīgā intelekta pētniecībā un attīstībā. Par atvēlēto finansējumu ES dalībvalstis varēs attīstīt savas stiprās puses.

Latvija šobrīd ir spēcīga vairākās mākslīgā intelekta jomās. Piemēram, valodu tehnoloģiju automatizētā tulkošanā, ko veic uzņēmums “Tilde” un kuru pakalpojumus izmanto vairākās valstīs.

Finansējums, uz kuru varēs pretendēt, Latvijai dos iespēju attīstīt ne tikai uzņēmējdarbību, bet varētu būt atspēriens arī zinātnei.

“Jo Eiropa investē ļoti lielas naudas šajā attīstībā, bet ir viens nosacījums, ir jāsadarbojas. Un tas liek izrauties no šīs komforta zonas, no mazā burbuļa, iet plašajā Eiropā, un tas palīdz gan Latvijai, gan Eiropai,” uzskata “Tilde” valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs. Turklāt Latvija var projektā ne tikai piedalīties, bet arī sniegt pienesumu Eiropas mākslīgā intelekta attīstībā kopumā, vēl akcentē Vasiļjevs. Tas, ka Latvija ir maza, var būt arī mūsu priekšrocība.

Eksperti arī uzsver, ka mākslīgais intelekts nav tas, kas atņem darba vietas. Tieši pretēji, tas ne tikai atvieglo iedzīvotāju ikdienu un to padara drošāku, bet arī rada jaunas, augsti kvalificētas darba vietas.
0 Komentāru