E-paraksta mobilā versija iegūst augstāko drošības kvalifikāciju ES

2 komentāri

Turpmāk Latvijas iedzīvotājiem, lai, piemēram, šķirtu laulību, pietiks vien ar mobilo tālruni. Taču e-paraksta lietotnes mobilā versija noder, protams, ne tikai laulības šķiršanai.

Iedzīvotāji var veikt ļoti plašu skaitu juridisku procedūru, tostarp arī apliecināt savu personību. Latvijā radītā e-paraksta lietotne šovasar ieguvusi augstāko drošības kvalifikāciju visā Eiropas Savienībā (ES).

“E-mobile sertifikāta un visas sistēmas procedūru un tehnisko līdzekļu atbilstību augstākajām drošības prasībām,” Latvijas Valsts Radio un Televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis uzsver, ka e-paraskta mobilā versija augstākajā līmenī atzīta par drošu un ne tikai Latvijā.

“E-paraksts mobile ir pielīdzināms pašrocīgi parakstītam dokumentam fiziskajā dzīvē visā Eiropas Savienībā,” saka Beļskis.

Elektroniskā paraksta mobilo versiju novērtē arvien vairāk iedzīvotāju. Šā pavasara Covid-19 radītie ierobežojumi izraisījuši strauju elektroniskā paraksta lietotāju skaita pieaugumu, paraksts izmantots jau vairāk nekā 1 300 000 reižu. Mobilo versiju izmanto jau 60% no visiem elektroniskā paraksta lietotājiem.

Ar e-parastu iespējams elektroniski parakstīt dažādus juridiskus dokumentus, pilnvaras vai pirkšanas pārdošanas līgumus. Tāpat arī dažādos valsts un pašvaldību portālos var reģistrēties, un ir krietni lielākas iespējas nekā reģistrējoties ar interneta banku. Reģistrēšanās iespējas ir ne tikai Latvijas pašvaldību un valsts iestāžu lapās.

“Ar e-parakstu var iet citu valstu portālos, un viņiem ir jāatzīst mūsu paraksta identitātes apliecinājums, un varam saņemt tur nepieciešamos pakalpojumus,” saka Beļskis.

Elektroniskais paraksts un tieši mobilā versija jau tuvā nākotnē, paredzams, sāks aizstāt ierastos personu apliecinošos dokumentus, arī šķērsojot robežu.

Elektroniskās identitātes drošība jau tagad ir pietiekami uzticama, kas, piemēram, noderēja, lai nodrošinātu attālinātu Saeimas deputātu darbu šajā pavasarī.