Zemeņu raža šogad solās būt laba, taču audzētājiem visā Latvijā trūkst ogu lasītāju

26 komentāri

Pirms Jāņiem sagaidāma pašmāju zemeņu raža, un tā šogad solās būt ļoti laba. Taču lielākie zemeņu audzētāji ir nobažījušies, ka nebūs, kas tās nolasa. Vietējie ogu lasītāji piesakās gausi, bet viesstrādniekiem salīdzinājumā ar citām mūsu kaimiņvalstīm ir neizdevīgi iebraukšanas nosacījumi.

”Šogad zemeņu raža izskatās ļoti laba, bet ir bažas, vai spēsim to laikus salasīt.” Par zemenēm nevar sūdzēties, to lauki ir vienos ziedos, stāsta zemeņu audzētājs no Mālpils novada Andris Apsītis. “Viss ražai bija ideāls: gan rudens, gan ziema, gan pavasaris,” viņš turpina.

Tas nevar nepriecēt, taču Andris ar sievu Gintu norūpējušies par to, kurš visas ogas, kas aug 29 hektāru platībā, palīdzēs nolasīt? Pērn bija līdzīga situācija, bet domāja, ka paši ir vainīgi, laikus neievietojot darba sludinājumus.

“Šogad esam izdarījuši visu, gan portālos ievietojuši reklāmas, gan visur tur, kur piedāvā darbu, gan uz vietas esam likuši sludinājumus pagastos,” stāsta uzņēmuma ”Mālpils zemenes” saimnieks.

Taču neatkarīgi no aktivitātēm pieteikušies tikai 25 cilvēki, bet vajadzīgi 160. Kaut gan nopelnīt būtu iespējams: par vienu kilogramu saimniecība maksā 50 centus, un viss ir atkarīgs no cilvēka spējām ātri lasīt ogas: “Cits nolasīs 600 eiro mēnesī, cits – 1500 eiro mēnesī. Tas ir stiepjams jautājums. Viss ir atkarīgs no cilvēka.”

Latvijas lielākie ogu audzētāji vienmēr ir aicinājuši ogu lasīšanas darbos arī viesstrādniekus, pārsvarā no Ukrainas, taču viņi arvien biežāk sākuši braukt uz citām Eiropas Savienības valstīm, kur nav nepieciešams kārtot vīzu.

“Kur ir atvieglojuši noteikumus, lai zemnieki varētu nolasīt ogas. Tā ir Igaunija. Viņiem nevajag vīzas, vajadzīgs ielūgums no darba devēja un darba līgums,” teic uzņēmuma ”Mālpils zemenes” saimniece Ginta Apsīte.

Lai atvieglotu iebraukšanu kārtību viesstrādniekiem, Augļkopju asociācijas pārstāvji nevienu vien reizi runājuši par šo jautājumu ar atbildīgiem ierēdņiem, taču Latvijā grib nodarbināt, pirmkārt, vietējos iedzīvotājus, kuri piesakās ļoti kūtri.

“Valdība cer, ka ir pietiekami daudz brīvo darbaroku, kas palīdzēs zemniekiem ogas nolasīt, bet tas nenotiek! Vienkārši nenotiek,” pauž uzņēmuma saimniece.

Kā telefonintervijā “900 sekundes” pastāstīja Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāve Inta Čodare, šobrīd lauksaimniecības darbos ir pieejamas 900 sezonas vakances, un 600 no tām pieprasītas tieši ogu saimniecībās.

Šajās dzīvojamajās mājiņās, kad ir ražas novākšanas laiks, var dzīvot 110 ogu lasītāju. Šogad zemeņu audzētājiem Mālpils novadā ir bažas, ka lielākā daļa no šīm mājiņām tā arī var palikt tukša.

26 komentāri