VP: Mājokļu zādzību skaits arī “mājsēdes” laikā joprojām augsts

1 komentārs

Katru gadu Latvijā tiek apzagti vairāki tūkstoši dzīvokļu un māju, un joprojām daudz zādzību notiek saimnieku nevērības dēļ. Valsts policija (VP) aicina iedzīvotājus parūpēties, lai māju un kāpņu telpu durvis būtu ciet, stāsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Pagājušajā gadā Latvijā reģistrētas 2200 mājokļu zādzības. Saskaņā ar policijas datiem 14% no tām zagļi ir iekļuvuši telpās, izmantojot logu vai ārdurvis, kas palika vaļā. Viss sākas jau ar nedrošu kāpņu telpu. Iedzīvotāji nerūpējas, lai durvis tiešām būtu ciet. Gadās arī tā, ka kodi tiek vienkārši pierakstīti blakus, vai arī tie ir viegli nolasāmi.

”Ļoti bieži var redzēt, ka kods ir nodilis. Līdz ar to varam savā ziņā uzminēt, kāds ir mājas kods, un zaglis var ātri vien uzspiest, kas vien tur ir jāuzspiež. Nākamā lieta, ar ko ir jāuzmanās, vai durvis tiešām ir aizvērtas. Piemēram, šajā mājā tās ir it kā aizvērtas,” skaidro VP Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas vadības nodaļas pārstāve Sandra Geidāne.

Konkrētai nozieguma vietai zagļus var piesaistīt vērtīga tehnika, kas, piemēram, ir redzama pa logu. Bet bieži vien zādzības notiek pēc nejaušības principa.

”Kad zaglis ir iekļuvis kāpņu telpā, viņš var mēģināt vai nu klusi pieklauvēt, vai nu paraustīt jūsu durvis. Un, pat ja jūs atrodaties kādā citā telpā, viņš var ieiet un paņemt to, kas atrodas priekštelpā,” atgādina VP pārstāve.

Tādos gadījumos tiek paņemts viss, ko var aiznest. Apdrošinātāji lēš, ka saistībā ar zādzībām no mājokļiem izmaksāto atlīdzību skaits pēdējā gada laikā ir pieaudzis par 20%. Daļēji tas ir skaidrojams arī ar “mājsēdi”.

”Ar mājsēdi varbūt ir mazinājusies mūsu uzmanība kaut kādām lietām. Mūsu uzmanība, aizslēdzot durvis, aizverot logus, aizejot no mājas. Jo mēs domājam par tik daudzām lietām uzreiz, ka aizmirstam pievērst uzmanību kaut kam svarīgam. Tāpēc, ejot no mājām, pieslēdzam galvu, aizsedzam logus un durvis, un vēl arī izņemam atslēgu,” atgādina ”Gjensidige Latvija” vadītāja Sanita Glovecka.

Visbiežāk no mājokļiem tiek nozagti datori, telefoni, planšetes. Tas, kas maksā dārgi un ko var viegli aiznest. Vidējais atlīdzības apmērs – 1000 eiro. Bet, kā norāda speciālisti, neviens nespēs cietušajiem kompensēt emocionālo kaitējumu. Tāpēc labāk turēt durvis ciet.

1 komentārs