Vietvaras 2021: topošajā Augšdaugavas novadā trūkst dzīvojamās platības, bet lielākā problēma ir demogrāfiskā “bedre”

Pievienot komentāru

Latgalē šovasar būs jauns – Augšdaugavas novads. Tajā pie Daugavpils novada pievienos Ilūksti ar apkārtējām teritorijām. Ilūkstieši vērsās Satversmes tiesā, jo sevi uzskata par piederīgiem Sēlijai, nevis Latgalei. Lielākās reģiona problēmas ir saistītas ar demogrāfiju. Pat ja jaunās ģimenes gribētu uz šejieni pārvākties, nav mājokļu, kur dzīvot. Reģionā gan ir pāris veiksmīgi uzņēmumi.

Ilūkstes novada dome – šim uzrakstam jau drīz jau būs vēsturisks statuss, jo jaunā Augšdaugavas novada centrs būs tieši Daugavpils pilsētā.

Augšdaugavas novadu veidos apvienojot Daugavpils un Ilūkstes novadus ar administratīvo centru Daugavpilī. Iedzīvotāju skaits 2020. gadā šajās teritorijās bija 26 051, bet 10 gadu prognoze nav iepriecinoša – šeit dzīvojošo skaits saruks par 27%. Budžeta ieņēmumi bija 35,9 miljoni, bet trešo daļu, jeb 10,47 miljonus reģions saņēmis no pašvaldību izlīdzināšanas fonda.

Reģionā ir attīstīta ražošana. Kalkūnos šuj drēbes ārzemju klientiem, konkrēti tagad te top īpašas zīdaiņu somas, kuras tirgos “IKEA” veikalos.

Klientu netrūkst, jo firma ražo kvalitatīvu preci un laikus izpilda termiņos noteikto. Roboti nekad neaizstās kvalitatīvu roku darbu, uzsver ražotnes vadītāja.

90% strādājošo ir vietējās Kalklūnu iedzīvotājas, desmitā daļa – no netālu esošās Daugavpils pilsētas. Rūpnīcas vadītāja cer, ka novadu pārmaiņas viesīs pozitīvas izmaiņas.

“Es uzskatu, ka reģionālā reforma ir pareiza. Manurpāt, lai arī kādu reformu ieviestu, viss atkarīgs, kas vadīs šo reģionu. Ja būs gudri, kompetenti cilvēki, viss būs labi. Ja ne tā – tad nebūs tik labi,” teic SIA “Lattex D” vadītāja Jeļena Fleišere.

Augšdaugavas novada domē būs 15 deputāti. 82 kandidātus izvirzījušas piecas partijas – tātad, politiskā cīņa par deputātu krēsliem nebūs īpaši sīva. Uzņēmēji cer, ka jaunā vietvara darīs visu iespējamo, lai pievilinātu cilvēkus uz dzīvi šajā reģionā. Tad arī varēs attīstīties uzņēmumi.

“Viņi grib renovēt dzīvojamo fondu. Būvēt mājas, dzīvokļus, lai cilvēki gribētu braukt uz rajonu. Daugavpilī piemēram, vispār neko nebūvē. Ja šeit būs kur dzīvot, ieradīsies jaunas ģimenes un atradīs sev darbu. Pandēmija pierādīja, ka var strādāt attālināti.” uzskata SIA “Lattex D” vadītāja Jeļena Fleišere.

Apkārtējie pagasti dienas vidū pustukši – uz ielām cilvēku tikpat kā nav. Ilūkstē sakārtoti parki, strūklaka, ielas ļoti labā stāvoklī. Taču arī te cilvēku ir maz. Sastaptie iedzīvotāji stāsta, ka balsot ies, bet nekādas dižās pārmaiņas negaida. Te lielākoties dzīvo cilvēki gados, kas ar dzīvi apmierināti.

“(TV3: Iesiet pats uz vēlēšanām?) Domāju, kā katru reizi gāju. Mani apmierina. Ko tur daudz žēloties! Kā ir, tā ir. (TV3: Tas, ka uz Daugavpilī jābrauc biežāk?) Tas no vienas puses slikti,” pārdomās dalās vietējais iedzīvotājs Hieronīms.

“(Kā jums liekas, būs labāk, sliktāk, kādas prognozes?) Prognozes? Es nezinu. Tagad ir ļoti labi. Man patīk šeit, kā būs – skatīsimies,” teic vietējā iedzīvotāja Zinaīda.

“Jauniešiem ir sliktāk, man kā pensionārei – nekādu problēmu! Dzīvoju ļoti skaistā pilsētā, esmu ļoti apmierināta,” pauž Natālija.

“Protams, ka būs labāk! Sliktāk jau nebūs. Kaut kas jau izmainīsies, bet tas arī ir viss, ko varu pateikt,” teic viens no sastaptajiem iedzīvotājiem.

Plānotā Augšdaugavas novada teritorija atbilst bijušā Daugavpils rajona  teritorijai, kāda tā bija no 1962.līdz 2009. gadam. Vietējie baidās, ka birokrātijas nasta būs smagāka, un ceļš – tālāks.

“Mums nav jābrauc uz Daugavpili, lai VSAA nodotu ziņas, vai tas pats VID deklarācijas, visu var uz vietas nokārtot. Es saprotu, ka reforma būs, būs jādzīvo – zeme pati nekur nepaliks, cilvēki paliks. Kāds būs iznākums vēlēšanām, to pat zīlniece nevar pateikt,” saka vietējā iedzīvotāja Indra.

Sandris ar ģimeni septembrī pārvācās uz Ilūksti, un ir pārliecināts, ka arī citas jaunās ģimenes labprāt dzīvotu te – daba ir skaista, skolas un dārziņi pieejami, dzīve mierīga, arī Rīga nav tālu, un uz to ved ļoti labs autoceļš, aizbraukt var teju divu stundu laikā. Tomēr reformas sekas te gaida ar bažām.

“Daugavpils rajonā bija tikai divas pilsētas, Subate un Ilūkste, tagad tas administratīvais centrs paliek Daugavpilī, administratīvās darba vietas pāriet tur. Neviens jauno Ilūkstes nevedīs ne juristus, ne grāmatvežus. Bet ir cita problēma! Nav dzīvojamo platību, lai dzīvotu ar ģimenēm. Tikai pāris “hrusčovkas”, pašvaldība mēģināja skolu pārtaisīt, bet “kovids” paradīja to – man trīs sapulces jau bija attālināti. Var strādāt Rīgā, dzīvot ar ģimeni Ilūkstē,” uzskata iedzīvotājs Sandris.

Viena no reģiona problēmām ir ilgstošais bezdarbs, un vietējie pārliecināti – valsts un pašvaldība var darīt, ko grib, ja cilvēks negribēs strādāt, neviens viņu nepiespiedīs. “Te, lai atrastu cilvēku, kas izraks bedri – viņš jau neies! Tie, kas 10% bezdarbnieki, pa lielam ir romi un tādi, kas te parkā “dvuļas” dzer,” par skaidro realitāti izsakās Sandris.

Pašreizējā Ilūkstes novadā trešdaļa iedzīvotāju ir nelatvieši, daļa – joprojām nepilsoņi. Šie cilvēki lielākoties ieceļojuši padomju laikā. Gruzīns Malhazs Ilūkstē dzīvo kopš 1986. gada, kad ieradās kā celtnieks, te aprecējās, un šo vietu no sirds iemīlējis. Viņam pieci dēli – trīs ārzemēs, divi strādā celtniecībā Ilūkstē, meita strādā ēdnīcā. “Kāpēc vajag apvienot? Viss jau izdarīts. Lūk, kāds skaistums. Ko vēl vairāk? Katram savas problēmas. Man šī, elektriskais ratiņkrēsls. Solīja, ka jaunu iedos. Esmu pirmās grupas invalīds.”

“Ļoti labi ir tas, ka uz vietas bija veselības aprūpe, ģimenes ārstu prakse, Gulbja laboratorija. Ir mūzikas, sporta skola, baseins, kas ir ļoti vajadzīgs. Ne tikai skolēniem, bet arī cilvēkiem gados, pensionāriem,” teic vietējā iedzīvotāja Indra.

Jāpiemin, ka Ilūkstes Satversmes tiesā apstrīdējusi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu. Vietvara uzskata, ka Ilūkstes novada iekļaušana Augšdaugavas novadā notiek pretēji iedzīvotāju un pašvaldības vēlmēm saglabāt Ilūkstes novadu kā patstāvīgu administratīvo teritoriju tā pašreizējās robežās, identificējot Ilūkstes novada piederību Sēlijai, vēsturiski Zemgalei. Līdzšinējais domes vadītājs šajās vēlēšanās nekandidēs.