Vietvaras 2021: jaunajā Dobeles novadā iekļaus Auci un Tērveti, kuru iedzīvotāji pauž bažas, ka tiks atstumti no centra

7 komentāri

Zem Dobeles novada ģerboņa pēc reformas apvienosies Auces un Tērvetes novadi – par to vietējiem ir bažas. Jo tālāk no centra, jo tālāk no sirds – ar šādām bažām zemnieki gaida jauno vietvaru, bažījoties, ka vietējie ceļi netiks tik bieži greiderēti kā līdz šim.

Dobeles novadu veidos, apvienojot Auces, Dobeles un Tērvetes novadu ar administratīvo centru Dobelē.

2020. gadā novadā bija 28 597 iedzīvotāji, prognoze nākamajiem desmit gadiem nav iepriecinoša – skaits kritīsies par 19%. Pērn novada budžets bija 41,8 miljoni eiro, 5,3 miljoni saņemti no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda.

Reģionā galvenais ekonomikas dzinējspēks ir lauksaimniecība. Graudi, liellopi, alus, maize – ne velti Zemgali sauc par Latvijas maizes klēti. Tērvetē, kas atrodas 18 kilometrus no topošā novada centra – Dobeles -, uzņēmēji satraucas, ka reformas dēļ paliks atstāti novārtā.

“Esam personīgi piedzīvojuši vienu tādu reformu, kad brīvprātīgi bija iespēja apvienoties. Tērvetes novads to izdarīja – solījumi, kas toreiz “bira”, palika solījumu veidā. Solīja labākus ceļus, ka katrs pagasts tiks apvienots ar pašvaldības centru. Šobrīd ceļiem ir jāpagriežas uz Dobeles pusi. Nezinu, šaubos, vai no Dobeles ceļi tiks griesti un laboti, šie visi paliks, kā bija. Tērvetes pašvaldība cenšas salabot ceļus, mums kā lauksaimniekiem tas ir viens no svarīgākajiem jautājumiem,” pauž Andrejs Ērglis, uzņēmējs no Tērvetes.

Vēl tālāk, 34,5 kilometru attālumā no Dobeles ir Auce. Arī šeit pret apvienošanu ir liela skepse. Iepriekš Auces novada pašvaldība aicināja Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisiju izskatīt un izvērtēt jautājumu par Saldus novada Jaunauces, Rubas un Vadakstes pagastu pievienošanu Auces novada administratīvajai teritorijai. Šī ideja noraidīta.

“Es esmu bijis deputāts pagastā divus sasaukumus, astoņus gadus un vienu sasaukumu novada domē. Nesaprotu, kam tā reforma vajadzīga. Mums noteikti nav. Pagasta ceļi vienmēr bija sakārtoti, izpļauts, nogreiderēts, ja vajadzēja, paprasīja, bija pašiem savs greideris Aucē. Kad pievienoja pie novada, sākās tādā līmeņi, kā iepirkums – kā iepirkumā notiek, tāda darbība. Tagad, kad pievienos pie Dobeles, vispār maliņā būsim,” uzmanību vērš zemnieks no Vītiņu pagasta, Vidmants Krapauskis.

Uz Dobeles novada domes 19 deputātu krēsliem 129 kandidātus izvirzījušas 16 partijas. Pilsētas iedzīvotāji noskaņoti doties balsot, turklāt daudzi pazīst kandidātus personīgi, un atzīst, ka šajās vēlēšanās iesaistījušies vairāk paziņu, nekā citus gadus.

“Mana tante ir iesaistījusies, skolas direktore. No kultūras darbiniekiem iesaistās, medicīnas darbinieki iesaistījušies politikā. Esam pārliecināti, ka sakarā ar reformu domes galvas varētu mainīties, pilsētas mērs. Cik dzirdēts, Tērvetē un tajā galā aktīvi notiek darbi, projekti, saprotot to, ka pievienosies Dobelei, varbūt, ka viņi tiks atstumti mazliet,” norāda vietējā iedzīvotāja Katrīna.

Iedzīvotāji vēlas, lai jaunā vietvara nodrošina labākus dzīves apstākļus ģimenēm ar bērniem, labiekārto vidi, lai te būtu kas vairāk par tukšu pilsētas laukumu un lielveikaliem.

“Ja es būtu deputāts, izdomātu bērniem visu, tiešām, bērni sēž telefonā, neviens nemācās, pat negrib mācīties. Jāpadomā, kas nākotnē sagaida bērnus,” teic vietējā iedzīvotāja Aleksandra.

“Mani satrauc, ka nekur nevaru nopirkt man piemērotas drēbes, apavus. Tādi solīdāki veikali, nekā pie mums ir. Par ceļiem runājot – nav jau sakārtoti visi ceļi, pilsētas centrā kārtība, nomalē, mazās ieliņas,  tur arī daudz kas ir jādara,” saka iedzīvotāja Ļubova.

“Peldvietu uztaisīt! Nav jau kur Dobelē nopeldēties. (TV3: Iesiet uz vēlēšanām?) Protams, bet nekur neredzu sarakstus, par ko balsot, agrāk viss bija izlikts, redzams. Pievienos Auci, Tērveti – es domāju, tas ir labi, viss atgriežas bijušā rajona robežās,” domā vietējais iedzīvotājs Česlavs.

Citiem iedzīvotājiem bažas, ka Dobelei pēc novada izplešanās varētu kristies finansējuma apmērs. “Ja jau viņi spēs savilkt galus kopā ar naudu, nekāda vaina nebūs. Tā jau te nebija ne ar vienu jādalās, tagad būs jādalās. Nezinu, kā būs,” norāda vietējais iedzīvotājs Anatolijs.

Jāpiemin, ka aprīlī KNAB rosinājis par korupciju apsūdzēt kādu uzņēmēju un bijušo Dobeles novada domes iepirkumu komisijas priekšsēdētāju, kas, iespējams, pieņēma uzņēmēja kukuli 6250 eiro apmērā, lai pašvaldības iepirkumos nodrošinātu labvēlīgu lēmumu pieņemšanu divu juridisko personu interesēs.

Dobelnieki cer, ka pēc vēlēšanām pašvaldībā šādi skandāli vairs neatkārtosies un vietvara kalpos iedzīvotāju interesēm.

7 komentāri