Vietvaras 2021: viena no akūtākajām problēmām Ventspilī – dzīvojamā fonda trūkums

4 komentāri

Straujiem soļiem tuvojas pašvaldību vēlēšanas, un šovakar TV3 Ziņas sižetu sērijā “Vietvaras 2021” apskata Ventspili, kur lielas problēmas iedzīvotāji nesaredzot, lai gan tajā bieži izskan sūdzības par zemajām algām un sāpīgs jautājums vietējiem ir arī dzīvojamā fonda trūkums.

Līdzīgi kā citām lielajām pilsētām, arī Ventspilij reformas izskatīšanas gaitā izdevās panākt, ka tai nepievienos apkārt esošo novadu. Līdz ar to Ventspils robežas nemainīsies, pilsētā dzīvos vairāk nekā 37 000 iedzīvotāju. Budžeta ieņēmumi šogad būs gandrīz 58 miljoni eiro, no kuriem nepilnus trīs pilsēta saņems no pašvaldību izlīdzināšanas fonda.

Būtisks ekonomikas dzinulis pilsētā ir Ventspils osta. Tā ir ne tikai viena no lielākajām ostām Latvijā, bet nozīmīgs nozares “spēlētājs” arī Eiropas mērogā.

“Ventspils Grain Terminal” valdes priekšsēdētājs Vladislavs Šafranskis

“Kopā vairāk nekā 10 stividorkompāniju šeit strādā. Katrai kompānijai ir sava specializācija, līdz ar ko iekšējā konkurence šeit ir minimāli iespējama un šeit tas palīdz komersantiem sadarboties un kopējiem spēkiem meklēt kopējus risinājumus.”

Ventspils ir viena no vadošajām dziļūdens ostām Baltijas jūras austrumu piekrastē, tai ir izdevīgs ģeogrāfiskais izvietojums, kā arī daudz līdzekļu ieguldīts jaunas infrastruktūras izveidē. Bet – kā tad uzņēmējiem šeit pietrūkst?

“Vienīgais, kas paliek, manuprāt, piestrādāt pie politiskajiem aspektiem un dot labākus nosacījumus vietējiem komersantiem. Mums vienā valstī ir trīs lielas ostas, tāpēc politiski dalās viedokļi – kuru ostu attīstīt, kam vairāk pienākas – galvaspilsētas vai reģionālajām ostām. Tas viss apgrūtina tranzīta biznesa attīstību,” uzskata Šafranskis.

Un par politisko situāciju runājot, tā Ventspilī ir tāda, kā nekur. Kopš neatkarības atjaunošanas vienīgais pilsētas vadītājs bijis Aivars Lembergs, kurš aizdomās par kukuļošanu, naudas atmazgāšanu un citiem noziegumiem nu atrodas ieslodzījumā. Tas gan viņu nav atturējis arī šogad vēlēšanās startēt ar pirmo kārtas numuru.

“Es neatbalstu to [Lemberga kunga kandidēšanu, esot cietumā], galīgi nemaz. Galīgi nav smuki, nemaz neatbalstu. Man smiekli nāk par tādu,” pauž ventspilniece Ingūna.

“Īsti pareizi tas viss nav. Ja cilvēks ir kaut ko nodarījis, tad viņš vairs nevarētu būt, vai ne?” retoriski vaicā ventspilniece Gunta.

Līdzīgās domās iepriekšējām runātājām ir arī Kristaps. “Tas ir absurds pilnīgākais. Viņam jau sen vajadzēja iet prom. 30 gadus viens un tas pats cilvēks – viņš taču nav nekāds brīnumbērns,” TV3 Ziņām sacīja Ventspils iedzīvotājs Kristaps.

Taču ilggadējam pilsētas vadītājam ir arī daudzi atbalstītāji.

“Es arī balsošu par to sarakstu, jo mani viņš nav pievīlis, mani viņš nav apzadzis. Tā ir viņa privātā darīšana. Man viņš neko nav izdarījis, un pilsētu viņš ir skaistu uztaisījis, man pret viņu nekas nav,” pauž Ventspils iedzīvotāja Ilze.

Arī Aida ir līdzīgos ieskatos: “Viņš mums ir uzticams, un es konkrēti par viņu balsošu,” atbalstu Lembergam pauž ventspilniece.

“Es neesmu iedziļinājusies visos tajos sīkumos, visās apsūdzībās, bet es uzskatu, ka viņa nopelns tomēr ir ļoti liels pilsētas sakopšanā un pilsētas attīstībā,” domā Maija.

Pēc ilgstošas dzīves ārzemēs Ventspilī Irēna atgriezās pirms trim gadiem. Savu lēmumu viņa nenožēlo – pilsēta esot brīnišķīga, darba pietiek, kā arī kultūras un atpūtas dzīve pirms pandēmijas arī bijusi augstā līmenī. Taujāta, ko tad Ventspilī vēl varētu uzlabot, Irēna saka: “Lielāku atbalstu uzņēmējiem, mazajiem uzņēmumiem, kas gribēs vērties vaļā un darboties, jo kaut kad jau viss beigsies ar to trako slimību. Jaunas ģimenes, ja atgriezīsies no ārzemēm un būs ar kaut kādām naudām, gribēs savus biznesus – lai būtu kaut kāds atbalsts viņiem,” saka ventspilniece Irēna Kondrāte.

Vēl viena lieta, kas neapmierina – algu līmenis Ventspilī bieži vien neesot atbilstošs padarītajam darbam. To kā vienu no trūkumiem min arī citi uzrunātie pilsētnieki, kuri gan sagaida arī citus uzlabojumus.

“Jauniem es ieteiktu varbūt kādu veikalu, kur iepirkties. Man pašai ir dēls 19 gadu, nav, kur iepirkties, tikai Rīgā ir visi tie Newyorker, mums nav. Atpūsties arī kaut ko vajadzētu viņu vecumam piemērotu,” novērojusi Ilze.

“Mums ir tā, ka romu tautības cilvēki ļoti nesmuki uzvedas. Varbūt, ka tomēr pašvaldības policija varētu tam pievērsties vairāk? Varbūt pašvaldība varētu viņus ar darbu nodrošināt, lai viņi nestaigā un nezog apkārt,” tikmēr iesaka Maija.

“Ventspilī tiešām trūkst kaut kādas vietas, kur jaunieši var atpūsties. (..) Viss ir saistīts ar politiku,” nosaka Liene.

Arī TV3 Ziņām atsevišķi uzrunātie uzņēmēji no intervijām atteicās, sakot – ja gribam šeit turpināt dzīvot un strādāt, nevaram atļauties publiski kādu kritizēt.

Daudzus uzrunātos ventspilniekus satrauc dzīvokļu trūkums. Pieprasījums liels, cenas augstas un par saprātīgu naudu noīrēt dzīvesvietu ir teju neiespējami. Turklāt daudzus īpašumus izpirkuši lietuvieši, kuri tos tālāk iznomā tūristiem.

“Nu tas jau nav noslēpums, ka nekas netiek no jauna celts. Un, cik tā var just, – vairāk nav dzīvokļu ne pārdošanā, ne īrē. Izpirkts ir ļoti, un arī vasarās te brauc lietuvieši un lietuviešu valoda te ir vairāk nekā kādas citas,” atzīst Helga.

“Ir ļoti grūti īrēt ilgtermiņā dzīvokli, jo sanāk tā, ka piedāvā no septembra līdz maijam parasti,” stāsta ventspilniece Liene.

To apliecina arī Andris Zvaigzne, kurš vairākus gadus dzīvokļus izīrē kā tūristiem, tā vietējiem. Pēdējos gados Ventspilī saradies daudz jaunu un glaunu naktsmāju, kuras īpašnieki nav ieinteresēti iznomāt ilgtermiņā, jo uz nakti vai divām var iekasēt lielākas summas.

“Tos namus nopērk uzņēmēji, kuri plāno vai ir sākuši būvēt, vai jau ir uzbūvējuši viesu namus, atpūtas mājas. Arvien biežāk pie manis nāk cilvēki un lūdzas, vai nevar kādu istabiņu ar apkuri, ar plītiņu, ko varētu noīrēt, jo tā lētā sektora piedāvājumā nav. Ir dzīvoklīši, ko var dabūt pa lielām naudām, bet, ja cilvēks saņem minimālo algu, viņam nav iespējas šo minimālo algu visu atdot īrei,” novērojis Zvaigze.

Kopumā gan ventspilnieki ar dzīvi ir apmierināti un lielu sūdzību viņiem nav. Pilsēta ir vizuāli pievilcīga, ceļi salaboti un ikdienai nekas netraucējot.

“Es pat nezinu, vai Ventspilī kaut kā pietrūkst, sevišķi senioriem. Man pat nav ideju. Šis ir tāds laiks, bet principā jau mums ir viss,” nosaka Helga.

“Man liekas, šeit ir brīnišķīgi. Man šķiet, šeit ir ļoti laba pilsēta kā jauniešiem, tā arī citiem cilvēkiem no citām pilsētām,” pozitīvi pilsētu vērtē Rebeka.

Deputātu skaits domē pēc vēlēšanām nemainīsies un par 13 domnieku krēsliem šogad kopumā nolēmuši cīnīties 88 kandidāti no septiņām politiskajām partijām.

4 komentāri