Vietvaras 2021: korupcijas skandāliem apvītā Jūrmala

0 Komentāru

Jūrmala ir viena no pilsētām, kurā pašvaldību reforma nav viesusi izmaiņas. Par ko satraucas jūrmalnieki un ko sagaida no jaunā domes sasaukuma, stāsta TV3 Ziņas.

Jūrmalu administratīvi teritoriālā reforma neskars nemaz, vien tik, cik lielās pilsētas vietā tā turpmāk tiks dēvēta par valstspilsētu.

Jūrmalas pilsētā iedzīvotāju skaits aug ar katru gadu, un šobrīd tas sasniedz gandrīz 58 000. Pilsētas kopējā platība ir 100 kvadrātkilometru – pludmales garums 24 kilometri. Jūrmalā ik gadu piebriest arī pašvaldības maciņš, un šogad salīdzinājumā ar pērnā gada prognozēm tas pieaugs par 4,2% – sasniedzot 93,65 miljonus eiro. Jūrmalas pašvaldība ir starp turīgākajām un palīdz uzturēt trūcīgākos Latvijas novadus. Šogad Jūrmalas iemaksas pašvaldību kasē būs 11,0 miljoni eiro.

Kūrortpilsētas vārds jau ierasti apvīts ar regulāriem skandāliem. To, ka pašvaldībā pastāv augsts korupcijas riska līmenis, atzīmē Jūrmalas aizsardzības biedrības pārstāvis Lauris Liepa: ”Katram mūsu domes priekšsēdētājam ir vai nu uzsākta krimināllieta, vai notiesājoši spriedumi. Tāpēc, ka jau atkal Jūrmalas īpašais statuss. Šeit ir vietas, kuru vērtība ir augstākā Latvijā, šeit ir zināms īpašumu tirgus – te ir koncentrēta interese ne tik daudz no Latvijas, kā no ārvalstu bagātajiem cilvēkiem, kuri var samaksāt naudu, kuru vietējie nevar atļauties. Tas nozīmē, ka pie šāda augsta pieprasījuma rodas jautājumi, vai nevar radīt kādus īpašus noteikumus, kas citiem ”mirstīgiem” nav pieņemami. Šie priekšnoteikumi korupcijas riskiem Jūrmalā ir augstāki nekā citā pašvaldībā, kur nav šo grandiozo, sakāpināto kārdinājumu, kur nav trekno piedāvājumu no cilvēkiem, kas nāk no citas vides, kur cilvēkiem liekas, ka korupcija ir normāla vide.”

Viena no galvenajām problēmām, ko min vietējie aktīvisti – pašvaldības vadības centieni apbūvēt neskartās teritorijas kāpās. TV3 ar Lauri tiekas zīmīgā vietā – Dubultos. Tur pašvaldība bija iecerējusi, piesaistot ārvalstu investorus, uzsliet milzu viesnīcu.

”Lielākā daļa jūrmalnieku jautāja, kāpēc vienā neskartā dabas vietnē pēkšņi celt vienu viesnīcu? Es domāju, ka ar šo piemēru, ko, paldies Dievam, neizdevās īstenot, var diezgan tipiski aprakstīt, kāda ir Jūrmalas līdzšinējās saimniekošanas doma – tā ir – likt iekšā savu cilvēcisko pēdu tur, kur ir zaļš, kur ir neskarts, kur ir daba, nevis padomāt kā pilsētu attīstīt tā, lai to zaļumu saglabātu,” skaidro Liepa.

Politiķiem Jūrmala šķiet ”gards kumoss”, tāpēc cīņa uz vietām Jūrmalas domē pirms katrām vēlēšanām ir sīva. Arī šogad uz 15 deputātu vietām startē 195 deputāti no 13 partiju sarakstiem. Viņu vidū līdzšinējā politiskā elite, skolēni, advokāti un citu profesiju pārstāvji. Kurš gan nezina Latvijas pazīstamākās kūrortpilsētas slavenāko gājēju ielu – Jomas ielu -, kas ierasti ir galvenokārt pilsētas viesu pārpildīta. Vietējie šeit nepastaigājas. Lietaino laikapstākļu dēļ gan tūristu ir maz, un TV3 sastop arī pašus jūrmalniekus. Vaicāti par dzīvi pilsētā, vietējiem ir dalītas jūtas.

”Es domāju, ka mani pašu tas neskar, skolas gadi ir garām, bet tas, ka Jūrmalā nav nevienas centra skolas. Tas droši vien ir tomēr jautājums, kas arī pašvaldībai mundiera godu bojā, un kaut ko vajadzētu darīt lietas labā,” stāsta jūrmalnieks Dainis.

”Pensionāriem atbalsts ir normāls. Transportam kaut ko iedod. Dzirdēju, ka palīdz tiem, kam tagad Covid-19 laikā grūtības, bet es kaut kā esmu atgājis no visām tām lietām,” saka Juris.

Tomēr Juris saka, ka par maz domājot, kā mazināt sezonalitātes ietekmi, lai vasarā tūristu pārpildītā Jūrmala ziemā nekļūtu par spoku pilsētu: ”Visvairāk jau interesē darbavietas, darbavietas tādā ziņā, lai būtu izdevīgi, skaties, ir tukši neizīrēti kantori, es domāju, ka lielākā problēma ir ”bardaks” būvvaldē – pārējais it kā būtu, bet nu nezinu, kāda viņiem ir attieksme pret tūristiem, cik ļoti viņi stimulē, lai tūrisms būtu pilsētā. Kaut kā neizskatās, ka viņi kaut ko tādu darītu, ka būtu ieinteresētība – vai ir kaut kas jauns atvērts? Kā stāv sanatorijas slēgtas, tā stāv.”

Jūrmala ir kontrastu pilsēta – sakoptie tūristu un ārzemnieku iecienītie Dzintari, Dubulti, turpat netālu degradētās teritorijas Kauguros, Slokā un Ķemeros. Sakārtot šīs teritorijas politiķi ir solījuši pirms katrām vēlēšanām, taču ar solījumu izpildi sokas ļoti, ļoti lēni.

Atšķirībā no citām pašvaldībām, stāstot par Jūrmalu, ir grūtības atrast kādu uzņēmēju, kurš būtu gatavs runāt kameras priekšā. Daļu uzrunāt nav iespējams, jo kandidē vēlēšanās, citi atsakās no intervijas, sakot, ka nevēlas pateikt ko tādu, kas varētu nepatikt esošajiem domniekiem. Interviju neatsaka jūrmalnieks, uzņēmējs un Latvijā pazīstamais šefpavārs Lauris Aleksejevs. Viņš norāda, ka no jaunā domes sasaukuma sagaida mazāk birokrātijas: ”Principā diezgan pretimnākoši, bet tajā pašā laikā, es teiktu, ka, it sevišķi pēdējos gados, sāk parādīties dažādas saistošo pilsētas noteikumu un valsts galvenā likuma disonance, neatbilstības, un es ļoti vēlētos, ka tiktu pabeigti un pārskatīti šie saistošie noteikumi, lai viņiem būtu atbilstība likumam.”

”Man kā pavāra profesijas pārstāvim ir svarīgi, lai Jūrmalā turpina eksistēt restorānu skola, pavāru skola, kas šobrīd atrodas dārzkopības tehnikuma telpās. Tā ir mūsu jaunatne, ko mēs sagatavojam, kam varam nodot savas zināšanas,” saka Aleksejevs.

Arī Jūrmalas aizsardzības biedrībā akcentē, – pašvaldībai vairāk būtu jādomā par to, kā pilsētu no Rīgas guļamvagona – jo liela daļa jūrmalnieku strādā Rīgā un uz Jūrmalu atbrauc tikai pārnakšņot -, padarīt par patstāvīgu pilsētu, kur notiek dzīve uz vietas.

Vietējie saka, ka visu kritizēt nevar, jo padarīts arī ir daudz. Pilsētā attīstību kopumā var vērtēt pozitīvi.

”Ziniet, lieliski, ar katru gadu kļūst arvien labāk un labāk. Lai nu kā tur būtu, es esmu pensionārs. Palīdz! Par pārējo jūs jau paši labi zināt, bet man kā pensionāram ir labi. Dara jau kaut ko, vienmēr var atrast kaut ko sliktu,” kopumā apmierināts ir Aleksandrs.

Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās Jūrmalā piedalījās nedaudz vairāk par pusi balsstiesīgo. Priekšvēlēšanu laikā politiķu ģīmetnes ar solījumiem pilsētā redzamas ik uz soļa.

0 Komentāru