Vietvaras 2021: Ķekavā dzīvo vēlētāji ar labu atmiņu, uzskaitot partiju iepriekš solīto, bet četros gados tā arī neizpildīto

1 komentārs
Vietvaras 2021: Ķekavā dzīvo vēlētāji ar labu atmiņu, uzskaitot partiju iepriekš solīto, bet četros gados tā arī neizpildīto
ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Vēlētāji ar labu atmiņu – tādi ir Ķekavas iedzīvotāji. Viņi TV3 Ziņu sižetu ciklam pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām uzskaita Ķekavas deputātu iepriekš solīto, bet četros gados tā arī neizdarīto. Nodokļu ieņēmumos Ķekavas novads ir viena no bagātākajām vietvarām, turklāt iedzīvotāju skaits turpina pieaugt, kamēr daudzās pašvaldībās tas sarūk.

Ķekavas novada domes esošais sasaukums izcēlies ar ne vienu vien skandālu.

Te pabijis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Opozīcijas deputāts pat tiesā iesūdzējis pašvaldību par informācijas nesniegšanu, uzskatot, ka varas partijas no opozīcijas kaut ko slēpj. Izskan bažas, vai pašvaldību iepirkumu konkursos tiešām tiek izvēlēti saimnieciski izdevīgākie piedāvājumi.

Tāpēc nav brīnums, ka priekšvēlēšanu aģitācijā izskan solījumi mazināt korupciju, uzlabot iekšējā audita sistēmu.

“Ir skandāli apvijuši šo pašvaldību,” vērš uzmanību vietējais iedzīvotājs Ivo. Līdzīgi uzskata arī Ārija: “Mūsu novads ir kašķīgs.”

Līdz ar teritoriālo reformu Ķekavas novadā ietilps arī pašreizējais Baldones novads. Tā kā iedzīvotāju skaits kopā pārsniegs 30 000 (31 401), jaunajā domē būs par divām deputātu vietām vairāk – 19. Uz tām aci met pāris simti kandidātu no desmit partijām.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Ķekavas novada uzņēmēju padomes pārstāve – uzņēmuma ”Dabas zirgi” – vadītāja Līga Broduža skaidro: “Ķekava ir tipiska ar to, ka mums vienmēr ļoti daudz partiju tiek ievēlēts. Tas attiecīgi nozīmē, ka ir liela ņemšanās ap amatu dalīšanu. Paliek novārtā tas, kas ir būtiskais. Tā šķelšanās notiek tajā brīdī, kad ir daudz partiju un sāk dalīt lietas.”

Uzņēmēji no jaunās domes kā pašu pirmo un steidzamāko darbu sagaida novada teritoriālā plānojuma pieņemšanu. Tas iekavējies vairāk nekā par gadu, jo pandēmija neļāva veikt sabiedrisko apspriešanu. Bet bez teritoriālā plānojuma ir paralizēta uzņēmumu attīstība.

“Tas, ka mums nav teritoriālā plānojuma, apstājas rūpniecisko ēku būvniecība, nevar būvēt ciematus klāt,” saka Broduža.

Arī Līgas sociālajam uzņēmumam ”Dabas zirgi” tamdēļ nav iespēju sākt paplašināšanās būvniecību par Eiropas fondu naudu.

Bez novada teritoriālā plānojuma nevar arī veikt zonējuma maiņu zemes gabalam.

“Zonējuma izmaiņas nav notikušas, tām vajadzēja notikt jau pērn jūlijā. Finansējums ir jāapgūst līdz šā gada decembrim. Mums ir ļoti pamatotas bažas, ka mēs zaudēsim šo finansējumu tieši teritorijas plānojuma dēļ.”

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Ķekavas novads ir viens no retajiem valstī, kam tuvākajā desmitgadē paredz iedzīvotāju skaita kāpumu. Teju visas partijas sola, ka no jauna izbūvētajos ciematos, privātmāju puduros pašvaldība palīdzēs izbūvēt ūdensapgādes, kanalizācijas un meliorācijas sistēmas. Tikmēr jaunās ģimenes pauž izbrīnu, kāpēc pašvaldība laikus nereaģēja uz būtisko iedzīvotāju skaita pieaugumu, uzbūvējot jaunu bērnudārzu.

Ķekavas iedzīvotāja Liene izmanto auklītes pakalpojumus: “Tad, kad bērns piedzimst, mēs viņu uzreiz piesakām bērnudārzā rindā. Pašvaldība daļēji sponsorē auklītes, un es arī esmu izmantojusi ar iepriekšējo mazulīti, kas deva atbalstu no pusotra gada līdz bērnudārzam.”

“Bērnudārzs mums ir ļoti aktuāls. Esam rindā 418. uz vienu bērnudārzu,” pauž iedzīvotāja Irita.

Šo māmiņu arī pārsteidz, ka, lai arī Ķekava ir viena no turīgākajām pašvaldībām, atpūtas iespēju mazākiem bērniem gandrīz nav. Ar šūpolēm nepietiek. Irita tādēļ brīvdienās bērnu ved no Ķekavas uz rotaļu laukumu Ādažos. “Mums ļoti patīk Ķekava, bet aktuāli, ka bērniem nav rotaļu laukuma. Uzrakstīju domei vēstuli, bet atbilde neatnāca. Kāpēc Ādažu pašvaldība var uztaisīt publisku zoodārzu, ir fantastiski rotaļu laukumi, bet Ķekavas novads, kur tik daudz nodokļu maksātāju, kāpēc mums nav.”

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Daļa citu ķekaviešu ir neizpratnē – kā Pierīgas citas pašvaldības ar mazāku budžetu ir spējīgas asfaltēt ielas, kamēr Ķekavā daudz ielu joprojām ir ar grants segumu.

“Mūsu konkrētā iela ir akmeņu akmeņi gadu gadiem. Mēs paralēli dzīvojam Salaspilī, un Salaspilī ir ļoti jāpameklē akmeņu ceļi. Ķekavā ir izteikti,” neapmierināta ir Irita.

Zemes ceļu nomaiņa pret asfaltētām ielām bija populārs solījums pirms iepriekšējām vēlēšanām. Tāpat kā jaunas skolas būvniecība – tai nav pat ielieti pamati. Nu atkal partijas sola skolu celt.

Ķekavas novada Titurgas iedzīvotājai Initai svarīga pārvietošanās iespēja: “Mēs veloceliņu gaidām. Ļoti, ļoti. Sola jau ilgus gadus, bet nu… Iekšpagalmu sakārtošanu jau solīja pirms iepriekšējām vēlēšanām.”

Santai šobrīd ir grūtības izlemt par došanos uz vēlēšanām: “Atkal iet uz vēlēšanām, jo grib palikt savā krēslā. Tās lietas ir neizdarītas, tāpēc rodas jautājums, vai atkal balsot par to pašu vai ne.”

Savukārt iedzīvotājs Arvis vērš uzmanību: “Runāja par kāpnītēm pie avota, kur pieiet, ka būs. Projekts pat bija. Nu, un kur viņš ir? Solīja. Joprojām cilvēki tur iet un lauž kājas pie avotiņa.”

Savukārt biznesa vide ar skepsi vērtē vairāku partiju solījumus, ka par pašvaldības naudu veidos industriālo parku un biznesa inkubatoru, lai rastos jauni mazie un vidējie uzņēmumi.

Līga Broduža apstiprina iedzīvotāju teikto par solījumiem: “Tie solījumi – melošu, ja teikšu, ka viņi nebija jau iepriekšējās vēlēšanās. Viņi tiešām bija.”

Daļa citu gan ir apmierināti ar visu. “Šis sasaukums ir ļoti daudz izdarījis. Protams, ir visādi akmeņi, bet daudz viņi dara. Nemitīgi to var redzēt,” tā uzskata Ķekavas ziedu veikala vadītāja Ilona.

Arī Gatis un Ārija ir apmierināti ar dzīvi Ķekavas novadā: “Nekādas specvēlēšanās nav. Šķiet, ka viss ir diezgan labi un kārtīgi. Mūsu ciemats ir sakopts. Nekādu lielāku vajadzību nav.”

Ķekavas novads ir bagāts. Šā gada budžeta ieņēmumi – 40 miljoni eiro. 2,8 miljonus maksās mazāk turīgo pašvaldību atbalstam. Tikmēr Ķekavai pievienojamā Baldone šogad ir ar sešu miljonu eiro ieņēmumiem. Saņem dotāciju no valsts vairāk nekā pusmiljonu eiro.

Par spīti mazajam budžetam, Baldones novada dome līdz šim centusies visādi atbalstīt mazos ražotājus.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

No kazu piena un citām ekoloģiskām izejvielām mazais uzņēmums “Kazas laukos” Baldonē rada dabisku kosmētiku, piemēram, ziepes, skrubjus, šampūnus. No jaunās Ķekavas novada domes te sagaida tādu pašu palīdzību mājražotājiem, kādu sniegusi Baldones tūrisma attīstības nodaļa.

Baldones novada mājražotāja Rita Pranča, kas ir ”Kazas laukos” īpašniece un arī gleznotāja uzskata: “Svarīgs ir atbalsts zīmola atpazīstamībā kā vietējais uzņēmējs, nevis finanšu atbalsts. Man šķiet, ka tas pat kropļo. Finanses ir mūsu pašu ziņā. Ko pašvaldība var iedot – mārketings un pozicionēšana kā vietējais uzņēmums.”

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Savukārt Baldones burgernīcas ”Burgers 66-Baldone” vadītājam Gintam Aizupietim aktuāls ir darbinieku mobilitātes jautājums: “Sabiedriskais transports – gribētu, lai tas ir pārdomāts un savienots ar mazākiem ciemiem, lai darbinieki var vieglāk braukāt, lai cilvēki var nokļūt uz un no Baldones, ne tikai braucot caur Ķekavu.”

Baldonē sastaptie gan pauž rūgtumu, ka novada administratīvais centrs atradīsies Ķekavā, lai gan Ķekava ir ciema statusā, kamēr Baldone ir pilsēta.

Signe, Baldones iedzīvotāja: “Negodīgi, tas nav godīgi. Lai mēs nepazūdam, lai neesam kā Ķekava.” Arī Māris ir neapmierināts: “Galvenais, lai mēs nepazūdam tajā visā novadā, lai nepaliekam par pabērnu.”

Vismaz TV3 Ziņu uzrunātie baldonieši sakās – līdz šim viss bijis labi.

“Man principā neko nevajag. Es pensionāre! (TV3: Ko tik pieticīgi?) Zeme pietiek, būda ir. Cilvēkam pašam ir jāstrādā, jāgādā, nevis gaidīt, ka dome visu izdara,” skaidro kāda baldoniete.

Baldonē pat seniori ir pieticīgi prasībās, ko tad vēlas sagaidīt no jaunās domes. Arī malku varot sagādāt paši, kamēr citās pašvaldībās šī ir ļoti pieprasīta prece.

“Nē, man pietiek naudas. Varu sagādāt pats. Neiešu apgrūtināt pašvaldību. Man nekā nevajag, nē,” izsakās vietējais iedzīvotājs Gunārs.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Daļa baldoniešu vēlas, lai jaunā pašvaldība beidzot piespiež dūņu sanatorijas īpašnieku, ja ne gluži atjaunot seno vēsturisko kūrortu, tad vismaz sakārtot teritoriju. Šobrīd tā ir degradēta. “Es pati sanatorijā nostrādāju 35 gadus. Cilvēki brauca, ārstējās un bija laimīgi. Tagad nekā,” stāsta vietējā iedzīvotāja.

Vairākkārt uzliktie sodi īpašniekam no Baltkrievijas neradīja motivāciju ko būtiski uzlabot. Nav izslēgts, ka jaunā pašvaldība varētu lemt par ēku nojaukšanu piespiedu kārtā. Pašu Baldones dūņu ieguves vieta – Pladu purvs – ir pašvaldības un Latvijas Valsts mežu kopīpašumā. Jaunās Ķekavas domes uzdevums būšot radīt iespēju dažādiem kosmētiku ražojošajiem uzņēmējiem vai SPA centriem iznomāt dūņu ieguves tiesības.

1 komentārs