Vietvaras 2021: izzinot pirmsvēlēšanu noskaņojumu, TV3 Ziņas apmeklē 102 apdzīvotas vietas un mēro 16 000 kilometru

0 Komentāru

Pašvaldību vēlēšanas būs saspringts laiks arī TV3 Ziņās. Sestdien un svētdien gaidāmi ziņu speciālizlaidumi un tiešraides no lielākajiem novadiem. Priekšvēlēšanu laikā paviesojāmies visās jaunajās pašvaldībās. Ko tur redzējām un dzirdējām un kā ļaužu noskaņojumu sajutām?

Deviņi žurnālisti un operatori. Divos mēnešos TV3 Ziņu komanda izbraukāja Latviju krustu šķērsu, katrā no 41 topošā novada un valstspilsētas, tverot pirmsvēlēšanu noskaņojumu. Tā kā iegriezāmies arī lauku ciemos un mazpilsētās, sižetos kopumā parādītas 102 apdzīvotās vietas.

Saskaitot no Rīgas uz reģioniem un atpakaļ nobrauktos kilometrus, apjoms iespaidīgs. 16 278 kilometri. Salīdzinājumam – tie būtu kā 40% apkārt Zemeslodei pa ekvatoru.

Katra novada problemātiku mums padziļināti skaidroja ikdienas gaitās sastaptie iedzīvotāji, novadu ekonomisko vidi raksturojošiem uzņēmēji, vietējās nevalstiskās organizācijas, reģionālo mediju žurnālisti.

“Agrāk tiešām mazās vietvarās varēja pietikt ar to, ka tiek nokrāsots kāds soliņš parkā un kāds celiņš saremontēts, un visi bija laimīgi, tagad tiešām tās būs ilgtermiņa lietas, par kurām būs jādomā, kā attīstīt novadu daudzus gadus uz priekšu, kā piesaistīt investīcijas, kā pārvilināt iedzīvotājus no apkārtējām pašvaldībām, lai būtu darbaspēks un varētu tās pašas investīcijas piesaistīt,” norāda TV3 Ziņu žurnālists Ivo Butkēvičs.

Ja atšķirīgais katrā novadā – par ko tiek kritizētas, slavētas līdzšinējās vietvaras, kas solīts partiju priekšvēlēšanu programmās, vai to maz var īstenot, tad top3 sāpīgākās problēmas daudzviet iezīmējās vienādi – neapmierinošā stāvoklī esoši ceļi, iedzīvotājiem trūkst vietu, kur dzīvot, bērnudārzu rindas. Savukārt no lielo novadu centriem tālāk dzīvojošie satraucas, ka kļūs par aizmirstu nomali.

“Sēž uz soliņa spēka gados vīrieši un saka, – novadā darba nav. Pusstundas attālumā no centra ir rūpnīca, kurā uzņēmējs saka, – viss jau būtu labi, bet nav kas strādā. Un tad šķiet – nu, kā šīs divas pasaules nesatiekas,” par novērojumiem stāsta TV3 Ziņu žurnāliste Kristīne Žilde-Krēvica.

Pat attālākie lauku pagasti pārsteidza ar vērienīgām rūpnīcām, valstiski nozīmīgiem eksportējošiem uzņēmumiem. “Cilvēki saimnieko ar milzīgu patriotismu, milzīgu darba mīlestību. Tu esi nosalis, tu esi noguris, bet galā tevi sagaida ar silti ceptu maizi,” turpina Kristīne Žilde-Krēvica.

Daudzviet gan dzirdējām kritiku par ilgstoši pie varas esošajiem. Pašvaldībās ar ilgstoši nemainīgu politisko varu tās veikumu vērtēt atteicās vairāki vietējie uzņēmēji. Vārda brīvība varot rezultēties atriebībā no pašvaldības puses.

“Viņi gluži vienkārši baidījās, ka pēc tam apkārtējie, pašvaldība, amatpersonas varētu vērst pret viņiem, ja ne represijas, tad nosodīt un veltīt kādu pārmetumus, ka viņi atļāvušies teikt kaut ko neglaimojošu,” vērš uzmanību TV3 Ziņu žurnāliste Katrīna Karzubova.

TV3 Ziņu filmēšanas grupa pārliecinājās, cik būtiska loma iedzīvotāju kritiskās domāšanās veicināšanā ir reģionālajiem neatkarīgajiem laikrakstiem, kas uzdod pašvaldībām neērtus jautājumus. “Ja pašvaldība izdod pati savu izdevumu, tad pašvaldība rakstīs to, kas tai ir izdevīgi un kas tavā pastkastītē nonāk par velti. Savukārt žurnālistika – tā vērtē kritiski,” norāda TV3 Ziņu žurnālists Ivo Jurkāns.

Lai arī vairumā novadu tuvāko desmit gadu laikā prognozē iedzīvotāju skaita būtisku kritumu, filmēšanas laikā satikām daudzus, kas tieši atgriezušies no ārzemēm, arī tie, kas Rīgu iemainījuši pret dzīvi laukos. Visas reportāžas no visām topošajām pašvaldībām varat atrast “Skaties.lv” īpaši radītā sadaļā – “Vietvaras”.

0 Komentāru