Vietvaras 2021: apvienotā Tukuma novada budžets pārsniegs 60 miljonus, bet strīdi par apvienošanu turpinās joprojām

3 komentāri

Novadu reformā Tukumam paredz pievienot arī Kandavas, Engures un pēc iedzīvotāju skaita pavisam nelielo Jaunpils novadu. Tādējādi tiks iegūta pašvaldība ar teju 50 000 iedzīvotāju un vairāk nekā 60 miljonu budžetu. Šogad šīm pašvaldībām kopā iezīmēts 10 miljonu eiro no naudīgākām vietvarām, stāsta TV3 Ziņas.

Ap šo iecerēto apvienošanos bijis daudz strīdu, un tie turpinās joprojām.

Topošais Tukuma novads ļoti izteikti lauzīs kultūrvēsturiskās robežas, vienlaikus stiepjoties gan Kurzemē, gan Zemgalē. Savukārt, pievienojoties arī Engurei, jaunajai vietvarai būs arī pašai sava Jūrmala.

Iedzīvotāji gan no Engures, kurai pašai sava zvejniecības vēsture un tradīcijas, gan no Kandavas piedalījās kopīgā protesta akcijā, nevēloties apvienotu saimniecību. Kandava spēra soli tālāk un reformu apstrīdēja Satversmes tiesā. TV3 Ziņu sastaptie Kandavas iedzīvotāji lielākoties apmierināti ar savas pašvaldības veikumu, bet par apvienošanos viedokļi dalās.

”Kandavā ir ļoti patīkami, šeit viss ir sakopts vienmēr. Es ceru, ka šogad tiks ievēlēta tā pati Inga Priede. Es uzskatu, viņas darbs ir cieņas pilns. Es domāju nekas sliktāk jau nebūs,” pārliecināts ir Kandavas iedzīvotājs Andris.

Mairita arī neslēpj savu neapmierinātību par apvienošanu: ”Īsti jau negribējās, bet, kā ir, tā ir. Neesmu iedziļinājusies līdz galam, bet, ja kādreiz vajadzēs ko kārtot, negribas vienmēr braukt uz to Tukumu. Ka nesanāk tā, ka Kandava paliek pabērna lomā. Kādreiz bija Tukuma rajons, visu bija jābrauc kārtot uz Tukumu. Ja atkal būs jābrauc uz Tukumu visu kārtot, tad būs galīgi garām.”

“Neatkarīgo Tukuma Ziņu” galvenā redaktore Ivonna Plaude atzīmē, ka Kandava izteikti turas pretim arī vēsturisku apsvērumu dēļ. Tur savs attīstības centrs, pilsēta, izglītības iestādes, sporta infrastruktūra un citi pakalpojumi, arī daudz ilgāka administratīvā pieredze būt novada centram. Kandavas novads savulaik bija pirmais Latvijā.

”Līdz ar to viņiem it kā bija sava perspektīva, ka viņi dzīvo paši. Un tā tipiskā kurzemnieku daba! “Mēs paši, mēs vieni, mēs vislabāk!” Šo attieksmi jūs droši vien pamanīsiet visās Kurzemes pilsētas, jo tomēr tas kurzemnieku gars, tas lepnums, tas tur ir, lai gan viņi ir Kurzemes tāmnieki ar visām tur tām lībiešu valodas iezīmēm,” skaidro Plaude.

Satversmes tiesas spriedums gaidāms vien pēc pašvaldību vēlēšanām.

Ņemot vērā, ka jaunveidojamajā Tukuma vietvara būs viens no lielākajiem Latvijas novadiem gan pēc iedzīvotāju skaita, gan pēc rocības, politiskā konkurence par ”Tukuma smukumu” ir ļoti liela.

Novada domes vēlēšanām pieteikti deviņi kandidātu saraksti. Kampaņa esot ļoti aktīva, acīmredzot ir, par ko pacīnīties. Dažbrīd pat ne ar tām tīrākajām metodēm, kas tukumniekiem ne sevišķi ejot pie sirds.

Interesanti, ka pašvaldību apvienošana vismaz nedaudz atrisinās arī šeit esošās lidostas savdabīgo statusu – sarunvalodā un iepriekš arī juridiski tā nesusi Tukuma, pēc zīmola Jūrmalas, bet ģeogrāfiski Engures, vārdu. Ilgstoši to vajājušas dažādas neveiksmes, taču vietējie uzņēmēji cer, ka tai joprojām var būt būtiska loma novada attīstībā.

Savukārt vislielākā problēma Tukumā – dzīvojamais fonds. Tur trūkst mājokļu.

Tukuma ielās sastaptie lielākoties ar savas pašvaldības saimniekošanu ir apmierināti, savukārt administratīvi teritoriālā reforma – pat dziļi vienaldzīga.

3 komentāri