Iedzīvotājus aicina būt saprotošiem, ja pie iecirkņiem veidojas rindas

3 komentāri

Vēlēšanu iecirkņos nupat noslēgusies iepriekšējā balsošana, un īstā pašvaldību vēlēšanu diena jau sestdien, 5. jūnijā, vēsta TV3 Ziņas.

5. jūnijā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās balsot varēs no septiņiem rītā līdz astoņiem vakarā. Iedzīvotājiem jāņem vērā vairāki jauninājumi šā gada vēlēšanu norisē.

Lielākā atšķirībā no citiem gadiem, ka šogad vēlēšanās pirmo reizi izmanto elektronisku tiešsaistes vēlētāju reģistru. Lielākais ieguvums – iedzīvotāji nav piesaistīti vienai konkrētai balsošanas vietai – vēlēt sestdien, 5. jūnijā, var jebkurā sava novada vai pilsētas vēlēšanu iecirknī. Vēl jaunums, kā balsošanas dokumentu vēlētāji pirmo reizi var izmantot gan pasi, gan personas apliecību.

“Cilvēks atnāk uz iecirkni, tad papildus tam viņu ieraksta papīra sarakstā un parakstās par vēlēšanu materiālu saņemšanu, viņu atrod šajā elektroniskajā sistēmā, pārliecinās, ka viņam ir balsstiesības un nav nobalsojis jau citā iecirknī, un atzīmē šajā elektroniskajā sarakstā šo balsošanas faktu,” norāda Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Tāpat iedzīvotājiem jāņem vērā, ka vēlēšanas šogad norit Covid-19 piesardzības apstākļos – tādēļ katrā iecirknī pie ieejas būs norādīts, cik cilvēku vienlaikus telpās var atrasties. Piemēram, Ulbrokā tie ir 15 cilvēku. Tādējādi, ja balsotāju limits tiks sasniegts, iedzīvotājiem ir jārēķinās, ka var nākties kādu laiku uzgaidīt ārā.

Uz vienu vēlētāju iecirkņos paredzēti vismaz četri kvadrātmetri. Tomēr Centrālajā vēlēšanu komisijā akcentē, – ne visur būs plašas telpas ar iespēju vienlaikus klātienē balsot lielam skaitam vēlētāju, tādēļ jābūt saprotošiem.

“Nevienam jau no mums nepatīk šie īpašie piesardzības apstākļi, bet tā ir realitāte. Jā, tajās populārākajās stundās visdrīzāk ir jārēķinās, ka varētu būt jāuzgaida pie iecirkņa noteiktu laiku, kamēr nobalso citi vēlētāji. Vēl arī es gribētu cilvēkus atcerēties, ka tie cilvēki, kas strādā vēlēšanu iecirkņos, viņi ir sabiedrības pārstāvji. To sapratni kaut kā mēģināt veidot,” aicina Bērziņa.

Tāpat vēlēšanu iecirkņos obligāti jālieto un mutes un deguna aizsegs, jāievēro divu metru distance, jālieto dezinfekcijas līdzeklis. Vēlētāji aicināti ierasties ar savu rakstāmpiederumu.

Sejas masku vēlēšanu iecirknī drīkstēs noņemt vien uz brīdi, lai darbinieks pārliecinātos par vēlētāja identitāti.

Savukārt tie iedzīvotāji, kuri inficējušies ar Covid-19, nonākuši pašizolācijā vai kādu citu iemeslu dēļ ierasties balsot klātienē nevar, aicināti izmantot iespēju savu pilsoņa pienākumu veikt no mājām.

“Šai vēlētāju grupai mēs aicinām izmantot, pieteikt balsošanu atrašanās vietā. Un vēl līdz rītdienas plkst. 12.00, ja tiks pieteikta šī balsošana atrašanās vietā, tad tā ir obligāti izpildāma,” atgādina CVK priekšsēdētāja.

Tāpat aicinājums iedzīvotājiem būt vērīgiem un ziņot par jebkāda veida vēlēšanu pārkāpumiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam jāziņo, ja ir informācija par slēptu aģitāciju vai administratīvo resursu izmantošanu kandidātu reklamēšanā.

Valsts policijai jāzvana, ja ir zināms par neatļautu aģitāciju vai kādiem sabiedriskās kārtības pārkāpumiem.

Savukārt Valsts drošības dienestam jāziņo, ja esat liecinieks vai zināms par iespējamu balsu pirkšanu.

Iedzīvotāji aicināti arī neklusēt, pamanām priekšvēlēšanu pārkāpumus plašsaziņas līdzekļos.

Vēlēšanu dienā, sestdien, 5.jūnijā, visi iecirkņi strādās jau no septiņiem rītā, bet vēlētāji varēs balsot līdz astoņiem vakarā.

3 komentāri