Valsts kontrole kritizē septiņu miljonu eiro vērto e-adreses projektu

0 Komentāru

Oficiālās elektroniskās adreses izveidē ieguldītie septiņi miljoni eiro draud izrādīties nelietderīgi iztērēta nodokļu maksātāju nauda, tā revīzijā secinājusi Valsts kontrole. Ierēdņi piekrīt, ka sistēmu izmanto maz lietotāju un apņēmušies trūkumus labot.

Ir izveidots oficiālās e-adreses tehniskais risinājums un tiesiskā bāze, bet ar projekta praktisko lietošanu nesokas, secinājusi Valsts kontrole.

Lai gan valsts pārvaldei ir pienākums sistēmu izmantot jau kopš 2018.gada, puse iestāžu nav nosūtījušas nevienu ziņojumu, bet privātpersonas to faktiski nelieto vispār.

“E-adreses iecere ir bijusi labi domāta, bet šobrīd, varētu tā teikt, ir sperts tikai pirmais solis. Jo lietošana vēl nenotiek tādā mērā, lai mēs varētu teikt, ka tas ir deklarētās dzīvesvietas analogs elektroniskā vidē,” norāda Valsts kontroles padomes locekle Kristīne Jaunzeme.

Valsts kontrolei ir daudz ieteikumu, lai e-adreses ieviešanā izlietotie septiņi miljoni eiro neizrādītos nelietderīgi tēriņi. Pirmkārt, ir būtiski jāuzlabo projekta vadība.

“Nav šī te koordinācija, nav uzraudzība, nav progresa atskaites. Līdz ar to kaut kādā ziņā varētu teikt, ka tas rezultāts ir likumsakarīgs. Citu rezultātu ar šādu projekta vadību mēs šobrīd nevarētu gaidīt,” saka Jauzeme.

Otrkārt, projekts ir jāpadara lietotājiem daudz pievilcīgāks. “Mēs jau labi saprotam, e-adrese neienāk tukšā vietā. Ir pieejami daudzi elektroniskās saziņas rīki. Iestādēs ir dažādi ērti rīki tieši viņu pakalpojumu saņemšanai. Un šobrīd šie te ieradumi jau ir izveidojušies. Līdz ar to ir vajadzīga kaut kāda motivācija, lai privātpersona sāktu lietot vēl kaut ko jaunu,” bilst Jaunzeme.

Ierēdņi pilnībā piekrīt revidentu secinājumiem un sola laboties.

“Mēs šobrīd šo plānu veidojam. Stratēģiski ir skaidrs, ka mums ir jāpanāk visa pamata komunikācija starp valsts iestādēm un iedzīvotājiem ir jāpārceļ uz šo e-adresi, jo e-adrese ir būtiski drošāks saziņas kanāls pretstatā e-pastiem,” skaidro VARAM pārstāvis Uģis Bisenieks.

Reģionālās attīstības ministrija ir apņēmusies veicināt iestāžu izpratni par nepieciešamību saziņā vairāk izmantot e-adreses sistēmu un lielas cerības saista ar teritoriālo reformu. “Pēc tām mūsu aplēsēm tieši pašvaldību iestādes un tieši pašvaldībās, kuras ir mazas, tieši tur arī šī te digitālo iespēju izmantošana īsti nenotiek. Tas ir vēlreiz apliecinājums, ka šī reforma ir nepieciešama,” saka Bisenieks.

Tikmēr revidenti vērš uzmanību, ka e-adreses lēnā ieviešana liedz katru gadu ietaupīt vairāk nekā piecus miljonus eiro.

0 Komentāru