Vakcīnu iepirkumu nedienas: VM valsts sekretāri rotēs uz zemāku amatu, un sākta disciplinārlieta pret ZVA direktoru

4 komentāri
Vakcīnu iepirkumu nedienas: VM valsts sekretāri rotēs uz zemāku amatu, un sākta disciplinārlieta pret ZVA direktoru
RŪTA KALMUKA, F64 / OKSANA DŽADANA, F64

Vakcīnu iepirkumu dēļ pirmais zaudētais amats. Veselības ministrs lēmis rotēt uz zemāku amatu tagadējo ministrijas valsts sekretāri Dainu Mūrmani-Umbraško. Vainīgo meklēšana, kādēļ Latvija iegādājusies tik maz Covid-19 vakcīnu, gan vēl turpinās, un disciplinārlietu sāks arī pret Zāļu valsts aģentūras direktoru.

Šī ir jau otrā pārbaude par vakcīnu iepirkumiem, kuru, pēc veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) rosinājuma, veikusi ekspertu komisija. Pirmā beidzās ar divām disciplinārlietām, no kurām vienu izbeidza, savukārt otrā, kuru uzsāka pret Veselības ministrijas valsts sekretāri, viņai noslēgusies ar zaudētu amatu.

Pārbaudē saskatīta Dainas Mūrmanes-Umbraško atbildība par to, ka vakcīnu iepirkuma process nebija caurskatāms un izsekojams – darba grupa, kura lēma par vakcīnu iegādēm, strādājusi bez pilnvarām un rīkojumiem, neesot bijuši arī protokoli par paveikto.

“Ņemot vērā visu iepriekš minēto, disciplinārlietas komisijai rosināju VM valsts sekretārei Dainai Mūrmanei-Umbraško izteikt rājienu. Šajā situācijā, kad valsts un sabiedrības interesēm ir nodarīts būtisks kaitējums, ir iedragāta sabiedrības uzticēšanās mūsu spējai pieņemt lēmumus, kas ir sabiedrības veselības interesēs, es esmu arī pieņēmis lēmumu pārcelt valsts sekretāri zemākā amatā,” saka veselības ministrs Pavļuts.

Ministrs norādīja, tas varētu būt kāds no diviem šobrīd vakantajiem vadītāja vietnieka amatiem, neminot konkrētu iestādi. Pati Mūrmane-Umbraško, lūdzot komentāru par dienesta pārbaudē secināto, bija lakoniska: “Es pašreiz nedošu komentārus. Man nebūs komentāru dotajā brīdī.”

Vienlaikus veselības ministrs ceturtdien atklāja, ka sākta viena jauna disciplinārlieta pret Zāļu valsts aģentūras direktoru Svenu Henkuzenu. Viņam pārmet amata pienākumu nepildīšanu. Secināts, ka Henkuzens ir maldinājis valdības pārstāvjus saistībā ar pieejamo vakcīnu apjomu – viņš pērn decembrī informējis, ka var iegādāties aptuveni 100 000 “Pfizer” un “BioNtech” vakcīnu, lai gan realitātē pieejami bijuši vairāk nekā 400 000 devu.

“Šajā valdībās sēdē Zāļu valsts aģentūras direktors, kurš ir ticis pieminēts arī pirmās pārbaudes sakarā, ir kļūdaini informējis valdību, ka Latvijai ir pieejamas nevis 430 000 devu, šāda informācija bija Henkuzena kunga rīcībā, bet viņš ir informējis, ka šis apjoms, no galvas minot, ir 50 000 vai 100 000,” norāda Pavļuts.

TV3 Ziņām Henkuzena viedokli noskaidrot neizdodas. Īsziņā viņš atbild, ka visu skaidros preses relīzē. Tur Zāļu valsts aģentūra visus pārmetumus noraida, norādot, ka Henkuzens valdības sēdē aicinājis iespējamo vakcīnu apjomu precizēt. Tas neesot izdarīts.

“Ministru kabinets neuzdeva precizēt informāciju par pieejamo BioNTech/Pfizer vakcīnu devu skaitu, bet tā vietā pieņēma lēmumu par ne vairāk kā 100 000 devu iegādi. Ministru kabineta sanāksmē piedalījās arī Veselības ministrijas amatpersonas, kurām arī bija tā pati informācija par pieejamo vakcīnu devu skaitu, līdz ar to tām bija iespēja un pienākums precizēt Ministru kabinetā izskanējušo informāciju,” liecina Zāļu valsts aģentūras izplatītā informācija.

Lai gan šobrīd nevienā gadījumā ar vakcīnu iepirkumiem nav atklātas prettiesiskas darbības, veselības ministrs atklāj, interesi par dienesta pārbaudes rezultātiem izrādījušās arī tiesībsargājošās institūcijas: “Esam saņēmuši informācijas pieprasījumu no Ģenerālprokuratūras, kurā tiek lūgts sniegt mūsu rīcībā esošo informāciju, līdz ar to šo dienesta pārbaužu iegūtā informācija noderēs, kura tad atbilstoši varēs lemt par savām turpmākajām darbībām.”

Tāpat ministrija par vakcīnu iepirkumiem informāciju sniegusi arī KNAB. Vismaz attiecībā uz pirmo pārbaudi birojs nav saskatījis pārkāpumus, par kuriem būtu pamats uzsākt kriminālprocesu.