Vakcinācijas biroja darbs: Pavļuts lūdz neuzlikt “nereālas gaidas”

29 komentāri
Vakcinācijas biroja darbs: Pavļuts lūdz neuzlikt “nereālas gaidas”
AFP / SCANPIX / MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Covid-19 pandēmija ir izgaismojusi problēmas veselības aprūpes sistēmā un valsts pārvaldē kopumā, līdz ar to nav pareizi uzskatīt, ka Vakcinācijas projekta birojs spēs atrisināt visus ilgstoši sakrājušos jautājumus dažu nedēļu laikā, šādu nostāju žurnālistiem pauda veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Vaicāts par Vakcinācijas projekta biroja darba kvalitāti, viņš atzina, ka šis jautājums “daudziem ir uz mēles”, vienlaikus piebilstot, ka patlaban, jau 11 mēnešus sadzīvojot ar pandēmiju, “mēs visi ļoti labi saprotam, cik lielas cerības tiek saistītas ar vakcināciju”.

Lasi vēl – Covid-19 vakcīna: divās nedēļās sola sapotēt 5100 pansionātu klientu un darbinieku

“Es ļoti labi saprotu, ka uz Veselības ministriju un biroju ir liktas lielas cerības – visas tautas un nācijas acis skatās uz mums cerīgi -, bet es arī lūdzu nelikt birojam virsū nereālas gaidas. Nav iespējams dažiem cilvēkiem pāris nedēļās fundamentāli izmainīt situāciju, kas ir uzkrājusies ilgā laika periodā,” sacīja politiķis.

Vienlaikus gan Pavļuts atzina, ka, lai gan birojs patlaban “dara labāko”, tas varētu strādāt arī labāk. Tomēr cita starpā ministrs atzīmēja, ka pašreizējo mērķi – nodrošināt vismaz 1000 vakcināciju katru dienu – birojs izpilda.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) preses konferencē uzsvēra, ka galvenais, kas valstī ir vajadzīgs, ir nodrošināt vakcināciju pret Covid-19 raitā tempā un caurredzami, kur visi saprot savu vietu rindā un kur viņi vakcinēsies. Viņš atzina, ka patlaban valstī sāk aizvien vairāk ienākt vakcīnu devu un nākammēnes devu piegādes Latvijai varētu vēl palielināties.

Vērtējot Vakcinācijas projekta biroja darbību, premjers norādīja, ka biroja mērķis ir nodrošināt, lai šis process ir raits, ātrs un saprotams. “[Vakcinācijas procesa] sākums nav bijis labs. Tempi ir nepieņemami zemi. Bet šodien veselības ministrs informēja, ka temps sāk uzlaboties,” pauda premjers.

Latvijas Televīzijas raidījumā “Šodienas jautājums” Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča uzsvēra, ka vakcinēšanas gaitā mēdz būt cilvēcīgas kļūdas un līdz šim neviena deva nav gājusi zudumā.

Tāpat viņā norādīja, ka, palielinoties vakcinēto skaitam, izveidotā sistēma būs uz uzticību vērsta un ir cerība, ka vakcinēšana ies raiti.

Viņa norādīja, ka starp vakcinācijas projekta biroju un Labklājības ministriju (LM) notika dialogs, kura laikā tika izrunāti veidi, kā uzlabot vakcinācijas tempus sociālās aprūpes centros (SAC). “Mēs pārrunājām, kā uzlabot dialogu starp biroju un LM ar vakcinācijas pakalpojumu sniedzējiem, un esam izstrādājuši operatīvu saziņu, lai aktuālos jautājumus spētu risināt operatīvi,” sacīja Juhņēviča.

“Šajā nedēļā vakcinēšana SAC ir uzlabojusies. Vakar tika veikta 728 vakcinācijas epizodes, bet kopumā šonedēļ tiek plānots, ka vakcinēti tiks apmēram 3000 SAC darbinieku, tai skaitā nedēļas nogalē,” sacīja biroja vadītāja, uzsverot, ka SAC vakcinēšanu var uzskatīt par atsevišķu projektu, jo SAC nebija agrīnā pieteikšanās sistēmā.

Komentējot agrīno valsts amatpersonu vakcināciju, Juhņēviča norādīja, ka birojs strādāja pie šī pasākuma koordinēšanas, un tas bija svarīgs solis. Viņa pauda viedokli, ka tajā laikā parādījās ļoti daudz publikāciju par “AstraZeneca” vakcīnu, līdz ar to bija svarīgi nodrošināt komunikāciju ar sabiedrību, lai apzinātu skepsi un vairotu uzticību vakcīnai. “No komunikācijas viedokļa šis solis bija ļoti nepieciešams, un galvenais mērķis bija iedrošināt cilvēkus,” teica Juhņēviča.

Viņa piekrita, ka biroja darbībā ir dažas kļūdas, kuras varēja darīt citādāk, bet birojs sāka savu darbu nekavējoties, līdz ar to pārmetumiem var piekrist. “Droši vien, ka bija jānogaida, un nepievērsties visiem procesiem uzreiz, tomēr ar vakcināciju nevar gaidīt un mums ir jāmetas visos procesos,” pārliecināti pauda biroja vadītāja.

Viņa norādīja, ka pašlaik tiek strādāts pie jaudas palielināšanas, bet piekrita, ka jaudas palielināšanai, ņemot vērā vakcinācijas pieteikšanās vietnes “www.manavakcina.lv” pieprasījumu, bija jābūt straujākai.

Jau ziņots, ka pēdējā laikā notikumi saistībā ar vakcinācijas procesu Latvijā daļā sabiedrības ir raisījusi neapmierinātību ar Vakcinācijas projekta biroja darbu.

29 komentāri