Sanfrancisko latvieši Urmasam Kanālam izsaka gatavību atgriezties dzimtenē 

0 Komentāru

Vairāki Amerikas latvieši, kas dzīvo Sanfrancisko, sarunā ar Skaties.lv līdzstrādnieku Urmasu Kanālu izteikuši gatavību atgriezties tēvzemē. 

Mārtiņš Andersons ir dzimis Amerikā un ir otrās paaudzes emigrants. Ilgus gadus strādājis koncernā “General Electric”, tagad darbojas finanšu uzņēmumos. Viņš saka, ka apdomā, vai nevajadzētu atstāt saulaino Kaliforniju, lai brauktu uz Latviju. “Pastāv vēl iespējas. Es par sevi nevaru teikt, ka mūžam ilgi te dzīvošu, palikšu. Interese ir atgriezties,” saka Andersons.

Latviešu biedrību Sanfrancisko vada Taira Zoldnere, kas uz Ameriku atbraukusi 2005. gadā. “Atgriezties uz Latviju, protams, protams, ja būtu iespēja, tad noteikti to darītu, un es neizslēdzu, ka tas tas kādreiz varētu arī notikt. Man ir arī draugi, kas ir šeit atbraukuši, dzīvojuši kādu laiku un atgriezušies, un aizbraukuši atpakaļ,” viņa saka.

Urmass Kanāls Sanfrancisko pavadīja nedēļu un atgriezies stāsta, ka jūtas, it kā piedzīvojis sirreālu filmu 10 000 kilometrus no Rīgas.

“Sanfrancisko nav tā kā īsti Amerika, te viss ir drusciņ savādāk, jo sanākuši ir visi kontinenti. Sabiedriskajā transportā pieturas piesaka trijās valodās – angļu, spāņu un ķīniešu. Šeit visur pīpē marihuānu, lai gan tā ir formāli aizliegta, bet būs atļauta no nākamā gada janvāra. Tādēļ šobrīd visi pīpē uz nebēdu. Šeit dzīvo arī 200 latviešu. Viņiem ir savs koris, teātris un divas avīzes,” saka Urmass.

Viņš stāsta, ka Sanfrancisko ir Amerikas pērle. No kuras vien vietas raugies – skats. Pilsēta nav īpaši lielāka par Rīgu. 870 000 iedzīvotāju, daudz spāņu un ķīniešu, ir arī krievu rajons. Reljefā ir kas drusku no Itālijas piekrastes, nedaudz Pozitāno un Amalfi, bet tikai vēl ar veciem tramvajiem.
Iekšzemes kopprodukts pilsētā ir 110 000 dolāru uz iedzīvotāju gadā. Tas ir par kārtu vairāk nekā vidēji Amerikā, bet te ir arī lielāki nodokļi un augstākas cenas. Izglītota cilvēka alga sākas no 6000 mēnesī, bet puse no tā ir jāatdod par dzīvokli. Vienistabas dzīvokli pilsētā var dabūt par 2000–3500 dolāru.

Taču to mierīgi var atļauties cilvēki, kas strādā šeit bāzētajos “gūgla”, “feisbuka”, “ūbera” birojos. Blakus Sanfrancisko ir Silīcija ieleja ar “startapu” tūkstošiem. Pāri upei Bērklija Universitāte un uz Dienvidiem Stenforda Universitāte, kur šobrīd strādā arī bijušais Igaunijas valsts galva Tomass Henriks Ilvess.
Sanfrancisko ir uz pussalas, ko ar sauszemi savieno divi pasakaini tilti. Zelta vārti ir viens no pasaules brīnumiem. Tilta vārdā nosaukta arī latviešu luterāņu draudzes avīze “Zelta Vārtu Vēstis”. Vietējie stāsta, ka dzīve Ziemeļkalifornijā ir kā pasakā.

0 Komentāru