Tiek īstenota sena iecere – sakopt Vērmaņu dzimtas kapavietu

0 Komentāru

Šis parāds ir jānolīdzina – tā par nepieciešamību atjaunot Vērmaņu dzimtas kapu ansambli saka mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis. Rīgas un Latvijas vēsturei svarīgā Vērmaņu dzimta ir tie, kuri galvaspilsētai novēlēja lielisko Vērmanes dārzu. Mazākais, ko varam darīt, ir pateicībā sakopt seno mecenātu kapavietu Lielajos kapos, norāda aktīvisti.

Vērmanes dārzs ir plašāk zināmā liecība par seno rīdzinieku dzimtu Vērmaņiem. Tieši Anna Ģertrūde Vērmane izveidoja tolaik eksotisko augu dārzu un savā pēcnāves testamentā to 1827. gadā novēlēja pilsētai. Novēlējums bija ar dažādiem norādījumiem, un viens no tiem bija par Vērmaņu dzimtas piemiņas glabāšanu.

“Tagad vajadzētu nolīdzināt to mūsu un ne tikai rīdzinieku parādu pret šo te interesanto kundzi Annu Ģertrūdi Vērmani.” Mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis jau ilgus gadus atgādina, ka Vērmanes kundzei esam parādā. I. Lancmanis norāda, ka viņš un viņa māsa ir dokumentējuši Vērmaņu kapu ansambļa skumjās gaitas, tāpēc tos atjaunot nebūs ļoti sarežģīti.

“Tas viss ir izdarāms, jo vīra tur jau ir, postaments ir un detaļas, kuru nav, var atjaunot pēc vecām fotogrāfijām, bet ar to viss neaprobežojas, blakus ir otrs piemineklis, kas bija savulaik ietverts ar sētiņu, un blakus bija Annas Ģertrūdes apglabātie dēli,” norāda Lancmanis.

Minētais kapu ansamblis atradās Rīgā, Lielajos kapos. Mūsdienās tas ir jau vairāk parks ar daudz izdemolētiem un pat apgānītiem kapu pieminekļiem. Imants Lancmanis un domes pārstāvji nesen personīgi vēlreiz viesojās kapos, lai apzinātu, kas atrodams un kas būtu jāveido no jauna.

“Esam veikuši tādu inspekciju šinī objektā.” Rīgas domes pārstāve Rita Eva Našeniece (JV) norāda, ka kopā ar Rīgas pieminekļu aģentūru top restaurācijas/rekonstrukcijas projekts. Izdevumu lielāko daļu apmaksās pašvaldība, taču arī apkārtnes kopiena pieņems privātus ziedojumus.

“Kad projekts būs satāmēts un viss būs izplānots, mēs risināsim arī summu, ka tieši biedrība būs tas punkts, kur būs atvērts punkts ziedojumu fondam,” teic Našeniece.

Ziedotāju interese esot jau tagad, pat vēl pirms projekta izstrādes. Tas vien jau liecina, ka īstais brīdis, lai izrādītu cieņu un pateicību Latvijas galvaspilsētas skaistāko apkārtņu veidotājiem.

0 Komentāru