Tas nenotiek katru gadu: Nacionālajā botāniskajā dārzā krāšņi uzziedējusi dzeltenā magnolija

0 Komentāru

Nacionālajā botāniskajā dārzā (NBD) Salaspilī šobrīd krāšņi zied dzeltenā magnolija, un tas nenotiek katru gadu. Vairāki koki atrodami apmeklētājiem pieejamā botāniskā dārza daļā, taču lielākā daļa dzelteno magnoliju atrodas apmeklētājiem slēgtajos kolekciju stādījumos.

“900 sekundes” ar vadošo dārzkopības speciālisti Mariju Semerovu devās uz to Botāniskā dārza teritorijas daļu, kurā augus parasti redz tikai darbinieki. Tieši šeit 1990. gadu beigās eksperimentāli tika iestādītas vairākas dzeltenās magnolijas.

Pirms 23 gadiem tika iestādītas četras dzeltenas magnolijas, lai noteiktu, vai tās var izdzīvot mūsu mainīgajos laikapstākļos. Izrādās, ka var. Turklāt viena no tām ir ļoti smaržīga. Diemžēl apmeklētāji šeit netiek.

“Kādreiz te mums bija karantīnas laboratorijas. Un visi augi, ko ieveda padomju laikā, izgāja tām cauri – jo tiem bija kaitēkļi, citas slimības. Un tikai tad tika nodotas kolekcijām. Tā teritorija te ir palikusi,” skaidro botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste.

Magnolijas ir vienas no senākajiem augiem, kas saglabājušies līdz mūsdienām. Savvaļā tās sastopamas Ziemeļamerikā un Āzijā. Krāšņo ziedu un lielo iespaidīgo lapu dēļ tās bieži izmanto apstādījumos visā pasaulē. Latvijas klimatiskajos apstākļos ir audzējamas vien atsevišķas magnoliju sugas, no kurām gurķu magnolija ir viena no lielākajām un ziemcietīgākajām. Bet Salaspilī, ir gurķu magnolijas starpsugu krustojumi.

”Te ir atlasīti tie, kas izturīgi un derīgi mūsu laikapstākļiem, jo kādas mums tās ziemas ir… Šī ir tāda zaļganīgi dzeltenā. Un redziet, kā tās zied – šajā siltajā dienvidu pusē,” norāda dārzkopības speciāliste.

Botāniskā dārza teritorija Salaspilī aizņem 129 hektārus un ne vienmēr sanāk visu apskatīt, Marija stāsta. Tāpēc arī viņa ir izbrīnīta, cik lieli un skaisti magnoliju kociņi ir izauguši. Gribas tos uzreiz iemūžināt, īpaši fascinējoši ir ziedi ar neparastu krāsu.

Pēdējā ziema magnolijām esot bijusi labvēlīga, tāpēc uzziedēja arī īpašā, dzeltenā krāsā. Ir divas vietas botāniskajā dārzā, kur dzeltenās magnolijas var apskatīt.

“Tas ir pie dendrofloras, kur ir apstādījumi. Vēl ir aiz mūsu jaunceltnes, tur arī ir tāda dzeltena magnolija,” teic dārzkopības speciāliste.

Šeit, Salaspilī, vēl var pagūt apslūkot ne tikai dzeltenu magnoliju, bet arī vēlās tās šķirnes un sugas. Piemēram, tumši rozā ”Zuzannu”, kura saldi smaržo pēc jūlija rozēm.

0 Komentāru