Stārķu pāra dzīve uz elektrības staba: tiešraides kameras dēļ par viņu ikdienu var uzzināt daudz jauna

0 Komentāru

Uz elektrības stabiem ligzdo aptuveni 70% Latvijas balto stārķu populācijas, tāpēc uzņēmums ”Sadales tīkls” sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu šopavasar Tukuma pusē uzstādīja tiešraides kameru vietā, kur iepriekšējos gados skaistie putni jau ir ligzdojuši. Stārķi iepriekšējā ligzdošanas vietā atgriezās, un nu jau viņiem ir izšķīlušies pieci mazuļi, bet putnu vērošana kamerā ļāva uzzināt daudz jauna par viņu ikdienu.

Šis stārķu pāris vēl nezina, ka drīz kļūs par daudzbērnu ģimeni. Topošais tētis Volts ir atnesis salmus, lai ligzdā viņa dāma Fāze, perējot olas, justos drošāk. Priecīgais notikums, kad izšķīlās visi pieci mazuļi, notika pirms nepilnām divām nedēļām.

Lasi vēl – ”Sadales tīkla” un LDF rīkotajā interneta tiešraidē vērojamajiem baltajiem stārķiem doti vārdi – Fāze un Volts

Tik niansēti apskatīt, kas notiek šā pāra ligzdā, kļuva iespējams, aprīlī uzstādot videokameru. Kādā video var redzēt, ka viens no vecākiem ir atradis vairākas čūskas.

Kā stāsta ornitoloģe un balto stārķu pētniece Māra Janaus, iepriekš viņa nezināja, ka mazie stārķu bērni labprāt mielojas ar čūskām: “Es biju domājusi, ka stārķi kādreiz čūsku atnes bērniem ēšanai, bet vakar bija atradis stārķu tētis vai mamma veselu midzeni čūsku, un atnesa līdz 10 čūskulēniem. (TV3: Bez šī video Jūs nevarētu to uzzināt vai ilgi būtu jāvēro šī uzvedība?) Tieši tā! Kā no apakšas var redzēt, kas notiek ligzdā?”

Latvijā ir reģistrēti 14 000 apdzīvotu balto stārķu ligzdu. Uz “Sadales tīkla” balstiem ligzdo aptuveni 70% Latvijas balto stārķu populācijas. Kameras uzstādīšana Fāzes un Volta ligzdā ļaus labāk izprast balto stārķu uzvedību.

“Šo materiālu varēs laist tālāk tautās. Gan bērniem, gan jauniešiem rādīt, kā šīs dzīvās radības dzīvo, kāds ir viņu dzīves ritms. Lai sabiedrība redzētu, kā daba dzīvo. Lai nedzīvo tikai no Volta Disneja multfilmu scenārijiem,” saka “Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.

Latvijas Dabas fonds jau 10 gadus izvieto tiešsaistes kameras pie putnu ligzdām, taču balto stārķu ikdiena līdz šim netika novērota, stāsta fonda direktors Ģirts Strazdiņš.

“Mēs daudz ko jaunu šādā veidā par putniem varam uzzināt. Viens – uzzinām par viņu bioloģiju, kādi viņiem paradumi, kā dēj olas, audzina mazuļus. Bet redzam arī savstarpējās attiecības gan vienas sugas ietvaros, gan kad ierodas trešais putns.  Tas ļauj izprast putnu ligzdošanas bioloģiju,” norāda Latvijas Dabas fonda direktors.

Tas ļauj arī labāk aizsargāt putnu ligzdas. Tikmēr ornitologi brīdina, ka Volta un Fāzes mazuļu skaits var arī samazināties. Pieci cāļi stārķiem ir ļoti liels bērnu skaits un izdzīvos stiprākais. Viens no viņiem pagaidām ir krietni mazāks par citiem, bet viss vēl var mainīties. Līdz augusta beigām “Sadales tīkla” mājaslapā, kā arī portālā “dabastati.lv” ir skatāma tiešraide no balto stārķu ligzdas.

0 Komentāru