Rīgas mērs: Hosteļu joma galvaspilsētā nekavējoties jāsakārto

57 komentāri

Naktī uz trešdienu Rīgas centrā notikusi pēdējo gadu traģiskākā ugunsnelaime – Merķeļa ielas hostelī izcēlies ugunsgrēks, kurā bojā gājuši astoņi cilvēki.

Trešdienas rītā Merķela ielā ar ugunsnelaimi cīnījās pussimts glābēju. Ugunsgrēks bija izplatījies ēkas bēniņu stāvā, kur atrodas hostelis ar nosaukumu “Japanese Style Centrum”. Zināms, ka hostelī mitinājušies gan Latvijā dzīvojošie, gan ārzemnieki. Taču šobrīd policija nekomentē, kāda ir bojāgājušo identitāte un valstspiederība.

Lasi vēl: “Viss tumšs, tikai uguns un dūmu ļoti daudz.” Cietusī stāsta par traģisko ugunsgrēku Merķeļa ielā

“Šī ir traģēdija, un iestājušās arī smagas sekas. Un, iespējams, bojāgājušie cilvēki ir cietuši tādā veidā, ka vajadzēs identifikācijai izmantot ekspertu pakalpojumus, tai skaitā DNS ekspertīzi,” pauž Valsts policijas priekšnieka vietnieks Andrejs Grišins.

Šonakt hostelī nakšņoja arī Rudīte, kura no Rēzeknes ieradusies galvaspilsētā strādāt. Viņai izdevies no liesmām paglābties, apdeguši vien mati: “Signalizācija sāka strādāt. Es nedzirdēju neko, piecēlos no tās trauksmes, tad izgāju koridorā, jau viss ugunī bija. Neko neatceros. Mani kaut kas aiz kājām izvilka ārā, un es izgāju ārā. Man blakus istaba dega. Es biju 16., dega 15. Es nezinu neko.”

Rudīte stāsta, hostelī uzturējies liels skaits cilvēku. Tagad viņa, kā arī daudzi citi tur mītošie, palikuši bez visas līdzi paņemtās iedzīves. No liesmām viņa bēgusi basām kājām: “Bez drēbēm esmu. Man te “kurtku” iedeva cilvēks, apavus iedeva.”

Hosteļa piedāvājums bijis starp lētākajiem galvaspilsētā – nakšņošanas cena ap astoņiem eiro par gultas vietu. Atsauksmes par naktsmītni gan ir vairumā sliktas – blaktis, netīrība, reibumā esošs personāls. Publiski pieejamās fotogrāfijās redzams, ka istabiņas bijušas šauras ar vienu, divām gultām, kopēju virtuvi. Atsevišķos numuriņos nav pat logu. Vēlāk noskaidrojās hostelis dzīvoklī ierīkots nelikumīgi un jau vairākkārt nonācis dažādu valsts iestāžu redzeslokā.

“Runa ir gan par Covid-19 noteikumu neievērošanu, par nelegālu biznesa darbību, iespējamiem pārkāpumiem, par ko esam ziņojuši arī VUGD. Gada sākuma tika konstatēti pārkāpumi, kurus būvvalde lika novērst sešu mēnešu laikā un lika arī nekavējoties pārtraukt telpu izmantošanu, kā hosteli, par ko arī liecina publiski pieejamā informācija,” saka Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (AP).

Objektā pārbaudes vairākkārt mēģinājis veikt arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ne tikai par patvaļīgo būvniecību, bet arī ugunsdrošības pārkāpumiem. Īpašnieks gan, 1996. gadā dzimušais Andrejs Gailis, no atbildības izvairījies.

“Diemžēl uz trim pieprasījumiem nebija atbildes no īpašnieka. Inspektors visas trīs reizes devās arī uz objektu, faktiski pārbaudīt apstākļus. Diemžēl arī šajos gadījumos inspektors netika ielaists šajā objektā, lai pārbaudītu apstākļus uz ugunsdrošības stāvokli,” atklāj VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis.

Tāpat biežs viesis šajā adresē bijusi policija. Turklāt vēl pirms traģiskā ugunsgrēka otrdien hostelī atrasts miris cilvēks. Policija norāda, – iespējamais nāves iemesls ir apreibinošu vielu pārdozēšana.

“Kopumā no šā gada marta mēs esam saņēmuši 16 izsaukumus, tāpat esam piemērojuši 17 sodus par dažādiem sabiedriskās kārtības pārkāpumiem un ierosinājuši piecas administratīvo pārkāpumu lietas par epidemioloģisko noteikumu neievērošanu. Kopumā šī adreses ir apsekota 19 reizes,” norāda Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass.

Kādēļ traģēdiju nebija iespējams novērst jau pirms tam, zinot par tik plašu pārkāpumu sarakstu, neviens no atbildīgajiem īsti pateikt šodien nevarēja. Pašvaldības policijai neesot tiesību izbeigt saimniecisko darbību, savukārt VUGD patvaļīgi iekļūt īpašumā drīkst vien tad, ja ir izcēlies ugunsgrēks. Rīgas mērs gan pēc traģēdijas apņēmies hosteļiem galvaspilsētā īpaši pievērsties.

“Ir pilnīgi skaidrs, ka šī joma ir nekavējoties jāsakārto. Un es rosināšu veidot starpinstitucionālo darba grupu. Lai apzinātu, cik vēl, iespējams, šādu adrešu ir, kurām ir nepārtraukti sodi, kuras tiek uzraudzītas no institūciju puses, bet pret kurām trūkst skarbas vēršanās, lai mēs novērstu šādas traģēdijas nākotnē,” pauž Staķis.

Par notiekošo policijā sākts kriminālprocess. Par traģēdiju atbildīgajam draud līdz astoņiem gadiem cietumā.

57 komentāri