Komentāri

2. Viens no pasaulē slavenākajiem kokteiļiem – džins ar toniku

2/6

Mūku radītā mikstūra

Foto: publicitātes foto

Džins ir alkoholisks dzēriens, kura pamatā ir spirts ar klāt pievienotiem dabīgiem garšaugiem, kuru skaits var sasniegt pat 50 un vairāk. Katra ražotāja recepte sastāv no dažādām zālītēm un augļiem, piemēram, koriandra, citrona mizas, piparmētras, bumbiera, taču visiem ir viena kopīga garša – kadiķoga. Dzēriena rūgtā garša ir nākusi modē tikai nesen, iepriekš lielākoties cilvēki bija iecienījuši saldās un skābās alkohola un kokteiļu garšas.

Holande tiek uzskatīta par džina dzimteni, jo pirmo džinam līdzīgo dzērienu holandiešu mūki pagatavojuši 12. gs. ar nolūku izmantot to kā zāles dažādu slimību ārstēšanai. Sākotnējais nosaukums dzērienam bija jenever, angļu valodā genever, kas tulkojumā no franču valodas vārda geniévré nozīmē kadiķis. Tikai vēlāk, to saīsinot un pārveidojot, dzēriens ieguvis savu tagadējo nosaukumu – gin.

17. gs. holandietis Anglijas karalis Viljams III sāka popularizēt džinu ar radikālu metodi – uzlika embargo franču ievestajām precēm, arī vīnam, konjakam un brendijam un atbrīvoja no nodokļiem vietējos ražotājus, tādā veidā veicinot džina ražošanu un patēriņu Anglijā. Jau 18. gs. džinu varēja uzskatīt par Anglijas nacionālo un iecienītāko dzērienu. Vēlāk, pateicoties angļu kolonistiem, ar džinu tika iepazīstināta arī pārējā pasaule, un tas uzsāka savu slavas gājienu.

Garšvielas, no kā tika gatavots džins – muskatrieksts, koriandrs u.c., bija vērtīgākas par zeltu. Tikai turīgākie ļaudis varēja atļauties baudīt dzērienu un eksperimentēt ar tā sastāvdaļām. Galvenā džina sastāvdaļa kadiķis palīdzēja cīņā pret malāriju, melno nāvi, kā arī sportisti to mēdza lietot kā dabisko dopingu, tādēļ nevienu neizbrīnīja fakts, ka kadiķi var pievienot arī spirtam.

18. gs. sākumā džins bija populārākais dzēriens Anglijā. Londonā vien bija 17 000 specializēto džina veikalu, ko var salīdzināt ar taksometru skaitu Londonā šobrīd. 

2. Viens no pasaulē slavenākajiem kokteiļiem – džins ar toniku

2/6
Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lasi vēl