Prātīgāk iztērētie 50 eiro mēnesī – saules paneļi uz mājas jumta

Pievienot komentāru
Prātīgāk iztērētie 50 eiro mēnesī – saules paneļi uz mājas jumta
PUBLICITĀTES FOTO

Pirms desmit gadiem, domājot par saules enerģijas izmantošanu savā mājoklī, lielai daļai cilvēku tas bija vien sapnis lielo izmaksu dēļ. Iebildumi par dārdzību izskan vēl aizvien, tomēr ir vērts padomāt vēlreiz!

Pēdējo desmit gadu laikā saules paneļu cena ir kritusies par 89 procentiem uz vienu saražoto kilovatstundu, turpretī energoresursu cenas pasaulē ir kāpušas. Šie faktori saules paneļu iegādi padarījuši par pievilcīgu investīciju daudziem privātmāju īpašniekiem arī Latvijā. Turklāt tehnoloģijas attīstījušās tik tālu, ka, pēc ekspertu prognozēm, saules paneļi tuvākajā laikā vēl lētāki vairs nekļūs.

Ikmēneša maksājums zem 50 eiro

Šobrīd, iegādājoties paneļus bezprocentu nomaksā uz pieciem gadiem no Elektrum, komplektam ar mazāko ražošanas jaudu ikmēneša izmaksas ir 48,90 eiro. To pērk klienti ar vidējo patēriņu visbiežāk ap 300 kWh mēnesī.

Vidēji atmaksājas 9–11 gadu laikā

Saules paneļu atmaksāšanās laiku jāvērtē individuāli, jo to nosaka vairāki faktori. Visbiežāk tie ir 9–11 gadi. Eksperti atzīst, ka šis ir drošs un saprātīgs ieguldījums, jo saules paneļu tehnoloģiju kalpošanas laiks ir vismaz 25 gadi. Paneļi turpinās ražot elektrību arī tad, kad iekārtas jau sen būs izmaksātas.

Vislielāko finansiālo ieguvumu, līdz ar to arī īsāko atmaksāšanās laiku saules paneļi sniedz tad, ja saražoto elektrību patērē uzreiz. Saulainā dienā paneļi spēj saražot teju visu mājoklī nepieciešamo elektrību. Ja tomēr ir saražots vairāk, nekā iespējams patērēt, izdevīgākais risinājums ir neto norēķinu sistēma – pašpatēriņā neizmantoto elektrību nodot atpakaļ tīklā.

Tiesa, publiskajā telpā ir dzirdēti stāsti par saules paneļu atpelnīšanos jau septiņu līdz astoņu gadu laikā. Ņemiet vērā – lai sasniegtu šādus rezultātus, elektrības patēriņam dienas laikā ir jābūt līdzvērtīgam saules paneļu saražotās elektrības apjomam. Cik saražo, tik uzreiz arī patērē, tikpat kā neko nenododot tīklā. Praksē redzams, ka lielākoties klienti necenšas savus paradumus precīzi pielāgot saules paneļu ražošanas ciklam. Tādēļ šādi solījumi neatbilst patiesajai situācijai.

Kā pielāgot paradumus, neietekmējot dzīves kvalitāti?

Klienti ir atraduši daudzus veidus, kā saules paneļu saražoto enerģiju izmantot uzreiz, nevis nodot tīklā, tā saīsinot paneļu atmaksāšanās laiku. Visbiežāk tiek izmantota atliktā režīma funkcija, lai tādas elektroierīces kā veļasmašīna, trauku mazgājamā mašīna, kondicionieris, boilers u. c. darbotos tieši dienas laikā, kad paneļi ražo elektrību. Ja mājas elektrotehnikai šādas funkcijas nav, var uzstādīt viedierīces, ar kuru palīdzību elektroierīces dienā ieslēgt attālināti, pa mobilo telefonu.

Bet, pat nepielāgojot savus paradumus, ieguvumu no saules paneļiem var just uzreiz pēc to uzstādīšanas. Elektrības rēķins samazinās no pirmās dienas, kad saules paneļi sāk ražot elektrību, īpaši vasarā – vidēji par 50 %. Un, protams, zaļās enerģijas izmantošana sniedz gandarījumu zaļi domājošiem cilvēkiem.

Nav vienas formulas atmaksāšanās laika aprēķināšanai

Kā lai saprot, cik ātri paneļi atmaksāsies jūsu mājoklim? Maģiskas formulas šādiem aprēķiniem nav. Bet Elektrum piedāvā bezmaksas konsultāciju, pēc kuras nosūta piedāvājumu ar izdevīgāko saules paneļu komplektu uz e-pastu. Piedāvājuma aprēķinā tiek izmantoti faktori, kas var ietekmēt atmaksāšanās laiku: saules paneļu vēlamā jauda, vēsturiskais vidējais klienta elektrības patēriņš, novietojums (uz jumta vai uz zemes), paneļu nolietojums, prognozētais saražotās elektrības apjoms, klienta pašpatēriņš utt. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka aprēķinam par pamatu ņemti reāli saules paneļu ražošanas dati – Elektrum šim nolūkam uzstādījuši saules paneļus Rīgā, Ventspils ielā.

Noskaidrojiet, vai saules paneļi būtu piemērots risinājums jūsu privātmājai, – piesakieties bezmaksas telefonkonsultācijai.