Kādas ir obligātās auto drošības sistēmas ES?

1 komentārs
Kādas ir obligātās auto drošības sistēmas ES?
PUBLICITĀTES FOTO

Eiropas Savienība uz pārējās pasaules fona izceļas ar vieniem no stingrākajiem noteikumiem attiecībā gan uz autobūvi, gan visu transporta sistēmu kopumā. Papildus jau šobrīd ar likumu noteiktajām obligātajām auto drošības sistēmām, pavisam tuvā nākotnē varam sagaidīt šī obligātā aprīkojuma saraksta papildināšanos.

Jaunie ES noteikumi, kas stājušies spēkā jau no 2020. gada 5. janvāra, vēsta, ka autoražotājiem tiek doti divi gadi laika, lai savos automobiļos ieviestu drošības sistēmu jauninājumus.

Ar portāla Polisubanka.lv palīdzību mēģināsim saprast, kādas īsti ir šīs obligātās auto drošības sistēmas un kādus uzlabojumus varam sagaidīt nākotnē.

Obligāto auto drošības sistēmu mērķis

Pirms ķeramies klāt pie jaunāko obligāto drošības sistēmu izpētes, noskaidrosim šo sistēmu ieviešanas galvenos mērķus. Eiropas Savienības ierosināto izmaiņu mērķis ir nodrošināt pēc iespējas augstākas pakāpes drošības līmeni neaizsargātākajām cilvēku grupām, proti, vecāka gada gājuma cilvēkiem, bērniem, velosipēdistiem un gājējiem.

Visu drošības sistēmu jauninājumu galvenais uzdevums būs atbalstīt vadītāja funkciju ar viedo asistentu palīdzību.

Ekstras arī lētā gala automobiļiem

Vairākas viedās asistēšanas funkcijas nereti tiek uzskatītas par ekstrām, kas pieejamas tikai labi aprīkotiem vidējas vai augstas klases spēkratiem. Sākot ar 2022. gadu, šīm viedajām funkcijām būs jābūt pieejamām arī lētākiem transportlīdzekļiem.

Auto jomas eksperti uzsver, ka tas ir visai būtisks solis ceļā uz avāriju un cietušo skaita samazināšanu, jo augstu drošības līmeni varēs atļauties ievērojami lielāks skaits autovadītāju.

AEBS – uzlabotā avārijas bremzēšanas sistēma

AEBS (Advanced Emergency Braking System) ir auto drošības sistēma, kas nosaka automobiļa priekšā esošā šķēršļa attālumu un ātrumu, ar kameras un radara palīdzību. Sistēma ar skaņas signālu un apzīmējumu uz displeja brīdina šoferi par iespējamo sadursmi.

Uz doto brīdi šī sistēma ir atzīta par obligātu tikai lielajiem kravas auto, taču sākot ar 2022. gadu, arī vieglajām automašīnām būs jābūt aprīkotām ar AEBS sistēmu, proti, tās uzlaboto versiju. Eksperti lēš, ka tas pacels vispārējo drošības līmeni pavisam citos augstumos.

Melnā kaste arī automašīnām

Vai esi dzirdējis par tādu ierīci kā lidmašīnas melnā kaste? Tā kalpo kā datu reģistrators, kas ieraksta un saglabā dažāda veida datus par lidojumiem. Šīs tehnoloģijas lielais potenciāls ir pārliecinājis ES ekspertus, un tā jau šobrīd ir atrodama jaunākās paaudzes automašīnās.

Jau tuvākajā nākotnē tā kļūs par pamata drošības aprīkojumu visiem jaunajiem spēkratiem. Eksperti piebilst, ka šāda veida ierīce varētu kalpot kā lielisks strīdu risināšanas palīgrīks ceļu satiksmes nelaimes gadījumos.

E-call sistēma

Vēl viena drošības sistēma, kurai ir milzīgs potenciāls glābt daudzu cilvēku dzīvības, ir tā sauktā E-call sistēma. Šī viedā sistēma jau iekļuvusi obligāto drošības sistēmu sarakstā, sākot ar 2018. gadu. Kā tā darbojas?

E-call, automašīnas avarēšanas gadījumā, nosūta visus nepieciešamos datus attiecīgās valsts avārijas glābšanas dienestiem. ES apkopotie statistikas dati norāda, ka šī sistēma patiesi ir efektīva un ļauj avārijas glābšanas dienestiem nokļūt avārijas vietā apmēram uz pusi ātrāk nekā parasti.

Stabilitātes un vilkmes kontroles sistēma

Eiropas Savienības obligāto auto drošības sistēmu sarakstā ir iekļauta arī stabilitātes un vilkmes kontroles sistēma (DSTC). Šīs sistēmas galvenais mērķis ir palīdzēt izvairīties no automašīnas riteņu buksēšanās. DSTC uzlabo arī spēkrata vilkmi un pārbauda katra riteņa braukšanas un bremzēšanas spēku. Šīs konkrētās darbības uzlabo arī spēkrata stabilitāti un vispārējo braukšanas drošības līmeni.

Riepu spiediena kontroles sensori

ES regulas nosaka, ka visiem jaunāko modeļu vieglajiem automobiļiem jābūt aprīkotiem ar riepu spiediena kontroles sensoriem jeb TPMS. Šī drošības sistēma ir paredzēta automobiļa riepu iekšējā spiediena kontrolēšanai. Gadījumā, ja kādā no spēkrata riepām parādās spiediena zudums, sistēma brīdina vadītāju ar signāla un vadības konsoles palīdzību. TPMS palīdz novērst pastiprinātu riepu nodilumu, pārāk augstu degvielas patēriņu un uzlabo vispārējo braukšanas kvalitāti.

Pārbaudi sava spēkrata atbilstību noteikumiem

Vai esi pilnīgi drošs, ka Tavs spēkrats ir aprīkots ar visām obligātajām auto drošības sistēmām? Šo informāciju pavisam vienkārši var uzzināt interneta portālā autoDNA.lv. Ievadot automobiļa VIN numuru, Tu iegūsi detalizētu aprakstu par savā automašīnā pieejamo aprīkojumu.

Izmanto mūsdienu tehnoloģiju piedāvātās iespējas un ņem vērā, ka salīdzināt OCTA cenas internetā ir ērti un vienkārši (uzzināt vairāk). Esi gudrs autovadītājs un nepārmaksā par obligāto civiltiesisko transportlīdzekļa apdrošināšanu!

Statistikas dati liecina, ka uz Eiropas Savienības ceļiem 2018. gadā bojā gājuši vairāk nekā 25 000 cilvēku. Tas ir milzīgs upuru skaits, kas kalpojis kā viens no galvenajiem iemesliem auto obligāto drošības sistēmu uzlabošanai. Skaidrs ir fakts, ka visas šīs paredzētās izmaiņas obligāto auto drošības sistēmu sarakstā pieprasīs vai nu automobiļu sadārdzināšanos, vai nu ražotāju ietaupīšanu uz auto ražošanā izmantotajiem materiāliem.