Kā pareizi kopt adījumus, lai tie ilgāk saglabātu savu labo izskatu?

Pievienot komentāru
Kā pareizi kopt adījumus, lai tie ilgāk saglabātu savu labo izskatu?

Pat ja siltais rudens vēl pagaidām par to neliecina, ziema tuvojas straujiem soļiem. Tas nozīmē arī to, ka no vasaras drēbēm jāpāriet uz ziemas apģērbu. Un, nenoliedzami, vieni no būtiskākajiem ziemas garderobes elementiem ir dažādi adījumi.

Adījumi ne tikai skaisti izskatās, tie ir arī silti un ar apbrīnojamu spēju pasargāt no aukstajiem ziemas vējiem. Adītie džemperi un jakas joprojām nezaudē savu aktualitāti starp ziemas apģērbiem. Tomēr nevar noliegt, ka to kopšana, mazgāšana un žāvēšana ir diezgan sarežģīta. Ir ļoti jāuzmanās, lai apģērbs neizstaipītos, nesaveltos vai pat nesarautos. Šis raksts ir domāts tiem cilvēkiem, kuri vēlas uzzināt, kā pareizi kopt adījumus, lai tie ilgāk saglabātu savu labo izskatu.

Mazgāšana veļas mašīnā

Ir dzirdēts par situācijām, kad ieliekot mazgāties veļas mašīnā savu mīļāko adīto džemperi, tas ir neatgriezeniski sabojāts. Vai nu sarāvies tik ļoti, ka der vien kādai lellei vai arī pārlieku izstaipījies. Lai Jūsu adījumus nepiemeklētu šāds liktenis, jāpatur prātā, ka adījumus veļas mašīnā var mazgāt vien saudzējošā režīmā.

Ir veļas mašīnas, kurām atsevišķi iestrādāta funkcija tieši adījumu mazgāšanai. Vēlams, liekot adījumu mazgāties, to arī ievietot atsevišķā veļas mazgāšanai paredzētājā maisiņā. Svarīgi ir arī adījumu mašīnā nemazgāt vienu pašu, bet kopā ar citām drēbēm.

Ja adījumi, kas jāmazgā, ir vairāki, katru no tiem vajag ielikt atsevišķā veļas mazgāšanas maisiņā. Veļas mazgāšanai domātie maisiņi labi palīdzēs, lai saglabātu adījumu skaisto faktūru un nesabojātu tos.

Mazgāšana ar rokām

Mazgājot adījumus ar rokām, jāpatur prātā, ka kategoriski aizliegts tos iemērkt bļodā un tad cilāt to augšā lejā. Kāpēc? Atbilde ir pavisam vienkārša. Kad adījums ir iemērkts ūdenī, tas sevī ūdeni uzsūc līdzīgi kā sūklis, un paliek smags. Cilājot apģērba gabalu augšup lejup, smagais adījums izstaipīsies, un, iespējams, ka tiks neatgriezeniski sabojāts.

Tāpēc, ja esat nolēmis adījumu mazgāt ar rokām, vispirms ielieciet to speciālajā veļas mazgāšanai domātajā maisiņā. Pēc tam bļodā ar ūdeni šo maisiņu saudzīgi izspaidiet ar rokām. Kad tas ir izdarīts, maisiņu ar adījumu uzmanīgi jāceļ ārā no bļodas.

Tad uzmanīgi jāizspiež ūdens no adījuma. Turklāt ūdens ir tiešām jāizspiež nevis jāizgriež, kā pierasts to darīt, ja apģērbs tiek mazgāts ar rokām.

Uzreiz pēc mazgāšanas

Tikko izmazgātu adījumu, piemēram, džemperi, var ietīt sausā dvielī un sarullēt, tā saudzīgi izspiežot lieko mitrumu. Šādā veidā džemperis tiks pasargāts no izstaipīšanās. Arī grīda tiks pasaudzēta no adījumā esošā ūdens daudzuma.

Ja adījums nedaudz izstaipījies vai sarāvies

Ja apģērbs pēc mazgāšanas tomēr nedaudz izstaipījies, žūšanas procesā to var mēģināt labot, ar rokām sabīdot to mazāku. Piemēram, adījumi no merīnvilnas parasti mazgājot nedaudz pastiepjas, bet pēc mazgāšanas tos diezgan veiksmīgi var sabīdīt atpakaļ, jo merīno vilna pēc mazgāšanas labi savelkas.

Savukārt, ja pēc mazgāšanas sarāvusies kāda apģērba detaļa, piemēram, cepures maliņa vai džempera vīles, tās jāmēģina pastiept, kamēr apģērbs vēl mitrs.

Adījumu žāvēšana

Adītie izstrādājumi jāžāvē horizontālā stāvoklī, piemēram, uz grīdas vai galda, kur apakšā zem adījuma paklāts dvielis. Uz veļas auklas adījumu nevar žāvēt, jo tas var izstaipīties vai arī iegūt neglītu locījuma vietu, no kuras būs grūti atbrīvoties.

Ja adījums pagadījies ļoti biezs, žūšanas laikā to vajadzētu pagrozīt, lai pats žūšanas process noritētu pēc iespējas vienmērīgāk.

Par adījumu gludināšanu

Adījumus parasti nav pieņemts gludināt. Tomēr ir reizes, kad gludeklis adīto izstrādājumu izskatu var palīdzēt uzlabot. Tam gan nepieciešams, lai gludeklis darbotos ar tvaiku.

Izmantojot šādu gludekli ar tvaiku, adītajam apģērbam iespējams nedaudz pakoriģēt formu, padarot to nedaudz platāku vai garāku. Starp citu, adījumu izskata uzlabošanā var palīdzēt arī specializētie tvaika tīrītāji, kas paredzēti tieši dažādu apģērba veidu kopšanai un tīrīšanai.

Kad uzticēties profesionāļiem

Tomēr ir brīži, kad adījumu sakopšanu labāk uzticēt profesionāļiem. Piemēram, ja adījums ir ļoti smalks, kā tas var būt, ja izstrādājums ir no merīno vilnas kopā ar zīdu, kā arī, ja adījums ir no kašmira, un tad, ja adījums ir saadīts no dažādām dzijām krāsainos rakstos, tos labāk nodot sausajā tīrīšanā. Jā, tas izmaksās dārgāk, bet būs nesalīdzināmi drošāk pašam adījumam un palīdzēs ilgāk saglabāt tā labo izskatu.

Protams, ziemas garderobei jābūt daudzveidīgai. Adījumus var apvienot arī ar citu materiālu apģērbiem, veidojot skaistu koptēlu, kas liks justies silti un labi. Mūsdienās laba izvēle ir dažādi apģērbi internetā, kur var izvēlēties sev vispiemērotākos apģērbus, pieskaņojot īstos apavus. Arī apavi internetā ir viegli nopērkami. Turklāt ļoti plašā izvēlē, kas būs piemēroti jebkurai gaumei.