Kā izvēlēties piemērotāko telti savām vajadzībām?

Pievienot komentāru
Kā izvēlēties piemērotāko telti savām vajadzībām?
PUBLICITĀTES FOTO

Siltais laiks cilvēku prātos rosina domas par nodošanos aktīvās atpūtas priekiem. Volejbola spēle, kurai seko pikniks, laiska vakara pelde un nakšņošana pie dabas krūts. Taču pirms ķeršanās pie atpūtas plānošanas, jāizvēlas vispiemērotākā telts savām vajadzībām.

Mūsdienu tirgū pieejamas visdažādākās teltis, katra ar savām priekšrocībām.

Telšu veidi

Piemērotākās telts izvēli vajadzētu sākt ar savu vajadzību novērtēšanu. Teltis iedala vairākās kategorijās pēc to ieteicamā izmantošanas veida:

  • Outdoor  – vienkāršiem vasaras pārgājieniem;
  • Adventure – ceļojumiem gan vasarā, gan vēsākos laika apstākļos;
  • Extreme – ceļošanai ekstrēmos apstākļos, piemēram, augstu kalnos;
  • Camping – lielas, ģimenēm vai draugu kompānijām paredzētas teltis.

Pēc iepazīšanās ar attiecīgajām kategorijām ir diezgan viegli noteikt Jums piemērotākās telts veidu. Ja plānojat doties vienkāršā pārgājienā gar ezera malu, jāizvēlas Outdoor tipa telts. Taču, ja esat nolēmis doties ceļojumā ar ģimeni, labākā izvēle būs Camping tipa telts. Šādā teltī parasti ir vairākas guļamtelpas ar atsevišķām ieejām, lai atpūta būtu maksimāli ērta visiem pārgājiena dalībniekiem.

Tirgū pieejamas arī teltis ar logiem. Logi nodrošinās efektīvu ventilācijas procesu, tādējādi vairojot Jūsu labsajūtu.

Dažādu tipu teltis iespējams apskatīt un iegādāties šeit.

Izmērs

Domājot par labsajūtu un ērtību, jāizvēlas atbilstoša izmēra telts. Vairāk uzmanības vajadzētu pievērst norādītajiem izmēriem, nevis vietu skaitam teltī. Vienkāršam vasaras pārgājienam vienai personai, ieteicams izvēlēties vienvietīgo telti, taču, ja vēlaties nedaudz vairāk vietas, jāiegādājas divvietīgā telts. Lielākajās no teltīm iespējams izguldināt pat astoņu cilvēku lielu kompāniju.

Sezonalitāte

Teltis sīkāk iedala pēc to sezonalitātes – trīs un četru sezonu teltīs. Trīs sezonu teltis ir paredzētas izmantošanai pavasarī, vasarā un rudenī. Četru sezonu teltis būs piemērotas arī lietošanai ziemas apstākļos.

Ja esat nolēmis doties ziemīgā ekspedīcijā, noteikti jāizvēlas četru sezonu telts. Šādas telts jumts ir izveidots tā, lai uz tā neuzkrātos sniegs. Četru sezonu teltis noturēs savu stabilitāti arī stipra vēja laikā. Pirms telts iegādes, svarīgi saprast attiecīgā gadalaika raksturojumu.
  • Vasara – silta gaisa temperatūra, bez ilgstoša lietus;
  • Pavasaris – mainīga gaisa temperatūra, iespējamas ilgstošas lietusgāzes un sniegs;
  • Rudens – iespējams spēcīgs vējš, svārstīga temperatūra, ilgstoši nokrišņi;
  • Ziema – auksts gaiss, sniegs, sals, liels vējš.

Vadoties pēc attiecīgā gada laika raksturojuma, jāizvērtē telts materiāls, ūdens izturība un tās konstrukcijas stabilitāte. Nav nepiemērotu laika apstākļu ekspedīcijai – ir tikai nepiemērotas teltis!

Slāņi

Laikapstākļu prognoze ir ļoti svarīgs etaps pārgājiena plānošanā. Ja pārgājiens ar telti paredzēts karstajos vasaras mēnešos, priekšroku vajadzētu dot divslāņu teltij. Šāda tipa telts sastāv no diviem slāņiem – ūdensnecaurlaidīgas nojumes un elpojoša iekšējā telts slāņa.

Mitrā un karstā laikā nakšņojot teltī ar vienu slāni, radīsies kondensāts, kā rezultātā Jūs pamodīsieties mitrā teltī. Teltis ar vienu slāni būs vairāk piemērotas siltām dienām ar nelielu vēja brāzmas klātbūtni.

Audums

Izvēloties telti, svarīgi pārzināt piedāvāto audumu priekšrocības un trūkumus. Telšu ražošanā parasti tiek izmantoti divu veidu audumi – poliamīds un poliesters. Poliamīda teltis ir diezgan izturīgas, taču jūtīgas pret ultravioleto starojumu un diezgan slikti atgrūž mitrumu . Poliestera teltis ir vēl izturīgākas un  visai labi atgrūž mitrumu.

Ja telts nosaukumā vai aprakstā pamanāt PU apzīmējumu, tas nozīmē, ka audums ir piesūcināts ar poliuretānu. Tas padara telts audumu ūdensnecaurlaidīgu. Pastāv arī tāds apzīmējums kā Ripstop, kas nozīmē, ka telts audums ir izturīgāks pret plīsumiem nekā citi materiāli.

Ilgtspējība

Ja esat nolēmis telti izmantot visai bieži, noteicoša loma ir tieši konstrukcijas izvēlē. Telšu loki tiek ražoti no dažādiem materiāliem. Vispopulārākais no tiem ir plastmasa. Šis materiāls būs spējīgs kalpot salīdzinoši neilgi, jo plastmasa ir viegli deformējams materiāls. Tā ir diezgan jūtīga pret vairākiem ārējiem faktoriem, piemēram, ultravioleto starojumu. Ilglaicīga uzturēšanās kaitīgajos saules staros var plastmasu vienkārši noārdīt.

Ilgāku laika periodu noteikti kalpos stikla šķiedras konstrukcija, bet vēl ilgāk – dūralumīnija. Atcerieties, ka neatkarīgi no loku materiāla, lielāks loku daudzums nodrošinās labāku stabilitāti un izturību.

Pareizās telts izvēle ievērojami uzlabos Jūsu ekspedīcijas pieredzi, kā arī naktsmiera kvalitāti. Neaizmirstiet arī par atbilstoša guļammaisa iegādi (uzzināt vairāk)! Teltis un guļammaisi daudzveidīgā klāstā pieejami interneta veikalā 220.lv. Ar kvalitatīvu un piemērotu telti Jūsu atpūtu nespēs traucēt ne lietus, ne vējš!