Kā ietaupīt, ja mājās ūdeni silda boilers?

2 komentāri
Kā ietaupīt, ja mājās ūdeni silda boilers?
PUBLICITĀTES FOTO

Ļoti daudzās mājsaimniecībās karsto ūdeni nodrošina ūdens sildītājs jeb boilers. Izmantojot boileri, jārēķinās, ka tas patērē diezgan daudz elektrības, līdz ar to pieaug arī rēķins par elektrību, tāpēc nav jābrīnās, ka kādu satrauc jautājums par to, kā ietaupīt, ja mājās ūdeni silda boilers.

Jau sākumā jāizvēlas pareiza tilpuma ūdens sildītājs

Ja boilera iegāde vēl tiek apsvērta, ir jāapdomā, cik liela izmēra boilers būs nepieciešams, jo nereti tiek iegādāts pārāk liels boilers, un attiecīgi arī elektrības patēriņš ir lielāks.

Ir veikti aprēķini, ka viens cilvēks, ejot dušā reizi dienā un lieki netecinot ūdeni, patērē aptuveni 20 litrus ūdens. Ja ģimenē ir vairāki cilvēki, pēc šī aprēķina var vadīties, kad jāveic boilera iegāde, piemēram, ja ģimenē ir četri cilvēki, pietiks ar boileri, kura tilpums ir 80 litri. Tas ir ar nosacījumu, ka ūdens tiek lietots salīdzinoši taupīgi.

Ja kādam no ģimenes patīk bieži iet vannā, tad jārēķinās, ka jāpērk lielāka izmēra ūdens sildītājs. Savukārt, ja boilers jau ir iegādāts un tiek secināts, ka mājsaimniecībai tas ir par lielu, var apsvērt domu par tā nomaiņu uz mazāku.

Boilers regulāri jātīra

Pat ja sākumā šķiet, ka tīrīšanai ar taupīšanu nav īsti nekāda sakara, tā tomēr gluži nav. Jo biežāk ūdens tiek sildīts, jo ātrāk boilers kļūst netīrs un var sakrāties kaļķa nogulsnes, kas boileram apgrūtina darbību un tam lielākā apjomā jāpatērē elektrība. Turklāt, ja boilers netiek tīrīts vispār, samazinās tā dzīves ilgums.

Boileram regulāri arī jāmaina ūdens filtri, vadoties gan pēc ražotāja rekomendācijām, gan arī pārbaudot, vai tīrs jau nav kļuvis pārāk netīrs. Jebkurš ūdens sildītājs, līdzīgi kā mājās izmantojamā sadzīves tehnika, kalpos ilgāk un labāk, ja tiks regulāri tīrīts un kopts. Ja nu tomēr pienācis laiks šo lietu nomaiņai, ir vērts paturēt prātā, ka ūdens sildītāji un sadzīves tehnika interneta veikalā 220.lv pieejama plašā klāstā.

Boileram jānoregulē pareiza temperatūra

Ir kļūdaini uzskatīt, ka, ja boilers tiks uzstādīts uz maksimālo temperatūru, ūdens tajā ilgāk saglabāsies silts un pietiks ilgākam laikam. Arī ūdens sildītāju instrukcijās lielākoties tiek norādīts, ka optimālā temperatūra ir 55-60 grādi.

Ja šī temperatūra tiek pārsniegta, palielinās elektrības patēriņš un sildelements var sākt apkaļķoties, savukārt, ja temperatūra ir zemāka, ūdenī intensīvi var savairoties dažādas baktērijas un ūdenim var rasties nepatīkama smaka.

Taupīšanai par labu nāk arī boilera novietošana pareizā vietā

Ūdens sildītāju ieteicams novietot pēc iespējas tuvāk ūdens izmantošanas vietai. Piemēram, ja boilera uzsildītais ūdens paredzēts izmantošanai dušā, tad tas jānovieto vannas istabā pēc iespējas tuvāk duškabīnei.

Jā, boilers aizņem vietu, tāpēc reizēm ūdens sildītājs var tikt uzstādīts mājas bēniņos vai pagrabā, tomēr šeit jāņem vērā tas aspekts, ka pat brīdī, kad karstais ūdens netiek tecināts, tas joprojām cirkulē pa caurulēm, pat ja ūdens caurules ir labi izolētas, ūdens atdzisīs. Līdz ar to sanāk, ka boilers ūdeni sildīs dubultā. Arī pieaugs ūdens patēriņš, jo atdzisušais ūdens visbiežāk tiek notecināts kanalizācijā.

Arī jaucējkrānu uzstādīšana var palīdzēt ietaupīt

Jaucējkrāni labi palīdz atdalīt karsto ūdeni no aukstā, tomēr mūsdienās var iegādāties arī jaucējkrānu ar termostata funkciju. Šāds jaucējkrāns ļauj ūdens siltumu noregulēt sev vēlamā temperatūrā, kad krāns tiks atgriezts.

Lai iegūtu tīru dzeramo ūdeni, noteikti vajadzētu izmantot ūdens filtrus vai iegādāties speciālās filtra krūzes no https://220.lv/lv/sadzives-tehnika/maza-sadzives-tehnika-virtuvei/udens-filtri.

Boileru uz nakti var izslēgt

Efektīvākai boilera izmantošanai to var uz nakti izslēgt, tā ietaupot naudu par elektroenerģiju. Protams, tas var likties nedaudz sarežģīti, īpaši, ja pierasts, ka karstais ūdens pieejams visu laiku. Tomēr ilgtermiņā šādi rīkojoties var lieliski ietaupīt naudu. Ja ir zināms, cik ilgā laikā ūdens boilerā uzsilst, to var ieslēgt tikai tad, kad rodas vajadzība, ietaupot vēl vairāk. Piemēram, ja ūdens uzsilst stundas laikā, to var ieslēgt stundu pirms būs nepieciešams karstais ūdens. Arī, ja brīvdienas tiek pavadītas ārpus mājas, ūdens sildītāju var atslēgt, lai saimnieku prombūtnē tas lieki netiktu darbināts un ietaupītu patērēto elektroenerģiju.