Bērnam droša un draudzīga mājokļa iekārtošana

Pievienot komentāru
Bērnam droša un draudzīga mājokļa iekārtošana

Izplatītākā vieta, kur mazi bērni gūst ievainojumus, ir mājas. Vairumā gadījumu bērni lielāko dienas daļu pavada mājās, viņi ir ziņkārīgi, piedzīvojumus alkstoši, turklāt viņiem nav pilnīgas izpratnes par savas rīcības sekām.

Labā ziņa ir tā, ka lielākā daļa ievainojumu ir paredzami un novēršami. Ir svarīgi padarīt mājas vidi pēc iespējas drošāku, lai samazinātu traumu iespējamību, biežumu un smagumu. Šeit ir daži padomi, kā to izdarīt:

Dūmu detektori

Dūmu detektoru uzstādīšana mājoklī šobrīd ir obligāta prasība. Uzstādot šo ierīci, svarīgi pārliecināties, ka tā atbilst aktuālajām likumdošanas prasībām.

Uzstādītos dūmu detektorus nepieciešams regulāri pārbaudīt, tīrīt, nepieciešamības gadījumā veikt bateriju nomaiņu.

Žalūziju un aizkaru auklas

Pārliecinieties, ka bērni nevar aizsniegt žalūziju vai aizkaru auklas, it īpaši, kad viņi ir pakāpušies uz krēsla vai citām mēbelēm. Svarīgi, lai žalūziju vai aizkaru auklu apakšdaļa atrodas vismaz 160 cm virs grīdas.

Parūpējieties, lai bērnam paredzētajā inventārā (piemēram, gultiņā, krēslos, rotaļlietās) vai tā tuvumā nav auklas, kā arī citas sīkas detaļas, kas var palielināt  traumu risku.

Telpu iekārtojums

Rūpīgi izvērtējiet mājokļa iekārtojumu. Paskatieties uz to no maza bērna perspektīvas – kas atrodas viņa acu augstumā?! Atcerieties – tas, kas pieaugušajam nešķiet nekas bīstams, mazam bērnam var izrādīties  ļoti riskants. Sevišķi aktuāls šis jautājums kļūst, kad mazulis ir sācis rāpot un celties kājās – pārliecinieties, ka mazulis nevar piekļūt lietām, kas viņam noteikti nav piemērotas.

Sadzīves ķīmija

Domājot par savas atvases drošību, svarīgi arī drošā vietā novietot visu sadzīves ķīmiju. Lieciet to aiz slēgtām durvīm, kur bērni tai nevar piekļūt.

Elektrības rozetes un vadi

Vēl kāda būtiska riska zona ir elektrības vadi un rozetes. Svarīgi, lai elektrības rozetes būtu aizsegtas ar speciāli šim nolūkam paredzētiem aizsargiem. Arī vadus vajadzētu pēc iespējas noslēpt, lai bērnam nerastos interese tos izpētīt un ar tiem spēlēties.

Kāpnes

Ierobežojiet mazu bērnu piekļuvi kāpnēm. Kāpņu augšgalā uzstādiet drošus aizsargvārtus, lai bērna patvaļīga pārvietošanās pa kāpņu zonu būtu ierobežota. Pārliecinieties, ka kāpnes ir labi apgaismotas – tas palīdzēs drošāk pa tām pārvietoties.

Der arī atcerēties, ka kāpnes mēdz būt slidenas. Izmantojiet neslīdoša materiāla uzlīmes vai paklājiņus, lai mazinātu paslīdēšanas risku.

Bērniem var šķist vilinoši ripināt pa kāpnēm savas rotaļlietas. Tomēr arī tas palielina traumu risku – bērni var paslīdēt vai paklupt aiz rotaļlietām, gūstot savainojumus. Sekojiet līdzi, lai bērni nespēlējas kāpņu zonā, kā arī neatstāj tur savas rotaļlietas vai citus priekšmetus.

Regulāri pārbaudiet kāpņu stāvokli – vai nav vaļīgas margas, vai nav radušies citi bojājumi.

Visi šie drošības pasākumi var radīt izdevumus, kā segšanai var izmantot arī kredītlīniju no šīs lapas , tomēr pirms aizņemšanās jāizvērtē savas iespējas atmaksāt.

Mēbeles

Maziem bērniem ir tendence kāpt uz mēbelēm, piemēram, uz brīvi stāvošiem grāmatu plauktiem, atvilktnēm, skapjiem, un, ja mēbeles nav nostiprinātas, bērna svars var izraisīt to apgāšanos. Krītošās mēbeles var ne tikai sasist bērnu, bet arī iesprostot un saspiest, izraisot pat bērna smakšanu, tādēļ drošībai:

  • Piestipriniet mēbeles pie sienām un grīdas;
  • Nelieciet smagus priekšmetus grāmatu plauktu augšējos plauktos;
  • Neļaujiet maziem bērniem kāpt uz mēbelēm;
  • Nenovietojiet vilinošus priekšmetus, piemēram, rotaļlietas lielā augstumā – bērnam var rasties kārdinājums rāpties pēc kārotās lietas;
  • Nelieciet nestabilas mēbeles blakus bērna rotaļāšanās zonai;
  • Lieciet bloķēšanas mehānismus uz visām atvilktnēm, lai bērns tās neatvērtu un neizmantotu kā pakāpienus

Izvēloties mēbeles bērnu istabai, pārliecinieties, ka tās ir izgatavotas no drošiem materiāliem, nesatur sīkas, asas detaļas.

Lai arī kvalitatīvas mēbeles mēdz būt būtisks finansiāls ieguldījums, un to iegādei dažkārt tiek ņemti aizdevumi (lasīt vairāk), jāatceras, ka bērna drošība un veselība ir pirmajā vietā, tādēļ šajā gadījumā taupīt uz kvalitātes rēķina nevajadzētu.

Dārzs

Ja ļaujat bērnam dzīvoties dārzā vai pagalmā, pārliecinieties, ka tuvumā esošajiem kokiem zari ir pietiekamā augstumā.

Ja pagalmā ir rotaļu aprīkojums, piemēram, šūpoles vai slidkalniņš, padomājiet, kur to novietot. Ideālā gadījumā šūpoles vai slidkalniņš būtu jānovieto  pie mīksta seguma, piemēram, zālāja. Nelieciet spēlēšanās aprīkojumu uz cietas virsmas, piemēram, betona, bruģa vai asfalta, jo tas var izraisīt nopietnus savainojumus, ja bērns nokrīt no šūpolēm vai slidkalniņa.

Vienmēr ievērojiet  drošību attiecībā uz griliem, jo tie var radīt bīstamas situācijas. Mazi bērni vienmēr ir  jātur drošā attālumā no tiešās gatavošanas vietas un stingrā pieaugušo uzraudzībā, kad atrodas grila tuvumā.

Lai samazinātu traumu risku, neatstājiet bērnu bez uzmanības un parūpējieties par viņam drošas vides iekārtošanu.