PTAC: Samazinās no jauna izsniegto nebanku kredītdevēju aizdevumu apjoms

0 Komentāru

Mazinās aizņēmumu skaits, kurus iedzīvotājiem izsnieguši nebanku kreditētāji jeb agrāk zināmi kā “ātrie kredīti”. Viens no skaidrojumiem – piesardzība par spējām kredītus atdod, ņemot vērā Covid-19 pandēmiju, stāsta TV3 Ziņas.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) dati ir par pērno gadu, taču jau tajā divas trešdaļas laika pagāja Covid-19 pandēmijas apstākļos.

Varētu domāt, ka, mēģinot kompensēt kritumu ienākumos, kas saistīti ar darbības ierobežojumiem atsevišķās nozarēs, iedzīvotāji to varētu mēģināt kompensēt aizņemoties. Taču novērots pretējais, ka no jauna izsniegto kredītu apjoms pret gadu iepriekš sarucis par 16%.

”Tur varbūt ne tik daudz patērētāju finanšu izglītība, kā tās bailes, kas mums visiem bija, tā neskaidrība par nākotni, tas bija viens no iemesliem,” skaidro PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa.

Aizdevumu struktūra liecina, ka visvairāk pie nebanku kreditētājiem vēršas, lai gūtu aizdevumu auto iegādei, to arī ieķīlājot.

Vienlaikus kopš 2013. gada, kad PTAC sāka ievākt statistiku, pamazām uzlabojusies tā sauktā ”kredītportfeļa kvalitāte”. To, ka laikus neatdotu vai kavētu kredītu īpatsvars mazinās, skaidro ar izmaiņām, kas ierobežo aizņemties uzreiz vairākās vietās.

Zīmīgi, ka Covid-19 periods kopumā patērētāju tiesību uzraugu skaitījumā bijis samērā mierīgs. Šajā laikā ar jaunu sparu gan aktivizējušies krāpnieki, kas ar viltu mēģina izvilināt iekrājumus.

Tikmēr pašā nebanku kreditētāju jomā vērojama konsolidācija. Gada licences cena šobrīd sasniegusi 250 000 eiro.

Dati par šo gadu tiks apkopoti, tam noslēdzoties.
0 Komentāru