Prokurors: Lemberga krimināllietā tiesas piemērotās aktīvu konfiskācijas ir lielākās Latvijas vēsturē

Pievienot komentāru
Prokurors: Lemberga krimināllietā tiesas piemērotās aktīvu konfiskācijas ir lielākās Latvijas vēsturē
EDIJS PĀLENS, LETA

Krimināllietā, kurā apsūdzēts Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs (“Latvijai un Ventspilij”), viņa dēls Anrijs un kādreizējais Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis, tiesas piemērotās aktīvu konfiskācijas ir lielākās Latvijas vēsturē, žurnālistiem atzina prokurors Juris Juriss.

Juriss žurnālistiem skaidroja, ka vērtējumu par tiesas spriedumu būtu pareizi izdarīt tad, kad būs saņemts pilnais spriedums. Viņaprāt, tiesa kopumā ir piekritusi valsts apsūdzības uzturētāju paustajiem argumentiem.

Runājot par to, vai Lembergam piespriestais piecu gadu ilgais cietumsods ir pietiekams, Juriss akcentēja, ka neviens, ieskaitot tiesas sastāvu, nevarēja paredzēt, ka no tā brīža, kad prokurori pieprasīja sodu, paies gandrīz divi gadi, kad tiesa sāks lasīt spriedumu. “Protams, tiesai ir jāņem vērā viss lietas izskatīšanas termiņš, jo tiesa ir pamatojusies un atsaukusies arī uz normu, kas nosaka saprātīga termiņa ņemšanu vērā, lemjot par nosakāmo sodu un tā bargumu,” norādīja prokurors, piebilstot, ka piespriestais cietumsods ir tuvu tam, ko valsts apsūdzības uzturētāji uzskatīja par pareizu konkrētajā situācijā.

Lasi vēl: Lembergs viņam nelabvēlīgā tiesas spriedumā saskata Krievijas opozicionāra Navaļnija scenāriju

Tāpat viņa ieskatā jāņem vērā tas, ka tiesa pievienojās prokuroru viedoklim par aktīvu konfiskāciju, kas, viņaprāt, ir lielākā Latvijas vēsturē.

Juriss aģentūrai skaidroja, ka saskaņā ar tiesas lēmumu Lembergam nolemts konfiscēt divu veidu aktīvus, kuriem iepriekš bija uzlikts arests – pirmkārt, aktīvus, kurus var novērtēt pēc fakta. Šādi aktīvi ir transportlīdzekļi, nekustamie īpašumi un naudas līdzekļi. Otrkārt, tiesa nolēmusi konfiscēt uzņēmumu kapitāldaļas. Prokuratūras iepriekš veiktie neoficiālie aprēķini liecina, ka visu kopējo aktīvu vērtība ir mērāma vairākos simtos miljonu eiro.

Ja nākotnē attiecībā uz aktīvu konfiskāciju Rīgas apgabaltiesas pirmdienas spriedums stāsies spēkā, tad attiecīgi valstij būs jāorganizē izsoles un manta jāpārdod. “Šādā gadījumā gan primārais būtu, lai cietušie saņemtu savu kompensācijas daļu. Viss pārējais atkal būtu piekritīgs valstij,” piebilda prokurors.

Juriss aģentūrai norādīja, ka Lembergs saskaņā ar šodienas spriedumu atzīts par vainīgu smagos un sevišķi smagos nodarījumos, bet mazāk smagos un kriminālpārkāpumos attaisnots.

Juriss akcentēja, ka šī bija tikai pirmā instance, gaidāma vēl apelācija un, iespējams, būs arī kasācija.

TV3 ziņas vēsta, ka likuma uzraugiem nācies gaidīt 12 gadus, kamēr Lemberga lietā – Latvijas tiesu prakses vēsturē garākajā prāvā – piemēro reālu cietumsodu un simtos miljonu eiro vērtas mantas konfiskāciju. Korupcijas apkarotāji Ventspils mēru Aivaru Lembergu aizturēja pirms 14 gadiem 14 martā uz Rīgas-Ventspils šosejas. Lietai pret Lembergu jau toreiz bija vairāku gadu vēsture. Aizturēšana notika pēc tam, kad prokuratūra bija saņēmusi tiesiskās palīdzības informāciju no Šveices. Lembergm izvirzīja apsūdzības daudzos smagos noziegumos – kukuļņemšana sevišķi lielos apmēros, noziedzīgi iegūtas mantas legalizēšana, dienesta viltojums, piedalīšanās neatļautos darījumos, ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošana. Lembergs pieņēmis lēmumus par labu uzņēmumiem, kuros pats vai viņa bērni ir patiesā labuma guvējs.

14. marta tiesas lēmumu par drošības līdzekli apcetinājumu Lembergs pārsūdzēja četras reizes. Tikai 10.jūlijā Rīgas apgabaltiesa pieņēma Lembergam tīkamāku lēmumu. Apcietinājums tika aizstāts ar mājas arestu. Lembergs tika atbrīvots tiesas zālē un atbalstītāju ielenkumā devās uz autobusu, kurš viņu nogādāja Ventspilī, deklarētajā dzīvoklī.

2008.gada 22.februarī Kurzemes apgabaltiesa atcēla Lembergam noteikto mājas arestu. Saglabāti tika ierobežojumi  – aizliegums pamest valsti, mainīt dzīvesvietu un ieņemt amatus. 2008.gada aprīlī, pēc apcietinājumā un mājas arestā pavadītā gada sarīkojis pirmo preses konferenci, Ventspils mērs paziņoja, ka par, viņaprāt, nelikumīgo turēšanu aiz restēm vērsīsies Eiropas cilvēktiesību tiesā.

Tiesā lieta nonāca pirms 12 gadiem – 2009.gada februārī.  Tas bija apjomīgākais process Latvijas vēsturē – 147 lietas sējumus tiesā nogādāja divos iepirkumu ratiņos. To sāka skatīt tiesnesis Boriss Geimans ar tiesu piesēdētājiem. Taču pēc kāda laika tiesu piesēdētāju institūts Latvijā tika likvidēts, tāpēc tā paša 2009.gada augustā lietu atsāka skatīt no jauna – bet nu jau trīs tiesnešu sastāvā.

Lietas iztiesāšanas desmitajā gadā tiesas sēdes priekšsēdētājs tiesnesis Boriss Geimans paziņoja, ka veselības stāvokļa dēļ lietā vairs nepiedalīsies, taču tas procesu būtiski nepaildzināja, jo jau no lietas izkatīšanas sākuma  procesam bija piesaistīta arī rezerves tiesnese. Togad lieta nonāca līdz brīdim, kad prokurori lūdza trim apsūdzētajiem apsūdzētajiem piemērot konkrētus sodus. Lembergam astoņu gadu ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā. Lemberga dēlam Anrijam Lembergam apsūdzība prasīja piespriest piecu ar pusi gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju. Prokurori jau tad lūdza Lembergu apcietināt uzreiz pēc pirmās instances sprieduma nolasīšanas.

Tiesvedība šajā lietā noteikti turpināsies, jo gatavību pārsūdzēt spriedumu paudis ne tikai Lembergs, bet arī prokurori, kuri, kaut arī ir apmierināti ar notiesājošo spriedumu, tomēr nevēlas piekrist tiesas viedoklim tajās apsūdzībās, kurās Lembergs tika attaisnots.

Jau ziņots, ka Rīgas apgabaltiesa šodien Lembergam piesprieda piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un 20 000 eiro sodu. Vienlaikus tiesa daļā apsūdzību Lembergu attaisnoja. Lembergu pēc sprieduma nolasīšanas apcietināja tiesas zālē, jo tiesa lēma līdz šim spēkā esošos ar brīvības atņemšanu nesaistītos drošības līdzekļus atcelt. Lasi šeit: Pirmās instances tiesa Lembergam piespriež piecu gadu cietumsodu

Lasi plašāk par visu lietu šeit: